Copak se nám to zlato snaží říct?

Zlatí býci mají po dlouhé době důvody k radosti. Poté, co za čtyři roky ztratil kov během medvědího trendu bezmála polovinu hodnoty, zažívá nyní menší renesanci. Má ze sebou nejlepší měsíc od ledna 2012 a i techničtí obchodníci zmiňují pozitivní signály, konkrétně zlatý kříž (jak výstižné), na začátku března navíc zlato zahájilo býčí trend. A co na to akcie?
Poté, co zlato v únoru zaznamenalo 9% růst ceny, což je nejlepší měsíční výkon od ledna 2012, se na denním grafu žlutého kovu objevila formace, která může dávat zlatým býkům důvod k radosti. Takzvaný zlatý kříž (opak kříže smrti) znamená, že 50denní klouzavý průměr protne 200denní klouzavý průměr směrem nahoru, což se považuje za dobrý nákupní signál.
Je potřeba připomenout, že kříže smrti a zlaté kříže sice na první pohled vypadají jasně, ve skutečnosti ale nejsou ideálním nástrojem technické analýzy. Zpoždění klouzavých průměrů u tak dlouhých období je poměrně velké, což snižuje vypovídací schopnost těchto atraktivně vyhlížejících signálů. Zlatých křížů v medvědím trendu na trhu se zlatem bylo již několik, naposledy v únoru 2014. S tím souvisí fakt, že zlatu se za posledních pět let čtyřikrát vydařil začátek roku přímo excelentně (a v letech 2012 a 2014 nastaly i ony zlaté kříže). Nakonec to však až na rok 2012 vždy dopadlo neslavně. Opatrnost je tedy namístě.
Deutsche Bank je LONG
Jako obvykle, když něco roste více, než se všeobecně očekává, najdou se investiční experti, kteří se chtějí přiživit na vzniklé popularitě dané investice. K optimistům na trhu se zlatem se přidali také analytici z Deutsche Bank, kteří tvrdí, že zlato je vhodné jako pojistka a na rozdíl od jiných aktiv se do něj vyplatí investovat i při vyšších cenách. Ano, Deutsche Bank má ve zlatě velkou dlouhou pozici na vysoké ceně.
Ochrana proti centrálním bankám
Jenže to není vše. Kromě pojistky je zlato považováno za klasickou ochranu proti inflaci. Michael Batnick na svém blogu The Irrelevant Investor nezapomněl připomenout, že tato nálepka ochrany proti inflaci vznikla pravděpodobně ve druhé polovině 70. let, kdy měla inflace na výnosy aktiv skutečně velice negativní vliv. Na grafu níže jsou vyznačena období, kdy zlato posílilo o 9 % za měsíc, společně s vývojem inflace v USA. Je vidět, že v 15 z 35 případů to bylo právě v 70. letech.
Jenže co teď, když inflace téměř není a v dohledné době ani nebude? Z grafu je patrné, že zlatu se někdy daří posilovat i v době, kdy je inflace poměrně nízká. V současnosti ale na pomoc přišly i centrální banky se svými negativními sazbami. Investoři zažívají při držení pevně úročených cenných papírů negativní úroky, což je v podstatě totéž, jako kdyby jim výnosy požírala inflace. A jelikož akcie po letech růstu ztrácejí dech, zlato je jednou z možných alternativ. Stručně, kde dnes není inflace, je zlato dobrou ochranou proti centrálním bankám.
Co na to akcie?
Michael Batnick se dále zamyslel nad tím, co může 9% nárůst ceny zlata znamenat pro investory do akcií. V tabulce níže jsou zobrazeny výnosy indexu S&P 500 v obdobích, kdy zlato posílilo o 9 % za měsíc, a pak jeden, tři, šest a dvanáct měsíců poté. Je téměř jisté, že akciovým investorům aktuální vývoj na trhu se zlatem neřekne nic.
Batnick připomíná, že zlato nenabízí dividendu, takže je složité určit jeho skutečnou hodnotu. Je navíc náchylné k tomu, že ho investoři (nebo spíše komentátoři) zahrnují do pochybných příběhů.
Ano, poznámky o neexistující dividendě jsou populární a pravdivé. Marně ale hledám jiné komodity, u nichž by se tato nevýhoda při zjišťování vnitřní hodnoty zmiňovala tak často (pokud vůbec). Zlato je ale specifická komodita s dlouhou historií, takže budiž.
Když má nějaká komodita historii čítající tisíce let jako platidlo, uchovatel hodnoty a ochrana proti inflaci, je logické, že lidé rádi poslouchají příběhy o její nesmrtelnosti. Když přijmeme to, že záporné výnosy a sazby vlastně tak trochu inflaci nahrazují, zlato jako jistá ochrana může fungovat i v současnosti.
Určitě pak lze zlato považovat za pojistku proti nepředvídatelným událostem (černým labutím), které mohou mít na finanční svět, jak jej známe, negativní (nechci strašit výrazy jako devastující) vliv. Rizika a (dnes nezanedbatelná) nejistota vládnou ve financích i geopolitice stále, takže zlato je vhodné pro ty, kteří se chtějí připravit na neočekávatelné. Pro někoho nenapravitelné pesimisty, pro někoho opatrné realisty. Vyberte si.
Zdroj: ValueValk, The Irrelevant Investor