Investiční strategie založená na kvalitě

Dylan Grice a jeho tým stratégů ze Société Générale vytvořili vlastní akciový index, který podle nich generuje relativně bezpečný výnos, protože dokáže ochránit kapitál, a dokonce nabízí zajímavý růstový potenciál. Pojmenovali jej "Quality Income Index". Převažují v něm kvalitní firmy, které vyplácejí dividendy a nabízejí vysoké výnosy v dlouhodobém horizontu.
Stratégové Société Générale zdůrazňují, že dividendy jsou nejdůležitějším komponentem dlouhodobých akciových výnosů (tento graf jste již na Investičním webu viděli):
Udržitelný růst dividend? Každý na to nemá
Dividendy říkají mnohé o historické výkonnosti firem. Nejsou však zárukou toho, že se okolnosti nemohou změnit a firmu nezasáhnou problémy. Příklady z nedávné minulosti jsou RBS nebo BP.
Výplatní poměr (podíl zisku vyplácený na dividendách) je zajímavý ukazatel. Mnohdy jsou společnosti dlouhá léta schopny udržovat nebo zvyšovat dividendu, nesmí to ovšem vést k růstu toho výplatního poměru. Stačí si vzpomenout na českou Telefóniku, které klesá zisk, ale snaží se držet stejnou výplatu dividendy.
Vysoce kvalitní a finančně zdravé společnosti vykazují dvě klíčové charakteristicky:
jejich rozvaha a finanční ukazatele jsou silné;
podmínky pro jejich podnikání jsou příznivé.
Nudné firmy s nudnými rozvahami jsou přehlížené a nedoceněné
Investoři dělají největší chybu v tom, že zbytečně investují do přeceněných akcií. Manažeři si rádi připlatí za šanci na krátkodobé nadprůměrné zisky. Psychologové to přirovnávají k vlastnosti lidí, kteří si rádi kupují losy: jsou ochotni zaplatit si za hru byť jen s malou pravděpodobností obrovského zisku.
Portfoliomanažeři mají rádi, když se akcie hodně hýbou. Milují ty, které dokáží vystřelit o 100 % během krátké doby a nabízejí možnost radikálně vylepšit manažerovu průměrnou roční výkonnost (a bonusy). Tyto akcie jsou protikladem těch, které Dylan Grice zařazuje do svého indexu.
Podle zpětného testování Griceova strategie kvalitních výnosů dalece předčila ostatní ziskové strategie:
Pozor na "makrobouře"!
Navzdory kladům strategie zůstává velkým otazníkem výhled světové ekonomiky v následujících dekádách. "Máme strach jako všichni kolem ostatní, a to především kvůli zhoršujícím se makroekonomickým podmínkám" připouští Grice. "V posledních více než třech dekádách měly akce centrálních bank (pro naše dobro) velký dopad na vytlačení výnosů z kapitálových trhů. Logicky se tak bojíme o perspektivu svého indexu. Makrobouře mohou zasáhnout všechny lodě, naši nevyjímaje."
Přesto by nejistota neměla investory odradit od akcií, protože na rozdíl od dluhopisů a jiných pevně úročených aktiv mohou nabídnout výnos vyšší než inflaci.
Zdroj: Société Générale