10 bilionů USD ve hře aneb Jak jedovatá je mezera mezi papírovým a reálným bohatstvím?

Kumulovaná tržní cena světových finančních aktiv po oznámení výsledku britského referenda o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii během pár dnů spadla o zhruba tři biliony dolarů. Média neváhala a trhy okamžitě zaplavila palcovými titulky hlásajícími pád hodnoty investičních portfolií. Leckdo se nachytal a v panice se přidal na stranu prodávajících.
Hysteričtí investoři si zřejmě ve chvíli, kdy jejich prst dopadal na klávesu Sell, neuvědomili, že s tržní cenou a hodnotou je to jako s jablky a hruškami. Hodnotu cenných papírů totiž na rozdíl od tržní ceny neurčuje princip nabídky a poptávky, ale očekávání budoucí výkonnosti reálného aktiva, které se za nimi skrývá.
Propad trhů po zveřejnění rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie tak nebyl propadem relativně stabilní hodnoty, ale značně volatilní ceny aktiv. A to je rozdíl. Zásadní. Dokazuje to i fakt, že světovým akciím zastoupeným v benchmarku Dow Global stačily ke znovudobytí ztracených pozic pouhé tři týdny. Ti, kdo blízko minim prodali, si dnes rvou vlasy.
Portfoliomanažer John Hussman, jeden z největších medvědů na trhu, ale varuje, že to, co předvedla aktiva po oznámení výsledku britského referenda, nebylo nic ve srovnání s tím, čemu budou investoři čelit ve zbytku akciového cyklu v USA. "Očekávám, že ve Spojených státech bude do konce současného akciového cyklu umazáno kolem 10 bilionů dolarů z ceny papírových aktiv," říká Hussman. Uvolněná měnová politika Fedu na trzích podle něj vytvořila třetí obrovskou bublinu za posledních 16 let a vyhnala valuace aktiv do závratných výšin srovnatelných snad jen s lety 2000 a 1929.
To, že na jedné straně někdo aktiva prodává, logicky znamená, že na druhé straně je někdo jiný zase kupuje. Extrémní valuace tak s ohledem na princip nabídky a poptávky nejsou důkazem toho, že by ekonomika navyšovala reálné bohatství, ale jen vytvářejí prostor a příležitosti pro realizaci papírových zisků.
"Ten, kdo bude na konci dlouhého řetězce, bude zklamán, jelikož jeho reálné výnosy se budou během příštích 10 až 12 let blížit nule," upozorňuje Hussman. "A investory, kteří nebudou schopni rozlišovat mezi cenou a hodnotou, čeká stejná cesta jako v letech 2000-2002 a 2007-2009," dodává.
Zdroj: hussmanfunds.com