Kdepak máme tu Santa Claus rally?

Konec roku se na kapitálových trzích obvykle nese v duchu růstu za nízké likvidity. Co čert (doslova) nechtěl, začalo se tomu celému říkat Santa Claus rally, takže Ježíšek, Děda Mráz nebo třeba finský Joulupukki prominou. Zvyklo se sledovat období posledních pěti obchodních dnů roku starého a prvních dvou toho nového. Během posledních dvou vánočních období se investorům poštěstilo na americkém akciovém trhu posbírat pěkné zisky. Jak to bude letos?
Fenomén Santa Claus rally definoval analytik Yale Hirsch, který je rovněž autorem The Stock Trader's Almanac. Ale nenechte se mýlit, nemusí se nutně zkrátit jen na zmíněných sedm dní. Historicky se Santa Claus rally spouští obvykle den po Vánocích, ale může začít i dříve, například v polovině prosince. Podle The Stock Trader's Almanac je Santa Claus rally dokonalým příkladem sezónního jevu.
Od 1. prosince 2021 do 4. ledna 2022 vzrostl index S&P 500 díky Santa Claus rally o 4,98 %. O rok dříve vzrostl index ve stejném období o 2,56 %. Celkově tato doba přinesla investorům pozitivní výsledky ve 34 případech za posledních 45 let.
Je ale tím pádem zřejmé, že pokaždé to nefunguje. Během medvědích trendů a v době poklesu ekonomiky nicméně tento jev bývá silnější. Během recese, která trvala od října 2007 do března 2009, trh zažil dvě rally – jednu v týdnu od 17. prosince 2008 (+1,32 %), druhou od 29. prosince 2008 (+6,81 %). Během posledních tří recesí proběhlo celkem pět svátečních období, přičemž ve čtyřech z nich byla zaznamenána Santa Claus rally. Medvědí trend bychom letos měli, jen tu recesi v USA ještě zodpovědní nevyhlásili.
Proč Santa Claus rally vzniká? Jedním z důvodů může být daňová optimalizace a s ní spojené uzavírání ztrátových pozic na konci roku a následné reinvestování peněz. Dalším důvodem může být všeobecný pocit optimismu mezi investory způsobený sváteční náladou, který ovlivňuje i dění na Wall Street. Velcí investoři často tráví svátky jinde než u monitorů s kurzy a na trhu převládají hlavně drobní investoři, kteří mají tendenci sázet na růst. S menší likviditou na trzích může souviset i větší volatilita. Letošní rok byl přitom divoký už tak, například dnů s denní změnou S&P 500 o procento a více pro americké akcie bylo v dohledné minulostí více pouze dvakrát.
Vliv mohou mít také vánoční bonusy, které nebyly použity na nákup dárků, a mohou tedy sloužit k posílení investičních portfolií. V neposlední řadě ke vzniku rally v posledních letech nepochybně přispěla i skutečnost, že řada investorů očekávala, že dojde k rally (sebenaplňující proces), a proto nakupovala akcie. Závěr roku je nicméně pro americké akcie silný opravdu dlouhodobě.
Ačkoli Santa Claus Rally může být pro investory nepochybně příjemným způsobem, jak ukončit starý a zahájit nový rok, základem úspěchu každé investice zůstává pravidelnost a vhodná diverzifikace portfolia minimalizující rizika. Například podle banky Morgan Stanley, již několik let na Wall Street patřící mezi nejvíce pesimistické ohledně dalšího vývoje cen amerických akcií, bude americký trh v dalším roce přinejlepším stagnovat (s nákupy tedy není potřeba vyloženě spěchat). V pesimistickém scénáři vyhlíží výrazný pokles zisků firem a sesun indexu S&P 500 až ke 3 000 bodům.
Zdroj: Wonderinterest Trading, Morgan Stanley, Carson Group, Bloomberg