US MARKETOtevírá za: 5 h 19 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Dividendové opakování: Co je potřeba vědět o koření akciového investování?

Dividendy jsou často opomíjenou, ale přitom podstatnou součástí výnosů z držení akcií. Oproti kapitálovému výnosu jsou přitom lépe předvídatelné a jistější, takže podceňovat jejich význam je vyložená chyba.

Související nárok na podíl ze zisku (dividendu) je jednou ze základních vlastností akcie. Každý zkušenější investor dobře ví, že kapitálový výnos u akcií není jediným způsobem, jak lze vydělávat na fungující společnosti. Dividendy mohou pomoci ke kladnému celkovému výnosu, i když se akciovému trhu zrovna příliš nedaří.

Když společnost dosahuje zisku, má dvě možnosti, jak s ním naložit:

  • Může reinvestovat peníze do rozvoje byznysu (což platí zejména pro menší a mladší firmy), případně splácet dluhy.
  • Může vyplatit akcionářům (vlastníkům společnosti) zisk ve formě dividendy. Dividenda je vlastně podíl na zisku po zdanění, na který mají akcionáři právo.

O výši i datu výplaty rozhoduje představenstvo společnosti. Firmy v USA vyplácejí dividendy většinou na čtvrtletní bázi, u nás je běžná výplata jednou ročně. Dividendy většinou vyplácejí velké a zavedené společnosti, které již nemají mnoho způsobů, jak efektivně investovat. Když se firma rozhodne vyplácet dividendu, dělá to většinou po dlouhou dobu. Například společnost Coca-Cola vyplácí investorům dividendu nepřetržitě již od roku 1893.

Něco z historie

Pravděpodobně první společností, která vyplatila majitelům dividendy, byla francouzská banka Société des Moulins du Bazacle, která vznikla v roce 1250. Společnost Dutch India Company byla první firmou, která nabízela akcie na burze. Byla známá tím, že vyplácela dividendu v průměrné výši 18 % kapitálu po celou dobu své 200leté existence. První společností v Severní Americe, která vyplácela dividendu, byla pravděpodobně The Hudson Bay Company. Stalo se tak 14 let po vzniku společnosti (vznikla v roce 1670) a měla hodnotu asi poloviny ceny akcie.

Na začátku 20. století se investoři do akcií zajímali pouze o dividendy. V té době se od akcií očekávalo, že budou mít vyšší dividendu, než jaké byly výnosy dluhopisů, což mělo kompenzovat vyšší riziko spojené s investicí. Microsoft vyplatil svou první dividendu až po 28 letech existence, která byla doprovázena rychlým růstem. Dnes je běžné, že rychle rostoucí firmy využívají stejný přístup, kdy reinvestují zisky až do doby, kdy růst příjmů začne zpomalovat.

V současnosti více než 4 z 5 firem z indexu S&P 500 vyplácejí dividendu. V Kanadě vyplácí dividendu 90 % firem z indexu S&P/TSX. Mimochodem, typicky dividendovým trhem je i pražská burza, dlouhodobě umožňující jeden z nejvyšších dividendových výnosů.

Síla dividendy

Sílu složeného úroku by měl chápat každý investor.

Podobný vliv má dividenda na celkové zisky investorů do akcií společnosti Coca-Cola. A nejde o úplnou výjimku.

Pozitivní vliv dividendy je totiž patrný u celého trhu.

V průběhu dlouhého investičního horizontu se na portfoliu akcií firem, které vyplácejí dividendu, projeví několik pozitivních faktorů. Firmy, kterým se dlouhodobě daří, mohou zvyšovat dividendu na pravidelné bázi a mohou to dělat velice dlouho. Akcie společností vyplácejících dividendu jsou méně volatilní, protože při poklesu ceny akcie roste dividendový výnos, a akcie se tak stává pro investory atraktivnější. Dividendy zvyšují vnitřní hodnotu akcie, protože generují hotovost pro investory. Jsou také dobrou ochranou před inflací. V současné době je také pozitivem fakt, že firmy nemohou u dividend podvádět - buď je vyplatí, nebo ne.

Zdroj: Visualcapitalist.com

Akciový trhAmerické akcieCoca-ColaDividendyHistorieS&P 500Zisky
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika