US MARKETZavírá za: 2 h 14 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Novák (ČEZ): Úprava dividendové politiky má zajistit dlouhodobou udržitelnost výplat akcionářům, dividenda za rok 2022 může být rekordní

Kolektiv autorů - redakce
Kolektiv autorů - redakce
14. 3. 2022 | 20:30
Akcie ČR

Energetická skupina ČEZ v úterý ráno zveřejnila hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí a celý rok 2021. Jak čísla vnímá management společnosti a co podnik čeká od dalších měsíců? Na to se ptal šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný finančního ředitele ČEZ Martina Nováka.

Co zaznělo:

  • Výsledky ČEZ za rok 2021 překonaly očekávání skupiny z listopadu. Na rovině provozního zisku byly překonány i odhady všech analytiků.
  • Výhled společnosti na rok 2022 je 85-89 miliard Kč na rovině EBITDA a 38-42 miliard Kč na rovině očištěného čistého zisku, což je skoro dvojnásobek výsledku, kterého ČEZ dosáhl za rok 2021. Hospodaření podporuje prudký růst cen elektřiny i očekávaný další rozvoj ESCO.
  • Díky zajišťovacím strategiím nemá kolísavost cen emisních povolenek na ČEZ takový vliv. Jakmile firma předprodá určitý objem elektřiny, ihned si proti tomu cenově zajišťuje také povolenky.
  • Komentáře hlásající konec tzv. Green Dealu neodpovídají realitě. Současná situace bude naopak posilovat snahy investovat výrazně do obnovitelných zdrojů, snižovat spotřebu energií a diverzifikovat dodávky plynu do Evropy.
  • Ceny energetických komodit na další roky nejsou nijak extrémní. To znamená, že současné krátkodobé výkyvy cen se zákazníků, pro které mají jejich dodavatelé energie dopředu zajištěné, výrazně nedotknou.
  • Hospodářské výsledky ČEZ nyní budou pozitivně ovlivňovat také relativně malé objemy dodávek elektřiny, které skupina nemá předprodané a které se nyní prodávají za mimořádně vysoké spotové ceny. Na rok 2022 má ČEZ předprodáno 91 % objemu, zbylých devět procent může při využití situace na trhu vygenerovat až 24 % celkových tržeb.
  • Předpovídat další vývoj cen plynu a elektřiny je mimořádně složité. Současnou situaci ovlivňují události, které si ještě před několika měsíci nikdo neodkázal představit. Ceny elektřiny se tak mohou pohybovat dále kolem 100 EUR/MWh, také ale mohou klesnout, pokud se situace na východě Evropy vyřeší a dojde k celkovému oslabení faktorů tlačících ceny energetických komodit výše.
  • Na modelu dostavby jaderných zdrojů ČEZ se nic nemění. Dostavba je dlouhodobou záležitostí, takže není vhodné ji vztahovat k dnešní situaci.
  • Solární projekty ČEZ by se měly rozvíjet, výroba elektřiny z větru v ČR není velké téma, v Německu je silná konkurence. Malé vodní elektrárny jsou už podle názvu tak malé, že v portfoliu ČEZ nikdy nebudou vidět, příležitostí navíc není mnoho. ČEZ však plánuje převod teplárenských kapacit na plyn způsobem, který umožní po jisté konverzi zařízení spalovat vodík.
  • Z hlediska inovativních projektů ČEZ není investorem, který by do firem vstupoval na úplném začátku jejich fungování. Zajímavé jsou pro ČEZ fungující firmy s ověřenými projekty krytými reálnou poptávkou.
  • Výplatní poměr dividendy ČEZ za rok 2021 (37 Kč na akcii) je 90 %, je tedy uprostřed stanoveného pásma 80-100 %. Dalších 7 Kč na akcii je z prodeje bulharských aktiv. Pro další roky ČEZ výplatní poměr upravil na 60-80 %. Společnost to udrží na dividendové špici a zároveň to zajistí dlouhodobou udržitelnost dividendy. Za rok 2022 by nominální dividenda mohla být rekordní, až 62 Kč na akcii.
ČEZ loni vydělal 9,9 miliardy Kč, firma navrhuje dividendu 44 Kč na akcii

ČEZ loni vydělal 9,9 miliardy Kč, firma navrhuje dividendu 44 Kč na akcii

Akcie ČRČEZDividendyEkologie a životní prostředíElektřinaEnergetikaJaderná energetikaVýsledková sezónaZemní plyn
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika