Rekordní rally napřesrok zabrzdí. S těmito akciemi nemusí vaše portfolio podle UBS zpomalit jako index S&P 500
Analytici z UBS věří, že americké akcie zahrnuté v indexu S&P 500 budou letos jako celek ještě posilovat, do poloviny roku 2022 ale počítají se ztrátou růstového momenta s tím, jak bude zpomalovat hospodářský růst a narůstat náklady firem. Tři sektory by v takovém prostředí podle banky ale měly nabídnout nadprůměrné zhodnocení.
Od začátku pandemie covidu-19 americké akcie sice nabízejí mimořádně vysoké výnosy a indexy dávno a výrazně vylepšily historické rekordy, je ale férové připomenout, že také volatilita se od té doby v průměru drží na vyšších úrovních. Zatímco před pandemií se index volatility VIX nezřídka pohyboval v rozmezí 10-15 bodů, v koronavirové době se podobně "běžným" pásmem stalo 15-20 bodů.
Analytici z UBS vedení Keithem Parkerem pro konec roku 2021 vyhlížejí index S&P 500 na úrovni 4 650 bodů, tedy lehce pod letošními rekordy. V prosinci 2022 predikují benchmarku úroveň 4 850 bodů. "Index má podle nás před sebou ještě růst díky více než 10% expanzi zisků firem," říká Parker. "Do konce druhého kvartálu 2022 by měl HDP USA v průměru růst o 5 % a firmy budou schopné absorbovat případné nepříznivé dopady vyšších nákladů nebo vyšších daní."
Pak se ale má dění v ekonomice a na trzích naklonit na medvědí stranu. "Rostoucí náklady firem, přísnější měnová politika a pomalejší hospodářský růst budou cítit. Růst zisků se vrátí pod trend, tedy pod zhruba 6 % ročně," míní analytik z UBS s tím, že koncem jara na úrovně varovné pro akciové býky zkorigují i ukazatele podnikatelské aktivity v USA (index ISM v oblasti průmyslu by měl klesnout pod 52,5 bodu). Sečteno a podtrženo to znamená, že podle UBS klesne ocenění indexu S&P 500 v následujících 12 měsících o 8-9 %.
Parker v rámci indexu S&P 500 preferuje sektory energetiky a financí a některé oblasti v technologickém, mediálním a telekomunikačním odvětví. Pro energetiku a finance podle něj nadále hovoří určitá asymetrie vysokého růstu a obav z vyšších sazeb. Do obou sektorů podle něj budou proudit i peníze investorů, kteří se budou snažit zaujmout defenzivnější alokace peněz na úkor v posledních letech tak oblíbených růstových, zejména technologických společností.
V rámci technologií, médií a telekomunikací UBS nadvažuje komunikační služby, a to na základě silné pozice v cenotvorbě, pokračujícímu růstu a také historicky dobrým výsledkům ve srovnatelných fázích cyklu. Analytikům se především líbí segmenty jako média, interaktivní média a služby, technologický hardware a vybavení a také software pro mobilní aplikace.
Vedle toho Parker takticky nadvažuje small caps, jejichž elativní ocenění ve srovnání s velkými společnostmi kleslo na historická minima a jejichž zisky nadále slibují rychlý růst.
UBS nezmiňuje konkrétní ETF, nicméně na uvedené sektory lze vsadit například prostřednictvím Energy Select Sector SPDR Fund (XLE), Vanguard Financials ETF (VFH), Vanguard Communication Services ETF (VOX) a Technology Select Sector SPDR Fund (XLK).
Zdroj: UBS