US MARKETOtevírá za: 0 h 41 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Pár poznámek k (ne)vyplácení dividend

Rušení, či častěji odklad vyplácení dividend se v době pandemie koronaviru stávají v podstatě globálním normálem. Má to smysl, například banky budou kapitál potřebovat, protože by měly společně s vládami hrát podstatnou roli při zajištění zotavení ekonomiky.

Například švédská nebo francouzská vláda uvedly, že by firmy neměly očekávat státní podporu, pokud budou během náročného období spojeného s pandemií koronaviru vyplácet dividendy. Definice státní podpory by přitom mohla být širší, než se očekávalo. To znamená, že i když daná společnost nepotřebuje pomoc, ale stát dotuje náklady na zaměstnance ve spojitosti s dočasně propuštěnými pracovníky, neměla by taková firma vyplácet dividendy.

Finanční trhy již v cenách aktiv zohledňují nižší dividendy v letech 2020 a 2021. Vedle výplat dividend jsou (z obdobných důvodů) masivně pozastavovány také zpětné odkupy akcií, valné hromady se v zájmu zdraví účastníků odkládají.

Ve válečném období, použijeme-li politický slovník, je prioritou přežít. Cílem korporací je tedy zajistit, aby přežily mnohatýdenní pozastavení své činnosti. Z hlediska firem je potřeba si to připomínat, protože "mrtvá" firma je pro akcionáře horší než jakkoli pandemií poškozená společnost.

Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o polovinu a dividendy o čtvrtinu

Goldman Sachs: Firmy z indexu S&P 500 letos omezí zpětné odkupy o polovinu a dividendy o čtvrtinu

Dividendy hrají v ekonomice důležitou roli, své o tom vědí dlouhodobí akcionáři a ti, kdo si na finančních trzích spoří na důchod. V řadě konkrétních případů je ale omezení výplat dividend v současnosti vhodný způsob, jak zachovat hodnotu i pro tyto dlouhodobé investory. V dlouhodobém horizontu musí investice stát na obou nohách, na růstu kapitálu i příjmů, nicméně v případě vážných zdravotních komplikací může uříznutí jedné nohy zachránit život.

Popsaná situace se týká i mnoha obchodních a akciových společností v Česku, včetně těch, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze. Rozhodující orgány společností by měly být velice opatrné a správně posuzovat možné dopady. S ohledem na současnou situaci totiž nabývá na aktuálnosti ustanovení zákona o obchodních korporacích, které stanoví, že obchodní korporace nesmí vyplatit zisk nebo prostředky z jiných vlastních zdrojů (ani na ně vyplácet zálohy), pokud by si tím přivodila úpadek. Každá společnost tedy musí posoudit současné i pravděpodobné budoucí ekonomické dopady pandemie a vyhodnotit, zda je možné vyplatit zisky z roku 2019 či minulých let.

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Také u akciových společností o vyplacení podílu na zisku rozhoduje statutární orgán. Zákon o obchodních korporacích obsahuje výslovný zákaz výplaty podílu na zisku, pokud by se tím společnost dostala do úpadku, a je nepochybné, že členové statutárního orgánu jsou odpovědní za to, že správně posoudí ekonomické dopady pandemie na činnost firmy.

Posouzení toho, zda si výplatou podílu na zisku korporace nepřivodí úpadek ve smyslu insolvenčního zákona (test insolvence), si může statutární orgán nechat posoudit externím odborníkem, a mít tak podklad pro svůj postup. Protože jsou ale dopady pandemie koronaviru u řady firem zatím nevyčíslené, je dobré pozdržet výplaty podílů na zisku rozhodnutím statutárního orgánu.

Zdroj: Fidelity International, TPA

Akcie ČRDividendyKoronavirusPonaučení pro investorySvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika