Budou rozvíjející se trhy opět favority akciových investorů?

Dlouhé období, kdy emerging markets zaznamenávaly oproti rozvinutým trhům horší výkonnost, je možná u konce. Tedy v případě, že budeme věřit historii a cyklům, které mají tendenci se opakovat. Podívejte se na dva grafy, které vás mohou přesvědčit.
Podle Jeffa Kleintopa ze společnosti Charles Schwab může nedávná akciová rally na rozvíjejících se trzích pokračovat. Jaké jsou hlavní faktory ovlivňující výkonnost mladých trhů v porovnání s těmi rozvinutými?
- Domácí ekonomika, která je pro každou zemi jedinečná.
- Ekonomika rozvinutých zemí, která ovlivňuje rozvíjející se trhy.
- Citlivost na kurzy měn.
- Ceny komodit.
Podle Kleintopa jsou podmínky pro rozvíjející se trhy příznivé. Všechny čtyři faktory na ně aktuálně mají pozitivní vliv.
Nejjednodušší způsob srovnání výkonnosti rozvíjejících se a vyspělých trhů je na prvním grafu. Jde o relativní výkonnost indexu MSCI Emerging Markets vůči indexu MSCI World v letech 1988-2003 (modrá linie, pravá osa) a od roku 2004 do současnosti (oranžová linie, levá osa).
Je patrný cyklický vývoj, když v letech 1988-1994 a pak od roku 2004 do roku 2010 rozvíjející se trhy překonávaly rozvinuté trhy poměrně výrazně. Také je vidět obrat trendu mezi lety 1994 a 2001 a od roku 2010 do současnosti. Podle Kleintopa bychom mohli být v následujících letech svědky dalšího obratu trendu ve prospěch rozvíjejících se trhů.
Predikovat dlouhodobý trend je složité. Stále existují rizika - za všechna jmenujme posilování dolaru -, která mohou negativně ovlivnit relativní výkonnost mladých trhů.
Také je důležité si uvědomit, že každá země je jinak citlivá na uvedené čtyři faktory a že ne všechny faktory působí stejně v tu samou dobu.
Například všechny země Jižní Ameriky jsou poměrně silně citlivé na změny na měnovém trhu, silný dolar jim proto nemusí dělat dobře. Katar a Spojené arabské emiráty jsou zase závislé na ropě.
Zdroj: Charles Schwab, The Reformed Broker