US MARKETOtevírá za: 14 h 22 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Anketa: Americké akcie (téměř) na maximech a Buffettův indikátor ocenění

Americké akciové indexy jsou prakticky zpět na historických maximech, protože investoři věří, že se ekonomiku podaří ochránit od ještě strmějšího propadu a nastartovat v poměrně dohledné době. Ocenění akcií na základě Buffettova oblíbeného ukazatele, tedy poměru celkové tržní kapitalizace k výkonu ekonomiky, ale v důsledku recese raketově vzrostlo. Co na to říkají čeští tržní odborníci?

Andrej Rády
Andrej Rády
10. 8. 2020 | 6:26
Americké akcie

Dotaz na ocenění akcií již zkraje léta padl v rámci jednoho z našich pravidelných expertních výhledů. Od té doby americké akcie ještě poměrně výrazně zpevnily, zatímco americký HDP prudce spadl (ačkoli podle prvního odhadu mírně méně, než se čekalo; stav ke konci července ukazuje graf v tweetu). Co na to analytici?

Otázka: Jak vnímáte ocenění amerických akcií optikou takzvaného Buffettova indikátoru, tedy poměru kapitalizace celého akciového trhu a HDP?

Michal Stupavský (Conseq IM)

Optikou Buffettova valuačního indikátoru (a nejen toho) jsou americké akcie silně předražené. Poměr kapitalizace indexu S&P 500 k nominálnímu HDP vysílá stejný valuační signál jako například Shillerovo P/E. Také klasické ukazatele ocenění, jako jsou P/E, P/B a zejména P/S či EV/EBITDA, naznačují, že jsou americké akcie na současných úrovních velice drahé.

Ve své globální akciové alokaci to reflektujeme tak, že máme americké akcie vůči benchmarkům a srovnávacím indexům výrazně podvážené. Domníváme se, že výkonnost amerických akcií bude v příštích letech silně podprůměrná.

Jaroslav Brychta (X-Trade Brokers)

Považuji za celkem logické, že se zmíněný indikátor nachází na tak zvýšených úrovních. Pět největších akcií v indexu S&P 500 má tak velkou tržní kapitalizaci, jaké dosahují stovky dalších titulů dohromady (nebo například celé sektory financí, energetiky, průmyslu a základních surovin).

Apple, Amazon, Alphabet, Microsoft a Facebook mají obrovský globální přesah, který v USA i celém světě vede k výrazné koncentraci celých odvětví a na ně navázaných služeb. Připadá mi to jako rozumný argument pro větší tržní kapitalizaci amerického akciového trhu v poměru k HDP.

Bod pro akcie FANMAG: Jde o sázku na globální, ne americké oživení

Bod pro akcie FANMAG: Jde o sázku na globální, ne americké oživení

Martin Sklenář (Saxo Bank)

Buffettův indikátor je zajímavý nástroj, který bývá používán pro předpovídání vývoje na trzích. Když je poměr tržní kapitalizace k HDP 70-80 %, bývá dobré akcie nakupovat. Jakmile vzroste nad 100 %, zvyšuje se riziko poklesů na trzích. Nyní se indikátor pohybuje okolo 130 %, nebo i 150 % (podle toho, který ukazatel velikosti akciového trhu použijeme).

Buffettův indikátor s využitím indexu Wilshire 5000 (data se liší od výše uvedeného tweetu, protože hodnoty za jednotlivé kvartály jsou průměrem denních zavíracích hodnot)

Petr Lajsek (Colosseum)

Podle Warrena Buffetta je poměr celkové kapitalizace akciového trhu a HDP nejlepším indikátorem pro odhadnutí aktuální i budoucí situace na trzích. Z historických zkušeností by se dalo vyvodit, že je americký trh v současnosti velice nadhodnocený. Je ale potřeba brát v potaz také další ukazatele, jako jsou úrokové sazby nebo vývoj ziskovosti firem.

Sazby zůstanou na současných velice nízkých úrovních pravděpodobně minimálně do roku 2022, což by akciím mělo dále prospívat. Ziskovost společností v letošním roce s vysokou pravděpodobností výrazně spadne z úrovní roku 2019, což by mělo mít efekt právě opačný. Investoři ale sázejí na relativně rychlé oživení ekonomiky a na její pokračující masivní podporu.

S (americkými) akciemi opatrně, zní z Goldman Sachs

S (americkými) akciemi opatrně, zní z Goldman Sachs

Americké akcieAnketaConseqOcenění
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa