US MARKETOtevírá za: 53 h 15 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Problém s levnou ropou se hned tak nevyřeší

Ceny ropy jsou na dlouhodobých minimech a je velmi pravděpodobné, že se na tom jen tak brzy nic nezmění. Podle Credit Suisse nízké ceny černého zlata přetrvají až do roku 2020.

Daniel Kuchta
Daniel Kuchta
1. 1. 2016 | 12:00
Komodity

Světové ceny ropy se pohybují kolem 37 USD za barel a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo brzy změnit. Proti růstu cen ropy stojí jak fundamentální, tak technické faktory. Jedním z nejdůležitějších je skutečnost, že země kartelu OPEC a američtí producenti těžící ropu z břidlic se nedokáží dohodnout. Země OPEC nechtějí ztratit podíl na trhu, a omezení produkce je tak v nedohlednu, což producenti v USA nesou velmi nelibě.

A podle grafu analytiků ze Citibank to vypadá, že cena stále není na svém minimu, protože ještě nedosáhla produkčních nákladů.

Produkční náklady v posledním roce klesaly. Je to dáno jednak technologickým pokrokem, jednak silným dolarem, který pomáhal americkým producentům. Dalším faktorem byla situace na trzích s firemními dluhopisy s vysokými výnosy, kvůli které museli jejich emitenti udržovat náklady na minimu, aby se nemuseli zadlužovat více, než bylo nezbytně nutné.

V současnosti je stav takový, že američtí producenti ještě stále prodávají ropu pod tržními cenami. Podle Citi dokáží producenti v Mexiku a Kanadě prodávat ropu i za zhruba 30 dolarů za barel.

Na dalším grafu, který je pro změnu od Credit Suisse, je vidět, že na cenu kolem 60 dolarů za barel se ropa dostane možná až v roce 2020.

"Podle našich předpokladů povedou nízké tržní ceny ropy k novému vyvážení světové nabídky a poptávky," říká analytik z Credit Suisse Ric Deverell. "Podle našeho hlavního scénáře povede mírný růst ceny k částečnému oživení také na straně nabídky. Kolem cenové hladiny 65 až 70 dolarů za barel bude průmysl schopen generovat dostatečný nárůst nabídky tak, aby odpovídala růstu poptávky. Rizika na straně růstu nabídky některých zemí OPEC však zůstávají aktuální," dodává Deverell.

Zdroj: Citibank, Credit Suisse

KomodityOPECRopaRopa BrentRopa WTITěžba
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika