Konečně ropný býk: Černé zlato bude zdražovat překvapivě brzy, tvrdí Barclays

Od poloviny roku 2014 se snížila cena ropy Brent z více než 100 USD za barel na necelých 50 USD za barel. Tento významný propad způsobil pokles inflace ve vyspělých ekonomikách téměř na nulu. Kde vidí ceny ropy za několik let analytici z Barclays?
Na trhu přibývá analytiků, kteří mají ve svém výhledu dlouhodobě nízké ceny ropy. Několik rozhodnutí OPEC vytlačilo nabídku tohoto kartelu na rekordní úrovně. Neděje se to náhodou, jde o snahu Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu zpomalit a zlikvidovat americkou ropnou produkci. Počet ropných vrtů mezi lety 2009 a 2014 totiž narostl o neuvěřitelných 700 %.
Implikovaná cena ropy z tržních futures (světle šedá linie) je pouhých 65 USD za barel do roku 2020. Základní scénář Barclays (tmavě modrá linie) projektuje cenu 85 USD za barel. Dokonce i v nejpesimističtějším scénáři (tmavě šedá linie) počítá s dražší ropou než trh.
Autoři analýzy pracovali se třemi neznámými - čínskou poptávkou po ropě, návratem Íránu jako velkého hráče na ropný trh a mírou zavírání starších ropných vrtů. Analýza se detailněji zabývá hlavně třetím faktorem.
"Přestože všichni producenti bojují o tržní podíl, v delším období bude břidlicová ropa (ze Severní Ameriky) urgentně potřeba. Více než dvě třetiny aktuálních těžebních kapacit mimo OPEC byly otevřeny před rokem 2010, tedy před boomem produkce z americké břidlicové ropy. Mezi roky 2010 a 2015 klesal počet vrtů spuštěných před rokem 2010 tempem zhruba 3 % ročně," píší analytici z Barclays ve zprávě. "Pokud zůstanou ceny nízké a poklesnou kapitálové investice, měla by tato míra zvýšit. V roce 2015 se očekává pokles kapitálových investic celosvětově o 20 % a v roce 2016 o dalších 5-10 %. Trh je tak předurčen ke krizi nabídky. Břidlice musejí být chápány jako doplněk k růstu nabídky mimo OPEC, ne jako brzda. Naše modely ukazují, že ceny ropy mohou jedině růst."
Bez investic do odvětví zkrátka svět přijde o starší vrty, aniž by byly nahrazeny novými projekty, a podle toho také bude světová nabídka ropy vypadat.
Podle autorů zprávy růst míry zavírání starších nalezišť během předchozích období nízkých cen zrychlil. V roce 1999, kdy se kapitálové výdaje propadly o téměř 20 %, poklesl i počet starších ropných polí, která byla v provozu už před rokem 1990. To samé se dělo i bezprostředně po finanční krizi.
Analytici poukazují také na příklad ropného pole Cantarell v Mexiku, u něhož podle všeho míra poklesu počtu vrtů vzrostla ze 7 % na 27 % mezi prvním kvartálem 2015 a stejným obdobím předešlého roku.
Vývoj na trhu s ropou ovlivňuje celou světovou ekonomiku. Nižší ceny ropy podpořily v zemích dovážejících ropu maloobchodní výdaje (lidé šetří na palivech, zbývá jim více na nákupy) a nízká inflace byla důvodem, proč centrální banky zatím vyčkávají se zvyšováním sazeb. Na druhé straně bylo možné pozorovat dramatické dopady na země produkující ropu, zejména na Venezuelu. Cenový rozdíl 20 dolarů v komoditně orientovaných ekonomikách znamená předěl mezi relativní stabilitou a sociálními nepokoji.
Zdroj: Barclays