Býčí naděje: Akcie mohou ještě výše

Akciové trhy jsou sice na vrcholech, ale mnoho akciových býků stále doufá, že růst nekončí. Několik historických grafů je v tom podporuje.
Chris Ciovacco ze společnosti Ciovacco Capital svůj optimismus staví na tom, že konsolidace a nejistota často na akciových trzích předcházejí výrazným pohybům. A index S&P 500 má za sebou poměrně dlouhé období konsolidace začínající v roce 2014.
Podobných období konsolidace trvajících dva roky jsme byli svědky také v letech 1993–1995 a předtím také v letech 1983–1985. Po nich index zaznamenal v obou případech poměrně výrazný nárůst.
Ve všech třech případech se podle Ciovacca na trzích projevily základní lidské vlastnosti.
- Akcie konsolidovaly zhruba dva roky, což ukazuje na relativně vyrovnaný souboj mezi býky a medvědy.
- Když v tomto období převládal strach, na relativně krátkou dobu došlo k obratu trendu dolů (červené šipky).
- Přesvědčení býků bylo nakonec dost silné na to, aby otočili dlouhodobý trend opět na svou stranu (zelené šipky).
- Období konsolidace a nerozhodnosti nakonec skončila prolomením horní hranice rezistence a silným růstem.
Mezi lety 1982 a 2016 došlo k podobným obratům trendu pouze 10krát. A i když jsou podmínky v roce 2016 jiné než v ostatních případech, podle Ciovacca lze očekávat podobný vývoj. Jde totiž o to, jak se trhy pohybují na základě takzvané čisté interpretace fundamentů platných v daném čase a zda vytvářejí pozitivní (zelené šipky), nebo negativní (červené šipky) trendy. I když se tedy fundamenty v čase mění (ocenění, politika Fedu, zisky firem a podobně), chování trhů v konečném důsledku ovlivňuje právě čistá interpretace fundamentů.
Čím delší konsolidace, tím větší pohyb
Obecně platí, že čím delší je vývoj cen akcií do strany, tím větší pohyb v budoucnu lze očekávat, a to oběma směry. Níže je příklad z roku 1995.
Že konsolidace nemusí vést pouze k růstu na trzích, je vidět na dalším grafu, kde vedly fundamenty a vývoj na trhu k výraznému poklesu.
V roce 2003 se fundamenty opět změnily, a i když byly jiné než v 80. a 90. letech, pohyb byl opět poměrně výrazný.
V roce 2007 se celková nálada na trzích opět změnila na medvědí a akcie se ze sestupného trendu nedostaly do března 2009.
Poměrně dlouhá konsolidace na trzích nastala v letech 2012 a 2013, následný pohyb byl opět poměrně silný a jednoznačný.
V posledních dvou letech je na trzích opět poměrně nejasný směr a konsolidace, která může být následována pohybem oběma směry.
Základem je pochopení chování trhů, ne predikce
Investoři by si měli uvědomit, že jde o dlouhodobé signály, které jim mohou pomoci se orientovat v horizontech týdnů, měsíců a roků, ne dnů. Základem je pochopit fungování trhů a nesnažit se za každou cenu předpovědět vývoj.
"Na základě uvedeného přístupu očekáváme při zachování současného trendu další růst cen akcií. Pokud dojde k obratu trendu, budeme muset provést defenzivní úpravy portfolií. Momentálně vypadají grafy z dlouhodobého pohledu perspektivně, jak ale budou vypadat za tři týdny, měsíce nebo roky, ale nikdo neví," uzavírá Chris Ciovacco.
Zdroj: ciovaccocapital.com