Letos v květnu akcie neprodávejte

Staré burzovní pořekadlo "sell in May and go away" letos nejspíš nebude tím správným vodítkem pro akciové investory. Přes dubnový růst zůstávají investiční manažeři optimističtí, ačkoli připouštějí zdravou krátkodobou korekci.
"Investoři jistě vyberou část zisků," tvrdí Nadav Baum z BPU Investment Management. "Lidé jsou přesvědčení, že se světová ekonomika ještě dostatečně nezotavila, stále se objevuje řada témat, která vyvolávají nejistotu. Květen však nebude vyloženě špatným měsícem."
Po krizi mnozí začali hovořit o "novém normálu" na trzích. A nové pořádky tak možná vyvrátí některá ustálená pravidla burzovní historie.
Výsledky chrání akcie před ekonomickými turbulencemi
Americké indexy v dubnu posílily. Důvodem růstu je především probíhající výsledková sezóna za 1. čtvrtletí, která zatím přináší ve valné většině příjemná překvapení. Dařilo se firmám napříč sektory – bankám, průmyslovým i technologickým společnostem. Pod dojmem dobrých zpráv z technologického sektoru posílil index Nasdaq nejvíce z hlavních amerických akciových indexů.
Wall Street tak dokázala "ignorovat" řadu nepříznivých zpráv. Připomeňme například v uplynulém týdnu zveřejněnou statistiku žádostí o podporu.
Držet?
"Neprodávat, absolutně ne," radí Joe Terranova, stratég Virtus Investment Partners ve svém posledním čtvrtletním komentáři. V jeho případě jde o přístup ve smyslu "don't sell in May, but do go away" – investoři by podle něj měli na čas přestat houfně nakupovat akcie a počkat na další vývoj ekonomiky.
K výprodejům však podle něj není důvod, podle Terranovy totiž akcie zakončí rok výše, než jej začaly. V "akciové přestávce" radí investovat do firemních dluhopisů s vyšším kupónem a do komodit, například do mědi, které bude pomáhat rostoucí poptávka z mladých ekonomik.
Fed podle Terranovy udělá, co bude v jeho silách, aby podpořil americkou ekonomiku skrze nízké náklady na úvěry pro privátní sektor. Ten pohání americkou ekonomiku, která v 1. čtvrtletí podle prvních odhadů rostla o 3,2 procenta.
"Pokud je historie alespoň částečným vodítkem – a nikdy ji neberte jako nějaké evangelium – pak by se investoři mohli letos inspirovat například tím, že S&P 500 mezi květnem a říjnem umí výrazně růst, a to i v době krátce po nebo během medvědího trhu,“ upozorňuje Sam Stovall, hlavní investiční stratég Standard & Poor's. Trh podle něj v takové situaci dokázal růst 14krát od roku 1932.
"Býčí momentum může trvat déle, než mnozí předpokládají," napsal svým klientům Todd Salamone ze Schaeffer's Investment Research. "Proto by investoři měli zůstat připraveni i na tuto možnost."
Podle Schaeffer's, která jde od začátku krize často proti převažujícím trendům na trhu, mohou být investoři, kteří se rozhodnou vyprodávat, překvapeni. Historie ukazuje, že když S&P 500 roste 6 týdnů v řadě, panuje v dalších týdnech většinou býčí nálada.
Nové pořádky vyžadují nový přístup
Pro investory může být situace nepřehledná. Dobré výsledky firem vyvolávají opačnou náladu než například dluhová krize. Těm, kteří byli zvyklí investovat dlouhodobě s taktikou "kup a drž", není současná situace příliš nakloněna.
"Je dobré se soustředit na některé jiné styly investování," radí Diane de Vries Ashley ze Zenith Capital Partners. "Je potřeba velice aktivně spravovat svá portfolia."
Nadav Baum zatím sice žádné peníze "ze stolu" nesbírá, ovšem bude velice netrpělivě sledovat, jakým směrem se trhy vydají během prvního květnového týdne. "Vývoj v prvním týdnu bude kritický pro další směřování hlavních indexů," vysvětluje. "Investoři jsou stále chamtivější. Chamtivost může být stejně silná jako strach. A souboj těchto dvou investorských nectností nám ukáže, která část burzovního almanachu bude mít pravdu – zda trhy budou pokračovat v růstu po několikatýdenní rally, nebo zda se do hlavní role znovu obsadí květnové výprodeje."
Zdroj: CNBC
Aktuality
