Extrémní medvěd si trvá na svém: S&P 500 na 450 bodech, zlato za 10 tisíc USD a výnosy amerických dluhopisů pod 1 %

Albert Edwards je již léta stratégem Société Générale. A v posledních letech patří k nejzarytějším pesimistům na trhu. No a co, že mu jeho předpovědi v posledních letech příliš nevycházely. Čím více se bubliny na trzích nafouknou, tím spíše následně prasknou. A to bude voda na Edwardsův mlýn.
"Moje zkušenost z 30 let v byznysu je taková, že čím více se politici a centrální bankéři snaží ovlivňovat dění na trhu, tím více roste volatilita," píše Edwards ve své aktuální zprávě. "Jakékoli intervence se zpravidla za několik let vrátí, a to s negativním znaménkem."
Současné kvantitativní uvolňování podle stratéga nebude výjimkou. "Souhlasím s Marcem Faberem, který říká, že Fed svým tištěním peněz zničí celý svět," varuje Albert Edwards. Inflace na sebe podle něj nenechá příliš dlouho čekat. "Zvrat ovšem přijde až ve chvíli, kdy vyspělé země po vzoru Japonska v uplynulých dvaceti letech naprosto ztratí důvěru ve své lídry," tvrdí známý pesimista.
"Akcioví analytici neumějí nic jiného než předpovídat 10% růst každý rok, ekonomové očekávají návrat růstu HDP k dlouhodobému trendu směrem nahoru a dluhopisoví stratégové předpokládají, že americké dluhopisy budou přece muset během tří až pěti let vynášet mezi 3 a 5 %," pokračuje Edwards. "Ano, vzhledem k situaci amerických veřejných financí by to mělo logiku, ale tito dluhopisoví odborníci se mýlí. Ekonomika je zamrzlá v době ledové, kterou zařídili centrální bankéři svými finančními pumpami a umělou poptávkou po dluhopisech."
Analytici se podle Edwardse snaží příliš nevyčnívat. To platí jak v případě akcií, tak dluhopisů, tak i zlata. "Reálné výnosy podle mě budou nadále slabé, a tak se na mém názoru na zlato ani po nedávném propadu nic nemění. Stále očekávám, že zůstane pro investory jedinou záchranou," nesouhlasí Edwards s názorem své mateřské banky Société Générale, která podobně jako řada dalších snížila své cenové výhledy na zlato i stříbro.
"Zlato zažilo v letech 1974 až 1976 korekci ceny o 47 %, aby do roku 1980 zosminásobilo svou hodnotu," hledá historickou paralelu Albert Edwards. "Výrazný pokles je před extrémním růstem poměrně běžný. Jen tak pro zajímavost, kdybyste chtěli zlatem krýt celou peněžní zásobu USA, cena zlata vyskočí nad 10 tisíc USD za trojskou unci." Ač nereálné, graficky velice působivé tvrzení.
Zdroj: Société Générale