Evropské banky mají zatím otevřeno, ECB však jen oddálila sérii útoků na finanční domy

Evropská centrální banka svými levnými půjčkami (LTRO) udělala z evropského bankovního sektoru území zombie. Ve Španělsku, Itálii, Portugalsku a řadě dalších evropských zemí mají banky ve svých rozvahách desítky bilionů eur toxických dluhů. Půjčky ECB kupují čas, během něhož by se mělo začít s řešením dlouholetých problémů v celém sektoru, ale samy nevyřeší vůbec nic.
Loni jeden známý investiční bankéř objížděl jihoevropské banky a nabízel jim jednoduchý obchod. Věděl, že jsou jejich bilance napěchované miliardami problémových dluhů. A věděl také, že tyto banky nejsou schopny tyto své špatné investice dále financovat, ale ani se vyrovnat se ztrátou, která by nastala jejich definitivním odepsáním.
Nabízel jim, že od nich koupí celá tato toxická portfolia, ne pouze vybrané cenné papíry. Nechtěl za ně dát jejich plnou cenu, pro banky by obchod znamenal ztrátu, ovšem byla by stále únosná.
Všechno šlo docela dobře až do prosince, kdy Evropská centrální banka vyrukovala se svým prvním tendrem na tříleté půjčky pro evropské banky úročené jedním procentem (LTRO). Banky si tehdy půjčily 489 miliard eur.
Chudák bankéř
A investičnímu bankéři najednou jeho komerční protějšci "přestali brát telefon" a rušili schůzky. Komerční banky si najednou mohly (a mohou) dovolit postoj "počkáme a uvidíme, co se stane".
V současnosti asi sotva někdo bude litovat zmíněného bankéře, jemuž nevyšly mnohamiliardové obchody. Jeho příběh ovšem ukazuje, jak se mění chování evropských bank poté, kdy jim byla dodána levná a neomezená likvidita (v druhém kole LTRO si banky půjčily 530 miliard eur - pozn. red.).
Ztráty, které by banky musely přiznat nyní, se odsouvají (minimálně) o tři roky. Problémy, které by se snad začaly řešit, se v tuto chvíli mohou znovu začít na čas vesele přehlížet.
Banky jen naoko
ECB v čele s Mariem Draghim udělala z evropských intoxikovaných bank sektor finančních zombie. Jsou závislé na dávkách levných peněz, které je udržují "při životě".
V celé Evropě tak v současnosti stovky domů každé ráno otevírají brány svým klientům a nechávají je vybírat peníze z bankomatů. Ale nejsou to peníze, které by si "v nich" uložili tito klienti, případně které by banky samy vydělaly. Jsou to potištěné papírky z ECB.
Tyto domy vypadají jako banky, na svých průčelích se honosí nápisem "banka", pro své klienty stále jako banky fungují; ve skutečnosti jsou ovšem pouze chráněnci adoptivní matky ECB.
Tyto "banky" mohou jen omezeně ovlivnit evropskou ekonomiku pozitivním směrem. jejich jediným smyslem "života" je přežít a udržet status quo. Nemohou si dovolit půjčovat a podporovat hospodářský růst. S přihlédnutím k jejich bilancím to lze říct bez obalu - jsou insolventní.
Jakkoli to může znít nepřijatelně, dluhová nákaza napříč evropskými bankami nebude (vy)řešena, dokud finanční domy nebudou donuceny odepsat (bez)cenné papíry tak, jako to v posledních čtyřech letech musely udělat banky v USA a Spojeném království. Operace LTRO je veliká náplast, pod kterou se ovšem v hluboké ráně velice dobře daří hnilobné nákaze.
Zdroj: Telegraph
Aktuality
