US MARKETOtevírá za: 3 h 40 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Zelené bondy jako investiční příležitost

Investoři i finanční instituce si pomalu zvykají na prostředí, v němž bezrizikový výnos není výnosem, protože za to, že někomu půjčí své peníze, musejí často ještě dlužníkovi platit. Když chtějí kladný výnos, musejí riskovat. Nebo mohou zkusit investice do ekologicky šetrných projektů.

Poměrně mladý, ale rychle rostoucí trh se "zelenými" dluhopisy by měl podle HSBC letos dosáhnout objemu zhruba 80 miliard dolarů. To by znamenalo meziroční růst o 100 %, přičemž jde jen o malou část trhu zaměřeného na klima a životní prostředí (ten má celkem objem asi 694 miliard dolarů).

Ne všechny dluhopisy z této velké skupiny mohou být označeny jako "zelené". Určuje se to poměrně složitě a existují obavy ze strany investorů ohledně takzvaného greenwashingu (vytváření obrazu firmy jako ekologicky odpovědné). Světová banka a organizace Climate Bond Initiative ale pracují na zásadách a kritériích, které investorům zjednoduší rozhodování o tom, co je, a co není "zelené".

Proč právě "zelené" dluhopisy?

Je pravda, že počet investorů, kteří vyhledávají sociálně odpovědné firmy s důrazem na životní prostředí a zohledňují to také ve svých rozhodovacích procesech, je zatím nízký, ale roste. Trh má tedy velký potenciál. V současné době záporných výnosů je důležitým faktorem právě nabízený výnos. 82 % všech "zelených" dluhopisů je investičního stupně a představuje poměrně širokou škálu odvětví se zajímavým poměrem rizika a výnosu, takže výběr pro investory není tak úzký, jak by se mohlo zdát.

Na trh se "zelenými" dluhopisy kromě firem vstupují již také vlády a veřejná správa a své místo si našly také v rozvíjejících se zemích, jako jsou Indie nebo Čína. Například Paříž nebo obce ve Skandinávii tímto způsobem financují některé své dlouhodobě udržitelné projekty.

Když se tedy spojí zájem investorů o sociálně odpovědné investování a potřeby rozvíjejících se zemí v oblasti investic do infrastruktury, vytváří to bezprecedentní příležitost k rozvoji "zelených" projektů, dosažení udržitelnosti a zároveň zajímavých výnosů.

Není samozřejmě vše tak růžové, jak se na první pohled zdá. Celosvětová poptávka po dluhopisech, která se odhaduje na 90 bilionů dolarů, je příliš velká na to, aby ji "zelené" dluhopisy dostatečně uspokojily. V této oblasti navíc stále existuje dost sektorů, jejichž financování není možné prostřednictvím dluhopisů, protože nemají zabezpečené dostatečné příjmy (jako jsou lesnictví nebo zemědělství), a je u nich proto potřeba hledat jiné formy financování. A jak už bylo zmíněno, ne každá společnost, která se tváří, že jí záleží na životním prostředí, se tak skutečně chová.

V každém případě ale mohou být "zelené" bondy zajímavou investicí, která dělá dobře jak sociálně odpovědným firmám, pro něž je zajímavým zdrojem financí, tak investorům, kterým záleží na životním prostředí a zároveň chtějí dosáhnout alespoň na nějaký výnos při rozumném riziku. Tato kombinace vypadá poměrně zajímavě.

Zdroj: World Economic Forum

Dluhopisový trhEkologie a životní prostředíFiremní dluhopisyInvestiční tipySociálně odpovědné investování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa