US MARKETZavírá za: 1 h 26 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Má akciový trh v USA vnitřní sílu? Tradeři by se měli mít na pozoru

Akciové trhy měřené nejvýznamnějšími indexy (respektive ETF certifikáty) jsou na úrovních svých jarních maxim. Rad bych poukázal na tři zajímavé grafy, které by měly tradery přimět k opatrnosti. Na intradenních cenových grafech jsou patrné známky slabosti trhu jako celku, na růstu cen akcií v posledních týdnech se podílí stále méně titulů.

Jednou z možností, jak měřit sílu trhu a to, zda je růst silný, tedy zdravý, s perspektivou dalšího růstu, nebo spíše slabý s perspektivou poklesu, je využití market breadth indikátorů. Ty jsou vytvořené ne z jednoho indexu, ale ze skupiny akcií (většinou indexu nebo sektoru).

Indikátory v grafu jsou vypočteny ze skupiny zhruba 200 cyklických amerických akcií. Prostřední indikátory berou v úvahu počet akcií s klesající cenou, rostoucí cenou a počet akcií na nových maximech ceny, respektive na nových minimech. Z těchto ukazatelů jsou indikátory vypočteny. Spodní indikátory ukazují zase objemové tendence – sečítají objem spojený s růstem ceny u skupiny akcií a od tohoto ukazatele odečítají objem spojený s poklesy ceny. Tyto ukazatele jsou vyhlazeny klouzavými průměry.

Výsledek je v grafu. Jsou patrné jednotlivé nákupní a prodejní vlny v minulých měsících. Maxima indikátorů ukazují maximum nákupní aktivity, minima pak maximum prodejů. Vyplývá z toho, že lidé nejvíce nakupují ve zcela nevhodný okamžik – před cenovými vrcholy. Proto také většina investorů pravidelně prodělává. U významnějších cenových vrcholů se však objevují takzvané negativní divergence, kdy cena vytváří nové maximum, ale indikátory již nikoli. Je to signál o tom, že se na růstu trhu podílí relativně málo akcií. Domnívám se, že taková situace se začíná vyvíjet i u těchto indikátorů v grafu. Zatím však rostou společně s cenou a tradeři sledující tyto signály trhu mohou být relativně v klidu. Ale jen relativně, jak ukáží další grafy.

Druhý graf ukazuje situaci stejného ETF SPY (S&P 500), ovšem na dvouhodinových cenových grafech. Nahoře jsou vidět objemové indikátory, uprostřed ty cenové (opak předchozího grafu). Vývoj není zdaleka tak pozitivní jako u denního časového rámce. Trh je slabý. Prostřední indikátory jsou v záporné oblasti zhruba od 15. srpna, tedy doby, kdy indexy stále rostly.

Rally je fajn, ale vybírejte pečlivě, akcií na maximech ubývá

Rally je fajn, ale vybírejte pečlivě, akcií na maximech ubývá

Jiný pohled – tříhodinové časové rámce: Na grafu je zachycen pouze objemový indikátor. Vypovídá o tomtéž jako předchozí graf. Úroveň 144 USD je navíc významná cenová rezistence podle jiné metody (technické analýzy) – jde o významnou Fibonacciho úroveň.

Závěr

Trh je v růstovém trendu podporován akcemi centrálních bank, které se snaží snížit hodnotu amerického dolaru i japonského jenu. O přetrvávající snaze centrálních bank svědčí mimo jiné minulou středu zveřejněný zápis z jednání Fedu, podle kterého je centrální banka připravena trhy podpořit dalšími stimuly, když to bude potřeba.

Akciové indexy jsou vysoko, u jarních cenových maxim. Cenové růsty byly podporovány poklesem ceny futures u USD, JPY i amerických vládních dluhopisů. Vnitřně je však trh slabý, což ukazují intradenní market breadth indikátory. Tradeři by si tedy měli dát pozor na možné cenové poklesy, pokud by se index S&P 500 dostal v krátkodobém horizontu na úrovně 1 440 až 1 450 bodů.

Doug Kass varuje: Akcie se propadnou, extrémně nízký VIX se o to postará

Doug Kass varuje: Akcie se propadnou, extrémně nízký VIX se o to postará

Top Class: Kdo má co říci k trhům a jaké grafy k tomu používá?

Top Class: Kdo má co říci k trhům a jaké grafy k tomu používá?

Ekonomické a tržní indikátorySvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa