Americké akcie v pondělí ztrácely kolem 2 %, zlato ale téměř 9 %

Americké akcie zahájily týden propadem. Uškodily jim především údaje o pomalejším než očekávaném růstu čínské ekonomiky, které poslaly strmě dolů ceny komodit.
Americké akcie v pondělí silně ztrácely. Index Dow odepsal 1,79 % na 14 599,20 bodu, S&P 500 2,30 % na 1 552,36 bodu a technologický Nasdaq 2,38 % na 3 216,49 bodu.
Ameriku pronásledovala špatná data. Americký index trhu s bydlením NAHB v dubnu nečekaně klesl ze 44 na 42 bodů, ačkoli se čekal nárůst na 45 bodů. Čistý příliv dlouhodobého kapitálu v únoru namísto očekávaných +40 miliard propadl (-17,8 miliardy po lednových +25,7 miliardy USD) a index podnikatelské aktivity newyorského Fedu v dubnu klesl na 3,05 bodu (odhad 7,5 bodu, v březnu 9,24 bodu).
Data z trhu s nemovitostmi budou ve Spojených státech pokračovat i zítra - bude zveřejněn počet zahájených staveb domů a žádostí o stavební povolení -, prim ale budou hrát průmyslová výroba a inflace.
Americký trh stejně jako ty evropské reagoval silně negativně na data z Číny. Tempo růstu tamní ekonomiky zpomalilo v prvním kvartálu na 7,7 % ze 7,9 % v posledních třech měsících loňského roku. Analytici naopak očekávali, že růst zrychlí na 8 %.
Čínská statistika navázala na negativní páteční údaje z USA. Maloobchodní tržby v USA se v březnu snížily nejvíce za devět měsíců. Zhoršila se i nálada spotřebitelů a index nálady pro duben klesl nejníže od července.
V mínusu skončily v pondělí všechny hlavní akciové sektory, nejvíce materiálové a energetické tituly. Index volatility (takzvaný index strachu) VIX narostl o téměř 40 %.
V plusu zůstalo jen několik málo akcií z indexu S&P 500. V pondělí ke kladnému zhodnocení bylo zapotřebí pozitivních firemních zpráv. U Citigroup (+0,20 %) to byly dobré firemní výsledky, u Sprint Nextel (+13,5 %) a Life Technologies (+7,51 %) to byly nabídky nebo dohody o převzetí firem.
Extrémní propad zaznamenaly v pondělí ceny zlata. To se v závěru amerického obchodování dalo koupit za 1 350 USD za trojskou unci, tedy o 8,9 % levněji než v pátek večer. Ještě ve středu se přitom unce zlata obchodovala za 1 587 USD. Jde o největší a nejrychlejší pokles ceny za více než 30 let.
Výprodej se týkal i dalších komodit - ropa Brent se po dlouhé době vrátila na 100 USD za barel, WTI se propadla na 88 USD, stříbro ztratilo přes 14 %, paládium okolo 8 %.
Aktuální ceny komodit sledujte zde
Zdroj: Google