US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,43 %
NASDAQ-0,16 %
S&P 500-0,04 %
ČEZ-1,54 %
KB+0,00 %
Erste-0,31 %

Evropa vs. USA: Stav v poločase výsledkové sezóny

V rámci probíhající výsledkové sezóny za první čtvrtletí se vzhledem k aktuálním trendům v ekonomice a (geo)politice možná více než samotná zveřejněná čísla řeší výhled na další kvartály. Ke konci března na tom nicméně veřejně obchodované firmy nebyly z hlediska hospodaření vůbec špatně, jak naznačují statistiky zhruba z poloviny období, kdy firmy nechávají investory nahlédnout do svých výkazů.

Redakce IW
Redakce IW
6. 5. 2022 | 12:45
Americké akcie

V uplynulých týdnech nebyla nouze o výsledková dramata, stačí připomenout Netflix a jeho pokles počtu předplatitelů nebo ztrátový Amazon, problémům v dodavatelském řetězci se pak nevyhnul třeba Apple. Celkovou náladu na trzích ovlivňují i další faktory, a tak není divu, že investoři ve svých reakcích na zveřejňovaná firemní čísla více trestají horší než předpokládané údaje (v průměru akcie v nejbližším obchodním dnu ztratí 3 %), než odměňují příjemná výsledková překvapení (+0,5 %). Je ale potřeba zdůraznit, že (zejména v USA) převládá solidní růst zisků a stabilita ziskových marží.

S&P 500 - firmy zatím překonávají odhady na úrovni zisku

USA

Tržby firem z indexu S&P 500 vzrostly oproti loňskému roku o 12 % a zisky o 9 % (nebýt Amazonu, tak dokonce o více než 10 %). Čtyři pětiny firem a všech jedenáct hlavních sektorů (v průměru) zatím překonává odhady analytiků. Růst táhnou komoditní sektory a i přes silnější dolar nadále dvě třetiny růstu tržeb firmy generují mimo USA. Čistá zisková marže se jen mírně snížila z 12,4 % na 12,2 %, firmám se totiž zatím velice dobře daří kompenzovat rostoucí náklady vyššími prodejními cenami.

Evropa

Společnosti v Evropě (včetně Spojeného království) vykazují lepší čísla než ty v USA, růst tržeb se blíží 20 % a zisky rostou o bezmála 30 %. Odhady překonalo přes 60 % firem, a to výrazně. Tahouny výsledkové sezóny jsou v tomto směru průmyslové a finanční společnosti, za odhady naopak zaostávají nemovitosti a zbytné spotřební zboží a služby. Velké, globalizované evropské podniky čelí větším nákladovým tlakům (index cen výrobců roste o více než 30 %), změny kurzů měn na hospodaření firem jako celku doléhají méně.

Všechna data jsou aktuální k 2. květnu 2022.

Zdroj: eToro

Americké akcieEvropské akcieVýsledková sezóna
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná