Je portfolio 60/40 mrtvé? Odpověď není jednoduchá

Portfolio, v němž je 60 % akcií a 40 % dluhopisů, bylo dlouho považováno za ideální cestu k jednoduché a účelné diverzifikaci při spoření na důchod. V posledních letech má ale tento přístup více kritiků než zastánců, do budoucna prý nemá perspektivu.
Většina kritiků argumentuje tím, že do budoucna investoři nemohou očekávat od dluhopisů ani akcií podobně zajímavé výnosy jako v posledních dekádách. Je tedy potřeba změnit přístup. JPMorgan již před dvěma lety tvrdila, že očekávat více než 6 % ročně není rozumné, a dnes je navíc prý i tato hodnota u portfolia 60/40 příliš optimistická. "Pokud chcete vydělávat, musíte se po výnosech poohlédnout jinde," říká David Kelly ze společnosti JPMorgan Asset Management.
Dluhopisy již nejsou bezpečným aktivem
Pokud bychom se podívali na dluhopisovou složku, v posledních letech tato třída aktiv zaznamenala výrazný pokles výnosů kvůli kvantitativnímu uvolňování šířícímu se po celém světě. V Německu se výnosy 10letých státních dluhopisů teprve nedávno vrátily nad nulu. Cenám dluhopisů situace prospívala, zároveň je ale jasné, že to nemůže pokračovat donekonečna. Růst výnosů na "normální" úrovně stáhne ceny dolů a investoři budou mít co dělat, aby nezaznamenali výrazné ztráty.
Tento argument se ale objevuje po celou dobu finanční krize, první zajímavější otřes ale přišel až nyní, po prezidentských volbách v USA. Investoři i portfoliomanažeři proto řeší dilema, jak se k propadu cen dluhopisů vlastně postavit. Podle JPMorgan lze očekávat růst úrokových sazeb v USA na 2,25 % v nejbližších 4 letech, což povede k růstu výnosů 10letých státních dluhopisů na 3,5 %. V EU nebo Japonsku bude trvat tři roky návrat sazeb na nulu, další čtyři roky pak budou ve znamení "normalizace" úroků.
Akcie jsou drahé
Akcie jsou na tom podobně jako dluhopisy, levné peníze je katapultovaly na úrovně, které nedávají další prostor k růstu. Index S&P 500 roste od roku 2009 osmkrát rychleji než HDP, což překonává i boom před internetovou bublinou na přelomu tisíciletí. Kvantitativní uvolňování pomohlo zejména nejlikvidnějším nástrojům, ještě stále ale existují oblasti se zajímavými příležitostmi.
V poslední obě se hodně mluví o rozvíjejících se trzích, které jsou oproti rozvinutým trhům, zejména USA, zajímavě oceněné. Jejich vyhlídky zlepšují i pozitivní změny v ekonomice a v neposlední řadě také nezájem investorů v posledních letech. "Velká část světa se stále zaměřuje na vyspělé trhy, ale když ekonomika zpomaluje, je stále těžší najít zajímavé výnosy," míní John Bilton z JPMorgan Asset Management. Jednou ze slabin mladých trhů jsou měny, které vůči dolaru hodně oslabily. "Skutečnost je taková, že dolar je nadhodnocený," říká Bilton s tím, že do budoucna by se to mohlo změnit. Po prezidentských volbách se však názory na dolar kloní spíše směrem k jeho dalšímu posilování.
V každém případě je nutné, aby investoři měli poněkud aktivnější přístup, a to třeba i při výběru fondů. U nich existuje (a do budoucna se patrně ještě bude zvětšovat) rozdíl mezi kvalitními a špatnými. Indexové nástroje sice byly hitem posledních let, ale nemusejí být výhrou do budoucna. "Ano, nízké poplatky jsou fajn. Ale fakt, že zaplatíte Vanguardu pouze 0,09 % ročně za správu, ve skutečnosti nemusí nic znamenat, když jsou vaše výnosy na nule," píše k tomu Charles Sizemore v magazínu Forbes.
Alternativou jsou alternativy
Jednou z možností, jak bojovat s poklesem očekávané výkonnosti akciových a dluhopisových trhů, je zařazení alternativních investic do portfolia, ideálně takových, jejichž výnosy nekorelují s akciemi a dluhopisy.
Nejčastěji jsou zmiňovány komodity, které si v posledních letech prošly poměrně složitým obdobím. "Byli jsme svědky jednoho z nejdramatičtějších poklesů v nabídce v historii poté, co jsme zažili jednu z největších expanzí v poptávce," říká k tomu Anthony Werley z JPMorgan. I když podle něj již nelze očekávat růst poptávky z Číny v takové míře jako v minulosti, pokles nabídky způsobený situací na trhu by mohl přinést lépe udržitelný růst.
Zdroj: JPMorgan, Forbes
Doporučujeme
Aktuality


