Suverénní fondy: Těmto velkým investorům s obrovskými portfolii dochází trpělivost, mohou prodat akcie za 400 miliard USD

Podle zprávy Sovereign Wealth Fund Institute (SWFI) se suverénní fondy, institucionální investoři s aktivy v hodnotě minimálně 7 bilionů USD, kteří investují na účet vlád, stahují ve velkém z akciových trhů. Důvodem je vyšší volatilita a rostoucí nejistota.
Hodnota pozic suverénních fondů v akciích by mohla letos klesnout na 2,64 bilionu USD, uvádí SWFI. Ještě na konci roku 2015 přitom fondy držely 3,04 akcie za bilionu USD.
"Pokud zůstanou ceny ropy mezi 30 a 40 USD za barel, lze očekávat, že odliv kapitálu suverénních fondů ze světových akcií dosáhne až 404,3 miliardy USD. Šlo by o dvojnásobek toho, co z akciového trhu stáhly loni, kdy prodaly akcie v hodnotě 213,4 miliardy USD," píše se ve zprávě. "Při projekcích byly zohledněny historické vzorce chování světových investorů, systém a strukturu vládnutí v dané zemi nebo potřeby kapitálu na snížení fiskálních deficitů. Část odhadů zahrnuje i předpověď výkonnosti aktiv v roce 2016."
Většina velkých suverénních fondů patří zemím zaměřeným na vývoz ropy, jako jsou Norsko, Rusko a státy Perského zálivu. Fondy "živené" příjmy z ropy a zemního plynu tvoří podle SWFI 56 % trhu suverénních fondů. Všechny trpí od doby, kdy začaly klesat ceny ropy.
Čím déle komoditní útlum potrvá, tím silněji budou vlády tlačeny k tomu, aby vyprodávaly aktiva z fondů a financovaly schodky státních rozpočtů. Pravidla pro to, kolik peněz se má alokovat do akcií a dluhopisů, nedodržují. První na řadu přicházejí ta aktiva, která lze nejsnáze prodat.
Suverénní fondy od Kataru po Spojené arabské emiráty a Rusko, které nahromadily aktiva v hodnotě kolem 7 bilionů USD, nyní investice po více než 70% poklesu cen ropy vyprodávají. Během boomu ropné země táhly růst investic na amerických a evropských trzích, když nakupovaly podíly v renomovaných značkách, jako je například Barclays, a prémiová aktiva, jako jsou hotely na Manhattanu, evropské fotbalové kluby a luxusní londýnské nemovitosti.
SWFI doplňuje, že současnou situací jsou nejvíce zasaženi portfoliomanažeři na rozvíjejících se trzích a konzervativní čistě dlouhodobě zaměřené fondy.
Zdroj: Bloomberg