Co musíte ráno vědět (3. srpna)

Zahýbaly tenze mezi Spojenými státy a Čínou úterním děním na světových akciových trzích, jakými kvartálními výsledky se pochlubily společnosti Uber, A.P. Møller-Mærsk, BP či Tatry Mountain Resorts a která další automobilka těžko uvěřitelných dvacet let podváděla s měřením emisí? I to musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý oslabily kvůli růstu napětí mezi USA a Čínou
Americké akcie v úterý zlevnily, investory znepokojuje růst napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Na devizovém trhu díky narůstající averzi investorů vůči riziku posílil dolar. Index Dow ztratil 1,23 % a uzavřel na 32 396,17 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,67 % na 4 091,19 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,16 % na 12 348,76 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,77 % na 23,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA skončil na 2,748 %.
2. S cenami evropských akcií nepohnulo ani úterý, ztráty indexů nepřesáhly půl procenta
Evropské burzy v úterý z prázdninového klidu nevytrhly ani místy velmi pozoruhodnévýsledky společností A.P. Møller-Mærsk, Generali, BP či Ferrari. Nejztrátovějším sektorem dne se stalo finančnictví, jehož zástupci v průměru zlevnili o 1,7 %. Panevropský benchmark STOXX Europe 600 oslabil o 0,32 % na 436,07 bodu, německý index DAX pozbyl 0,23 % na 13 449,20 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,06 % na 7 409,11 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,42 % na 6 409,80 bodu.
3. Pražská burza v úterý znovu oslabila, připsala si už čtvrtý ztrátový den v řadě
Index PX pražské burzy v úterý odepsal 0,33 % na 1 202,96 bodu. Zaznamenal tak čtvrtý ztrátový den v řadě a prohloubil své více než roční minimum. V minusu skončila většina titulů, nejvýrazněji ztrácela zbrojovka Colt CZ. Vzrostly jen akcie Komerční banky a firmy Philip Morris ČR.
4. Očekávané události
Středa přinese sérii finálních červencových indexů nákupních manažerů ve službách. Dále budou investoři vyhodnocovat německou obchodní bilanci, v eurozóně výrobní inflaci a maloobchodní tržby a ve Spojených státech tovární objednávky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. A.P. Møller-Mærsk v druhém kvartálu více než zdvojnásobil provozní zisk na 8,9 miliardy dolarů
Dánský námořní přepravce A.P. Møller-Mærsk v druhém čtvrtletí meziročně více než zdvojnásobil provozní zisk před úroky a zdaněním (EBIT) na 8,9 miliardy dolarů. Firma letos potřetí zvedla výhled celoročního zisku. Vlivem přetížených globálních dodavatelských řetězců rostou sazby za přepravu. Mærsk patří k nejvýznamnějším kontejnerovým dopravcům na světě a považován bývá za barometr světového obchodu. Na trhu má podíl 17 %.
6. Uber je kvůli mimořádným položkám ve ztrátě, tržby mu ale v druhém čtvrtletí vzrostly o 105 %
Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies vykázal za druhé čtvrtletí čistou ztrátu 2,6 miliardy USD po zisku 1,14 miliardy USD ve stejném období loni. Mohou za to mimořádné položky jako odpisy hodnoty investic do firem Aurora, Grab a Zomato. Tržby však prudce vzrostly a firma poprvé v historii vykázala pozitivn free cash flow.
7. Britský koncern BP vykázal za druhé čtvrtletí čistý zisk 8,45 miliardy dolarů, jde o nejlepší výsledek za 14 let
Britská energetická společnost BP vykázala za druhé čtvrtletí čistý zisk 8,45 miliardy dolarů. Je to nejvyšší hodnota za posledních 14 let a druhá nejvyšší v historii firmy. V loňském druhém kvartálu měla firma zisk 2,8 miliardy dolarů. Díky rafinérským maržím a "výjimečným" výsledkům obchodování s ropou firma zvýšila dividendu a odkup akcií. Minulý týden obdobně vykázaly rekordní zisky konkurenční firmy ExxonMobil, Shell a Chevron.
8. G7 zkoumá možnosti, jak zabránit Rusku profitovat z vysokých cen energií
Skupina velkých světových ekonomik G7 zkoumá všechny možnosti, jak zabránit Rusku profitovat z vysokých cen energií. Zvažovaná opatření zahrnují mimo jiné blokování dopravy ruské ropy, pokud bude nakoupena za vyšší než stanovenou cenu. Uvedli to v úterý ministři zahraničí G7 v prohlášení, které zveřejnila Británie.
9. Společnosti Tatry Mountain Resorts v prvním finančním pololetí vyskočily tržby o 331 %
Slovenský provozovatel sportovních areálů a zábavních parků Tatry Mountain Resorts (TMR) za první polovinu svého účetního roku 2021/2022, která pokrývá období od listopadu 2021 do dubna 2022, vykázal růst konsolidovaných tržeb o 331 % na 68,8 milionu eur, když se projevil efekt uvolnění koronavirových restrikcí. Společnost zaznamenala tento skok navzdory tomu, že začátek sezóny byl na Slovensku a v Rakousku stále ještě ovlivněn protipandemickými opatřeními.
10. Australská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu
Australská centrální banka v úterý zvýšila čtvrtý měsíc za sebou základní úrokovou sazbu, a to o 0,5 procentního bodu na 1,85 procenta. Od května už základní úrok zvedla o 1,75 procentního bodu, což představuje nejrychlejší sérii změn od počátku 90. let minulého století. Guvernér banky zmínil větší flexibilitu měnové politiky, očekává rychlejší inflaci, ale také zpomalení ekonomiky.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Japonský výrobce nákladních aut Hino 20 let falšoval údaje o emisích
Japonský výrobce nákladních automobilů Hino Motors, který je součástí skupiny Toyota, od roku 2003 systematicky falšoval údaje o emisích. Vyplývá to z výsledků nezávislého vyšetřování. Společnost Hino v březnu přiznala, že falšovala údaje o emisních testech a počtu ujetých kilometrů požadovaných vládou.
Prezident společnosti Satoši Ogiso v reakci na zprávu narychlo svolal tiskovou konferenci, na které se podle japonských zvyků hluboce uklonil a omluvil zákazníkům a dalším zainteresovaným stranám. Týmy, které vyvíjely motory, věděly, že nemohou splnit cíle, a cítily se pod takovým tlakem, že falšovaly výsledků testů, dodal.
Ve zprávě shrnující výsledky vyšetřování nezávislá skupina odborníků uvádí, že "uzavřená a konzervativní" kultura ve společnosti způsobila nedostatečnou angažovanost a solidaritu mezi zaměstnanci." Novinářům odborníci sdělili, že vedení společnosti nedokázalo s podřízenými komunikovat, upřednostňovalo číselné cíle a termíny a obětovalo provozní postupy.