Akcie jako nové bondy? Kvůli těmto grafům se o tom mluví stále častěji

Kdysi stačilo nakoupit do portfolia americké vládní dluhopisy a rok co rok shrábnout výnos okolo pěti, sedmi procent, někdy i vyšší. Finanční krize a opatření centrálních bank toto investorské pohodlí doslova vyvrátily ze základů, americké 10leté vládní bondy dnes vynášejí pod 2 % za rok. Zato akcie předvádějí přes sedm let zajímavý růst a firmy rozdávají investorům velké peníze.
Na konci července plných 65 % firem, jejichž akcie jsou zahrnuty v indexu S&P 500, nabízelo takovou dividendu, že z ní vyplývající dividendový výnos překonával výnos 10letého vládního dluhopisu USA.
Aktuálně se dividendový výnos z indexu S&P 500 drží nad 2 % ročně.
Zmíněný 10letý dluhopisový výnos je považovaný za jednu ze základních "sazeb" na trhu a symbol "bezrizikového" výnosu.
Dluhopisoví optimisté, kteří pamatují lepší časy a výnosy násobně vyšší, věří, že bondy budou investorům nabízet zajímavější roční "výplaty", jakmile se sazby v USA v čele s úroky u centrální banky začnou zvyšovat. Akciový trh z toho přitom nemusí vyjít špatně, jde jen o to, aby sazby rostly ze "správného" důvodu, tedy proto, že americká ekonomika rychle(ji) a zdravě(ji) poroste.
Vliv dividend pro celkové příjmy z držení akcií je dobře popsaný. Nic jej neilustruje lépe než dlouhodobý graf. Ten připomíná, že vedle významu samotných dividend je pro dlouhodobý úspěch při investování velice důležitý právě dlouhodobý investiční horizont a ochota držet pozice po mnoho let.
Aktuality
