Začíná zasedání Fedu. Co mají investoři na srdci?

Jestřábí křídla nad ekonomikou Spojených států - tak nějak vypadá noční můra trhu, který bedlivě čeká na výsledky jednání Fedu, které skončí ve středu. Podle měnového analytika Citigroup Stevena Englandera investoři do akcií a dalších rizikových aktiv doufají, že se nic nezmění na dříve oznámeném postoji k základním úrokovým sazbám, které mají zůstat na úrovni 0 až 0,25 % do konce roku 2014.
"Jakýkoli příklon ke dřívějšímu zvýšení sazeb by byl nepříznivým faktorem pro další vývoj akcií a dalších rizikových aktiv," míní Englander. Sledovaný bude tedy výhled sazeb, konkrétně složení jestřábů a holubic, tedy příznivců vyšších a nižších sazeb v měnovém výboru Fedu.
Podle analytiků oslovených CNBC je možnost zvýšení sazeb v dřívějším termínu poměrně reálné. 49 % z nich v dubnu uvedlo, že nemusí být dodržen termín konce roku 2014. V březnu tomu věřilo jen 40 % analytiků.
Nově očekávají analytici výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů na konci roku okolo 2,4 %, v březnu to bylo 2,6 %.
Twist ve hře?
Zásadní bude také jakýkoli komentář k programům, kterými centrální banka podporuje ekonomiku. Třetí kolo kvantitativního uvolňování se zatím čekat nedá, část analytiků ovšem spekuluje o možnosti prodloužení operace Twist, která má končit v červnu a během níž Fed prodlužuje splatnost amerických dluhopisů ve své bilanci.
Pouze třetina z 53 analytiků oslovených CNBC věří v další kvantitativní uvolňování v příštích 12 měsících. Tento podíl je stejný jako v březnovém průzkumu. Pouze čtvrtina jich předpokládá prodloužení programu Twist.
Recese nehrozí
"Fed bude před prezidentskými volbami čím dál méně akční," domnívá se John Kattar z Eastern Investment Advisors. "Kvantitativní uvolňování nebude po zasedání úplně vyloučeno, ale přišlo by až v případě, kdy by z americké ekonomiky chodily mnohem horší zprávy než dosud." (Mimo jiné pozvánka na pátek 14:30 našeho času, kdy bude zveřejněn první odhad růstu amerického HDP za první kvartál 2012.)
Pravděpodobnost recese v příštích 12 měsících je podle průzkumu CNBC 21 % (v březnu 19,6 %, loni v září 36 %). "Ceny energií by musely výrazně vzrůst a držet se výše několik kvartálů, abychom je vnímali jako zásadní riziko pro americké ekonomické oživení," tvrdí Joe LaVorgna z Deutsche Bank. "Riziko recese dramaticky poroste při cenách ropy WTI okolo 150 USD za barel."
Aktuality
