Dividendové akcie: Investiční bublina, o které se nemluví

Zajímali jste se někdy o akcie firmy Consolidated Edison? Nejspíš ne. Za uplynulé dva roky však posílily zhruba o 50 %, tedy dvakrát více než celý trh. Dividendový výnos z akcií firmy naopak logicky klesal a je nejníže od devadesátých let. Nebo třeba Altria; výrobce cigaret vykazuje horší výsledky, ale vysvětlujte to trhu – akcie jsou o polovinu výše než v roce 2010 a jsou nejdražší od roku 1998. Tradiční dividendové sázky totiž utrpěly povážlivé trhliny – příklon investorů k "bezpečnějším" akciím vyhnal ceny dividendových akcií nahoru.
Edison i Altria vyplácejí vysoké dividendy. Investoři, kteří se z nezajímavých dluhopisů (výnosy sotva pokrývají inflaci) přeorientovali na akcie, jsou lační po dividendových titulech. Výsledkem je ovšem netypická věc – dividendové akcie v indexu S&P 500 mají nejvyšší ocenění (P/E) za mnoho let. Ještě v roce 2007 to bylo přesně naopak – tehdy byly překoupené naopak akcie, které dividendu "nenesly".
V posledních deseti letech držela americká centrální banka Fed úrokové sazby velice nízko po velice dlouhou dobu. Investoři proto hledali chybějící výnosy dluhopisů, kde se dalo. Přes pěti nebo šesti lety to byly cenné papíry navázané na nekvalitní hypotéky. Kam to vedlo, je patrné dodnes.
Dividendové blue chips jsou kvalitní
Velké firmy (blue chips) nejsou to samé jako nekvalitní hypotéky. Ovšem investoři mnohdy slepě sázejí na jejich akcie podobně, jako před pěti lety nakupovali hypotéční produkty.
Na burze je to vidět jasně. Od začátku roku do 6. února posílily akcie firem v indexu S&P 500, které nevyplácejí dividendu, o více než 8 %, dividendové akcie pouze o 1,3 %. Je to pochopitelné – s tím, jak se ukazuje slušné americké ekonomické oživení, jsou investoři ochotní více riskovat a nakupují jiné tituly než ty "konzervativní" dividendové. Loni to bylo naopak – dividendové akcie překonaly ty ostatní, protože se mluvilo o možném návratu recese.
Projevilo se to i v ocenění akcií. Některé velké dividendové tituly se proto dnes obchodují na velice nepříznivých hodnotách z hlediska valuace, což může vyvolat menší zájem investorů. Kromě zmíněných Edisonu a Altrie se to týká řady firem ze sektoru komunálních služeb (utilit). A nejen jich.
Akcie McDonald's se blíží P/E okolo 20, když se za posledních 30 měsíců zdvojnásobila jejich cena. Caterpillar je tahounem indexu Dow Jones. Jeho akcie za dva roky přidaly 100 %, což samozřejmě zamávalo s dividendovým výnosem.
Obě tyto firmy patří nepochybně k tomu nejlepšímu, co současná americká ekonomika nabízí. Ovšem vývoj jejich akcií naznačuje jediné – americký trh se pohybuje v dosud neznámé bublině, a sice dividendové.
Tradiční záchrana – Fed?
Fed ovšem, zřejmě nevědomky, nedávno promluvil i vývoje dividendového trhu. Svou základní úrokovou sazbu chce totiž ponechat prakticky na nule až do konce roku 2014. Pokud budou fungovat běžné ekonomické vztahy, investoři se do amerických dluhopisů budou uchylovat jedině v případě velkých světových rizik (s dluhovou krizí v Evropě zádech k nim nikdy není daleko), "vydělávat" budou chtít jinde. Dividendové tituly pak budou zajímavou volbou, minimálně po možné korekci svých cen.
Kromě toho mají americké firmy za sebou nejvíce ziskový rok v historii. Přitom výplatní poměr, tedy podíl zisku vyplácený akcionářům ve formě dividend, je blízko svých historických minim. Prostor pro navýšení dividend, a tedy i dividendového výnosu z jinak drahých akcií, tak americké blue chips mají. Howard Silverblatt z S&P letos předpokládá růst dividend v celém indexu o 11 %.
Ovšem dividendy jsou v posledních letech velice populární. A co je populární, láká pozornost investorského davu. Někdy je příjemné a efektivní se "svézt" na růstovém trendu, ovšem zkušení investoři vědí, že je vždy správné jít proti trhu. A je otázka, zda tři roky trvající dividendový příběh může mít stejně dlouhé pokračování.
Zdroj: fool.com