5 investorských lekcí šokem aneb Proč se nelekat brexitu a spol.

Vývoj trhu po britském referendu nabízí investorům jasnou lekci o tom, že na finančních trzích není nic takové, jaké se to může zdát na první pohled. Wall Street Journal oslovil několik lidí, kteří mají zkušenosti s investicemi a behaviorální ekonomií, aby přišli s pěti lekcemi, které investorům pomohou se zvládáním podobných situací.
1. Časování trhu: Předem prohraná partie
Podle Williama Bernsteina, investičního manažera ve společnosti Efficient Frontier Advisors, i ti nejlepší prognostici dělají při odhadování geopolitických krizí chyby, protože se nedokáží kvalifikovaně vyrovnat se složitostí a komplexností těchto událostí. Odhadnout, jak se geopolitická nejistota projeví na hodnotě cenných papírů, je podle něj o to těžší, protože zde nemůže fungovat jakákoliv intuice. "To, že hospodářský růst bude pomalejší nebo rychlejší, ještě neznamená, že výnosy budou nižší nebo vyšší," míní Bernstein s tím, že skvělým příkladem ze současnosti je Čína.
Podle Johna Boglea, zakladatele společnosti Vanguard Group, je hlavním důvodem pro pasivní investování skutečnost, že odměna ve formě výnosu nikdy nemůže převážit riziko podstoupené při časování trhů. Trhy jsou podle něj ovládány spekulanty a krátkodobými obchodníky, kteří nejsou schopni úplně mírnit své emoce. Předvídat délku trvání a rozsah vlivu těchto emocí jednoduše nejde a není dobré se o to pokoušet.
Meir Statman, profesor financí na Santa Clara University v Kalifornii, to vystihl poměrně přesně: "Je složité odhadnout, kam se trhy budou pohybovat, a jednat tak, aby to v budoucnu vypadalo chytře."
2. Trhy ovládané lidmi přinášejí stále nová překvapení
"Trh je obecně rozumný, inteligentní a přemýšlivý a vstřebává informace o výsledcích společností a to, co se bude dít po brexitu," říká Statman. V krátkodobém horizontu jsou ovšem podle něj trhy poháněny iracionálním chováním lidí. Podle ekonoma Roberta Shillera jsou trhy ovlivňovány lidmi, přičemž chování lidí není výsledkem logických dedukcí.
Podle Boglea je dobrou zprávou to, že v dlouhém horizontu jsou výnosy na trhu ovlivňovány růstem firemních zisků a dividendovými výnosy a nakonec i odrážejí vývoj HDP. "Dokud USA (a svět) ekonomicky porostou, i když pomalejším tempem, akcie budou nabízet lepší výnosy než dluhopisy a hotovost," říká Bogle.
3. Nahoru, dolů i do strany: Myslete dlouhodobě
Index S&P 500 v průběhu dvou dnů po brexitu klesl o 5,3 %, v dalších třech dnech však své ztráty téměř dorovnal a po týdnu byl opět v plusu. Aktivní investování při podobných událostech může být složité a nákladné. Jak říká John Bogle, "jednat na základě krátkodobých emocí může být kontraproduktivní. Ano, když jste vystrašeni k smrti, je lehké vystoupit, ale kdo vám poradí, kdy opět naskočit do rozjetého vlaku".
Investoři podle něj musejí počítat s tím, že v dlouhodobém horizontu zažijí alespoň jednu akciovou krizi ročně. Měli by si rozmyslet, zda se jim bude chtít prodávat a zase nakupovat své akcie 30-40krát v následujících desetiletích.
4. Diverzifikace: Banalita, ale klíčová
Investoři, kteří diverzifikují mezi aktiva s nízkou korelací a rozumné riziko, jsou mnohem lépe připraveni na paniku a období propadů. "I když se to zdá být strašně banální, diverzifikovat znamená být chytřejší než všichni ostatní," říká Statman, kterému vyhovují indexové fondy.
Podle Bernsteina však může být i samotná diverzifikace pro investory složitá. "Během býčího trhu jsou všichni tolerantní k riziku a vyznávají dlouhodobý styl 'kup a drž'. Během medvědích trhů se ale všichni starají pouze o bezpečnost," říká Bernstein.
5. Dobrá rada pomůže předcházet panice
Největší přidanou hodnotou dobrého finančního poradce jsou rady ohledně finanční gramotnosti, zejména v období tržních šoků. Ale i nejlepší poradci se někdy nechají svými klienty ovlivnit špatným způsobem. Ani nejlepší poradce nakonec "neodolá", takže v případě, že mu klient dostatečně úpěnlivě volá, aby vše prodal, nakonec opravdu prodá. Vyplatí se ale držet se dlouhodobého investičního plánu.
Zdroj: WSJ
Aktuality
