US MARKETOtevírá za: 0 h 41 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

(Zatím) 29 bilionů USD: Účet za řádění vlád a centrálních bank na trzích

Nezávislý finanční think tank Official Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF) ve své aktuální zprávě varuje, že uvolněná měnová politika, kterou se světové centrální banky snaží podporovat růst hospodářství silně zasaženého finanční krizí z roku 2008, zásadním způsobem změnila rozložení sil na akciových trzích. Zatímco dříve získávaly centrální banky nebo třeba státní penzijní fondy finanční prostředky zejména z investování do bezpečných dluhopisů, extrémně nízké úrokové sazby je donutily k zásadnímu přehodnocení strategie.

Čerstvá zpráva OMFIF uvádí, že celkem 400 veřejných institucí ze 162 zemí ve svých portfoliích drží investiční prostředky v hodnotě 29,1 bilionu dolarů. Kromě tradičních dluhopisů se ovšem v poslední době začaly velké oblibě bankéřů či správců státních penzijních a investičních fondů těšit také akcie a široké spektrum komodit včetně zlata.

"Jedním z důvodů, proč se sledované instituce začínají více přiklánět k investicím do rizikovějších aktiv, je jejich potřeba nahradit výpadek příjmů způsobený snížením úrokových sazeb na rekordní minima," stojí ve zprávě Global Public Investors - the new force in markets z dílny OMFIF.

Největším "veřejným hráčem" se v posledních letech na světových trzích údajně stal čínský Státní úřad pro správu devizových rezerv (State Administration of Foreign Exchange), který spravuje aktiva v hodnotě 3,9 bilionu USD. "Na základě nám dostupných informací se domníváme, že čínská centrální banka, jejíž je Státní úřad pro správu devizových rezerv součástí, již nějakou dobu kupuje menšinové podíly ve významných evropských podnicích," uvádí dále OMFIF.

V Evropě pak mají podle dokumentu největší odvahu centrální banky Dánska a Švýcarska. "Na rozvinutých trzích v současnosti investujeme do akcií firem s velkou, střední i malou tržní kapitalizací," cituje OMFIF prezidenta Švýcarské centrální banky (SNB) Thomase Jordana. SNB ve svém portfoliu prý má až 15 % akcií a dánská centrální banka Danmarks Nationalbank na konci minulého roku držela akcie za zhruba 500 milionů dolarů.

Ceny akcií se dostávají nebezpečně vysoko

Diskuzi o investicích centrálních bank či suverénních fondů možná někteří obchodníci považují za nesmyslnou, jelikož se tyto instituce na trzích pohybovaly vždy. Podle OMFIF ale jejich rychle bobtnající portfolia představují pro stabilitu světové ekonomiky nemalou hrozbu. "Budou-li akciové nákupy centrálních bank a dalších veřejných institucí pokračovat, vzniknou na světových trzích v důsledku neopodstatněného růstu cen investičních prostředků nová rizika," varuje mimo jiné zpráva.

Extrémně vyhraněný pohled na rostoucí investiční apetit veřejných institucí má server Zero Hedge. Ten ve svém komentáři k dokumentu neváhal uvést, že se ze světových akciových trhů stalo kvůli neuváženým krokům centrálních bank největší Ponziho schéma na světě. A jako důkaz server přiložil obrazec "kříže smrti", který ukazuje, jak velký nesoulad mezi cenami světových akcií a očekávanou výkonností globální ekonomiky panuje.

Zdroj: omfif.org, Zero Hedge

Centrální bankySuverénní fondySvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa