S&P 500: Deváté výročí dna trhu se blíží. Vyjdou další býčí sázky na akcie?

Růst cen na akciových trzích trvá již téměř devět let, optimismus investorů neutichá. Přestože jsou akcie nadprůměrně drahé, odborníci nedoporučují čekat na krátkodobé propady, které by akcie cenově zvýhodnily. Začátek roku 2018 jim zatím dává za pravdu.
V posledních letech je na trhu patrná změna nálady a ústup skepticismu, který byl citelný v letech předchozích. Namísto opatrnosti je základním přístupem snaha nebýt mimo trh, který rychle roste. Investoři se snaží nastupovat do rozjetého vlaku a ti, kdo tak neučiní, mohou zmeškat zajímavé výnosy. Vede to k tomu, že navzdory řadě geopolitických hrozeb americké akcie jako celek déle než rok nezaznamenaly ani 5% ztrátu.
"Pokud budete čekat na propady, pravděpodobně budete celkem frustrovaní," říká Jason Browne, hlavní investiční ředitel FundX Investment Group. Základem přístupu v roce 2018 je podle něj nebojovat s trendem.
Jedním z faktorů, které vedou k očekávanému růstu zisků firem, je optimismus spojený s daňovou reformou v USA. Data související s výrobou, zaměstnaností a trhem s bydlením také hrají do karet býkům, a tak jako kdyby nikoho nezajímalo vysoké ocenění amerických akcií.
Index S&P 500 loni překonal historická maxima více než 60krát a na začátku letošního roku zaznamenal nejvýraznější týdenní nárůst za posledních 13 měsíců. Ve třech případech tak již překonal předpovědi stratégů, které měly být platné pro celý rok.
Podle Giny Martin Adamsové, šéfky akciových stratégů Bloomberg Intelligence, aktuální situace připomíná rychlý růst z 90. let. Strach z promarněné příležitosti mění medvědy v býky, z technického hlediska se tak index S&P 500 dostává na úrovně, na nichž je namístě opatrnost. 30denní RSI indexu S&P 500 se se dostal nad 74, kde se naposledy nacházel před prasknutím technologické bubliny.
Podle Adamsové to nemusí nutně znamenat, že akciím bezprostředně hrozí propad, trend může oslabit celkem dlouho před definitivním vrcholem trhu. Stratégové ale začínají být nervózní. Analytici ze Société Générale vedení Brigitte Richard-Hiddenovou dokonce doporučují snížit podíl v amerických akciích na minimum, protože většina pozitiv je již v cenách zahrnuta.
"Nikdo nechce nakupovat, když je trh na dně. Všichni chtějí nakupovat, když jsou ceny nahoře. Nakupování, když ceny rostou, je jednoduché, a proto investorů přibývá," říká Donald Selkin, hlavní stratég Newbridge Securities.
Optimističtí jsou také představitelé Fedu, konkrétně Thomas Mertens, Patrick Shultz a Michael Tubbs z ekonomického oddělení pobočky centrální banky v San Francisku. To, že P/E indexu S&P 500 je nad 23, podle nich není důvodem k panice, stejně jako P/E nad 21 globálního indexu MSCI All Country World. Podporou pro vysoké ocenění jsou podle nich nízké úrokové sazby, které umlčují medvědy, a také nízká volatilita.
"Hlavní otázka investorů zní, zda je již optimismus na maximu. Větší hospodářský růst, snížení daní a postupné zpřísňování měnové politiky Fedu jsou dobře známé, stejně tak několikaletá varování z úst medvědů," uzavírá téma Ed Clissold, stratég z Ned Davis Research.
Zbývá pouze dodat, že vysoké valuace sice nejsou důvodem k propadu cen akcií, ovšem optimismus a nadšení investorů na druhou stranu nejsou zárukou toho, že akcie nepřestanou posilovat. Příznivci strategií založených na návratu k dlouhodobému průměru či trendu si na akciové býky brousí zuby.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
