ABCD investora: Geopolitika a vaše portfolio aneb Proč optimismus na trhu (ne)vydrží
Investoři se po vlně výprodejů způsobených obavami o zdraví bank vracejí k riziku. Jejich nákupní apetit přiživují signály brzdící inflace a také víra, že čísla, která přinese probíhající výsledková sezóna, potvrdí, že opětovný růst na akciovém trhu má solidní základ. Výzvy a příležitosti s tím spojené komentují členové expertního týmu a hosté projektu ABCD investora.
Podrobně se očekávanému vývoji na trzích v květnu věnovala debata z cyklu ABCD investora v pondělí 24. dubna. Přímý přenos první části zaměřené na transformaci evropského průmyslu nabídl na svém YouTube kanálu Investiční web. Po vypnutí kamer diskuze pokračovala v komorním prostředí za účasti členů AZ klubu. Podrobnosti nabízejí webové stránky ABCD.
Tomáš Daňhel (Saxo Bank): Květen bude extrémně zajímavý na české i globální scéně. Doma nás čeká výplata dividend a v centru dění bude ČEZ. Na pomezí lokálního a globálního dění je pak česká měna. Ta se výrazně nadechla a vůči dolaru posílila o celou korunu. Napříště to ale bude to mít velice těžké, a to i proto, že v květnu zasedne Fed, a pokud dojde ke zvýšení sazeb, opět se ztenčí úrokový diferenciál, ze kterého koruna těží. Významný růst zaznamenaly také evropské akcie, především německý trh. Jak index DAX zareaguje na potenciální zvýšení sazeb ECB? To vše může vytvářet zajímavé příležitosti, především pro aktivnější tržní hráče.
Roman Chlupatý (Alternative Perspectives): Čína a spol. se už více než dekádu snaží otupit moc, kterou Spojeným státům zaručuje kontrola nad hlavní měnou a nad finanční infrastrukturou globální ekonomiky. Zmrazené rezervy ruské centrální banky a odstřihnutí ruských finančních ústavů od systému SWIFT v tomto zapůsobily jako urychlovač. Revoluci nečekejme, pokračující erozi pozice dolaru a západních finančních institucí a institutů ovšem ano. To dále přispěje k fragmentaci globální ekonomiky, která pro investory znamená potřebu připravit se na pomalejší růst a také nutnost investovat do hlavních tahounů světa napřímo.
Tomas Michálek (STARTer Investment Partners): Podceňovaná hora peněz, které byly vytištěny v letech 2020 a 2021, mizí jen pomalu. To vysvětluje matoucí rozdíl mezi negativním očekáváním a optimistickou realitou na akciovém trhu. V minulých krizích korporátní katastrofy jako Long-Term Capital Management nebo Bear Stearns potrestaly trhy hlubokým pádem a "vysátím" likvidity. Dnes jsou pády SVB, FTX a spol. naopak považovány za příležitosti k nákupu. Všechny technické důkazy ukazují na vysokou likviditu a vysokou toleranci vůči riziku. Trh je prostě ve znamení býka, který bude nejspíše "řádit" do konce jara.
Jan Macek (Conseq Investment Management): V posledních měsících jsme byli svědky nebývalého posilování české koruny. V květnu se tento trend může obrátit. S tím, jak rostou úrokové sazby na euru i na dolaru, se snižuje úrokový diferenciál, a tedy atraktivita naší měny. I když jsme teprve na začátku druhého čtvrtletí, trhy již vyhlížejí konec roku, kdy by mělo přijít očekávané snížení úrokových sazeb a ukončení měnových intervencí. A toto očekávání by se mělo do kurzu koruny začít postupně zaceňovat. Z pohledu měnové spekulace bychom tedy měli být v bodě, kdy se zřejmě vyplatí spekulovat na posílení tvrdých měn vůči koruně.
Kristina Hooper (Invesco): Zdá se, že s příchodem dubna problémy kolem bank v USA i Evropě ustaly, alespoň prozatím. Důkazem zklidnění situace na trhu je i pokles indexu strachu VIX pod 20 bodů. Pozornost se nyní přesunula k ekonomickým datům, přičemž ta z USA ukázala na další zlepšení inflačních vyhlídek. Bankovní minikrize se nakonec může ukázat jako "dar z nebes", který přiblížil konec kapitoly zpřísňování měnové politiky, jejíž pokračování by jinak hrozilo vyústěním v (zásadní) hospodářskou recesi. Averze vůči riziku slábne, přesto má podle mě v současném prostředí smysl diverzifikované a defenzivně orientované portfolio.
Zdroj: ABCD investora
Aktuality
