Průzkum Bank of America: Manažeři fondů jsou optimističtí, nálada se v říjnu zlepšila nejvíce za čtyři roky

V říjnu došlo k největšímu zlepšení nálady manažerů velkých fondů, které mají ve správě stovky miliard dolarů. Ukázal to výsledek každoměsíčního průzkumu pořádaného Bank of America. Náladu podpořila zejména lepší než očekávaná makrodata a také zářijové snížení sazeb Fedu.
Index nálady na trhu, který zohledňuje alokace portfolií fondů do hotovosti a akcií a také očekávání ohledně vývoje ekonomiky, stoupl v říjnu na 5,6 bodu ze zářijových 3,8 bodu. Šlo o největší nárůst od června 2020.
V rámci portfolií došlo k výraznému poklesu podílu hotovosti (na 3,9 % ze 4,2 %). Alokace do akcií se posunula na 31% nadvážení (přičemž zájem je nadále v první řadě o americké tituly), zatímco v dluhopisech jsou portfolia fondů, jejichž manažeři se zúčastnili průzkumu, podvážená na úrovni 15 %.
Alokace fondů naznačuje větší důvěru v hospodářský růst, tvrdé přistání ekonomiky stále čeká minimum manažerů a mírně stoupl podíl těch, kteří nečekají přistání ekonomiky vůbec. Nízký podíl hotovosti byl nicméně v minulosti často kontrariánským signálem, v době výrazného optimismu často došlo k obratu v tržním vývoji a prudké změně nálady k horšímu, byť třeba jen krátkodobé.
Očekávání ohledně růstu světové ekonomiky narostla nejvíce od května 2020.
Očekávání v oblasti hospodářského růstu jsou podporována růstem cen aktiv.
Manažeři celkově čekají i zlepšování ziskovosti firem.
Vyšší inflaci pak opět čeká o něco méně oslovených.
Na ekonomiku mohou mít podle manažerů vliv výsledky listopadových prezidentských voleb. Podle oslovených může změna administrativy nejvíce dopadnout na obchodní politiku USA (myslí si to 47 % manažerů), následují geopolitika (15 %) a změny daní (11 %). Geopolitické turbulence jsou přitom podle manažerů největším rizikem pro trhy. Obavy z recese naopak výrazně ustoupily.
A takzvaně nejpřecpanějším obchodem na trzích podle manažerů jíž 19. měsíc v řadě zůstává LONG sázka na akcie firem z takzvané úžasné sedmičky. Druhé je zlato a skokanem měsíce jsou čínské akcie (v září byl druhým nejpřecpanějším obchodem SHORT čínských akcií, v říjnu je "na bedně" LONG sázka na ně).
Podpora hospodářství razantně posunula očekávání ohledně vývoje ekonomiky v Číně.
Čínská podpora ekonomiky s názory manažerů celkem logicky zahýbala. Podporovat by měla zejména tato aktiva.
Následuje seznam investic, kterým by naopak čínské stimuly prospívat příliš neměly.
Zdroj: Bank of America