Evropské akcie: Které sektory mají našlápnuto k růstu?

Americký prezident Donald Trump neuspěl v první reálné zkoušce prosazování volebních slibů. Konkrétně šlo o reformu zdravotnictví, s ní totiž v Kongresu tvrdě narazil. Šlo o první hlasité škytnutí motoru, který od listopadových prezidentských voleb hnal americké akcie výše. Dokáží se naopak k růstu odrazit akcie na starém kontinentu?
S akciovými indexy na historických maximech se akcie na druhé straně oceánu zdají být nadhodnocené a v kombinaci s první srážkou velkolepých plánů s realitou schvalovací mašinérie neposkytují optimistický výhled, pokud jde o další výrazný růst cen. Evropské akcie, ovlivňovány politickými nejistotami, se oproti svým americkým protějškům obchodují s bezmála 50% diskontem v porovnání cen vůči účetní hodnotě firem.
V prostředí slabšího eura, zlepšujícího se makroekonomického výhledu a snižující se nezaměstnanosti by z případného ústupu politických rizik mohly těžit především francouzský a italský akciový trh, které se nyní zdají být nejvíce podhodnocené.
Z jednotlivých sektorů by z rostoucí inflace a zvyšujících se úrokových sazeb měly radovat především banky a ostatní finanční instituce. Ropné společnosti a producenty průmyslových kovů by měla podpořit vyšší cena ropy, která se po omezení těžby zeměmi OPEC usadila na zhruba 50 USD za barel. Více zadlužená odvětví jako veřejné služby nebo telekomunikace naproti tomu nebudou mít kvůli rostoucím úrokovým sazbám a omezování uvolněné monetární politiky ze strany ECB na růžích ustláno.
Autorem textu pro deník E15 z 30. března 2017 je analytik Richard Miřátský z Komerční banky.
Zdroj: E15