Komodita budoucnosti? Voda poráží na burze většinu konkurence

Investory stále více lákají akcie společností, které se zaměřují například na systémy pro skladování, čištění, sanitaci, budování sítí, odsolování, vývoj technologií či efektivnější hospodaření s vodou.
"Segment vodního hospodářství se prudce rozvíjí a lze očekávat, že toto tempo nadále poroste. Pohání jej zejména rychlý růst asijských ekonomik, kde se poptávka po vodě zvyšuje jak kvůli průmyslovému rozvoji, tak z důvodu pokračující urbanizace. S obdobnými problémy se ale potýká řada dalších rozvíjejících se zemí, například v Jižní Americe," říká Jan Barta, generální ředitel ČSOB Asset Management. "Ale ani vyspělé státy se nevyhnou investicím do vodovodní sítě. Ta je ve většině evropských států zastaralá a dochází v ní k velkým ztrátám." Podle odhadů například v Irsku zhruba 40 % vody nikdy nedorazí ke spotřebitelům kvůli prosakujícímu potrubí.
Spotřeba vody se zvětšuje nejen v důsledku růstu světové populace, ale také s jejím zvyšujícím se životním standardem. Z globálního pohledu však zatím není největším problémem její nedostatek, ale spíše dostupnost, kvalita a hospodaření s ní.
"Zajistit dodávky vody ve vyhovující kvalitě je úkol, před kterým stojí většina zemí. Bude vyžadovat obrovské investice. Právě předpoklad trvalé poptávky a stabilního rozvoje je hlavním důvodem důvěry investorů v toto odvětví. Voda je zkrátka komoditou budoucnosti," dodává Jan Barta.
Zajímavá fakta o vodě
Je potřeba:
150 litrů vody na výrobu 1 kg papíru;
7 000 litrů vody na výrobu 1 barelu surové ropy;
25 700 litrů vody na produkci potravin pro čtyřčlennou rodinu na 1 den;
148 000 litrů vody na výrobu 1 auta.
Zdroj: ČSOB