US MARKETZavírá za: 0 h 55 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Americké akcie po prudkých růstech z pandemického dna a deset dividendových chuťovek

Manhattan, New York
Zdroj: Thinkstock

Americký akciový index S&P 500 ze svého dna 23. března 2020 posílil o zhruba 80 %. Po tak rychlých růstech během jednoho roku v historii v průměru přichází citelné zpomalení. A třeba i čas na dokoupení některých lehce pozapomenutých dividendových titulů.

Andrej Rády
Andrej Rády
21. 4. 2021 | 6:19
Akciové tipy

Index S&P 500 na startu pandemie loni v únoru a březnu během 22 obchodních dnů odepsal 34 %. Pak se odrazil ode dna a během roku zpevnil o bezmála 80 %, a to navzdory hluboké recesi a řadě dalších rizik (prezidentské volby v USA se třeba hodně omílaly, jestli si ještě vzpomínáte).

Přichází nyní - i proto, že byl růst za posledních již bezmála 13 měsíců tak výrazný - čas na zpomalení růstu, korekci, třeba i krátkodobý obrat trendu medvědím směrem? Pokud jste si jistí odpovědí, patří vám velká gratulace. Nám ostatním, kteří jsme se naučili nic nevědět tak úplně jistě, nezbývá nic jiného, než se držet co možná nejlepší zvolené strategie, v mém případě třeba mximálně odhodlaně dlouhodobé. A nic nám pak nebrání se ohlédnout do historie, protože i s vědomím, že o budoucnosti nám mnoho nenapoví, jde o poměrně neškodnou formu investorské prokrastinace.

Čili vězme, že:

  • po růstech cen akcií o alespoň 50 % za rok následuje v průměru v dalším roce mírný pokles, v obdobích několika následujících let na tom jsou ale americké akcie opět dobře (v tříletém horizontu dokonce nikdy v historii S&P 500 pak neztrácel, v pětiletém jednou po roce 2000);
S&P 500 - historický vývoj po ročním vzestupu alespoň o 50 procent
  • výkonnost amerických akcií v jednom roce prakticky nijak "nesouvisí" či "nekoreluje" s výkonností v roce předchozím (pozor, tato statistika se týká let kalendářních, nikoli jakýchkoli 12měsíčních období).
S&P 500 - průměrný vývoj v letech po jednotlivých variantách ročního vývoje

Není určitě od věci po výrazných růstech cen část zisků vybrat a třeba si koupit něco, co vám zrovna udělá radost. Případně je možné počkat na nějaký výraznější pokles (který nepochybně někdy nastane, jen se dá celkem úspěšně pochybovat o tom, že správně tipnete, jak dlouho bude trvat, respektive jak hluboký bude) a vrátit se na akciový trh jako kupci.

No a pokud se snažíte hledat konkrétní akcie, nikoli jen celé indexy, můžete případně část vydělaných peněz (měli-li jste vsazeno na vítěze uplynulého roku) alokovat třeba do desítky relativně levných dividendových společností, které ve své dubnové analýze doporučuje společnost Morningstar. Ta se zaměřila na velké podniky, u nichž lze díky kvalitě jejich bilance předpokládat udržitelnost dividend. Domácí úkoly nechám na vás.

10 dividendových akcií Morningstar
Jen ať akcie zlevní!

Jen ať akcie zlevní!

Zdroj: Fortune, Morningstar

Akciové tipyAmerické akcieBurzovní almanachDividendyInvestiční tipy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika