Když byla řeč o dočasnosti, co takhle růst FAAMG?
Velké technologické firmy dominují americkému akciovému trhu bezprecedentním způsobem. Kdyby akcie FAAMG - Facebook (Meta Platforms), Apple, Amazon, Microsoft, Google (Alphabet) - vytvořily samostatný sektor, byla by jeho tržní kapitalizace se značným náskokem větší než market cap jakéhokoli jiného odvětví v rámci indexu S&P 500. Hedgeový manažer a blogger Jesse Felder ale upozorňuje, že ani to, co se zdá být nezvratné, nemusí trvat věčně.
Nadvláda akcií FAAMG má podle Feldera dva důvody. Prvním je pokračující růst obliby pasivního investování, tedy fakt, že nejvíce poptávané jsou pasivními indexovými fondy akcie podniků s největší tržní kapitalizací, a druhým pak fundamentální faktory - ani ti největší odpůrci investování do FAAMG nemohou popřít, že tyto společnosti v posledních letech vykazují nadprůměrné růsty tržeb i zisků (a jejich stoupenci jsou přesvědčení, že tento pozitivní trend bude pokračovat).
Jesse Felder ale namítá, že velká očekávání nemusí být naplněna. Upozorňuje, že řada analytiků je skeptická ohledně budoucích růstových měr na úrovni tržeb, a dodává, že pokud by růst tržeb velkých technologických firem začal zpomalovat, začal by se prudce zvyšovat tlak stran jejich ocenění.
Růst tržeb všech firem ze skupiny FAAMG by podle Feldera měl v horizontu několika čtvrtletí zpomalit minimálně na polovinu, některé z těchto firem by mohly podle něj dokonce vykázat pokles výnosů. Následující graf podle Feldera potvrzuje, že koronavirová krize byla jen přechodným katalyzátorem růstu tržeb.
"Klíčovou otázkou pro mě v tuto chvíli je, jaké úrovně růstu tržeb velkých technologických společností jsou dlouhodobě udržitelné. Pokud by totiž mělo jít o čísla výrazně nižší, než jaká vidíme dnes, očekával bych normalizaci valuačních ukazatelů, tedy tlak na pokles cen těchto titulů," říká Felder. "A vlastně mě napadá v této souvislosti ještě jedna důležitá otázka, a sice jaké tempo přílivu prostředků do pasivních fondů je dlouhodobě udržitelné."
Zdroj: The Felder Report