Jak je na tom pražská burza po 30 letech moderní historie?

Burza cenných papírů Praha oslavila 6. dubna 30 let od své první obchodní seance po znovuotevření v roce 1993. Jak se domácí burze uplynulé tři dekády dařilo? A co ji čeká do budoucna?
Ačkoli naše burza má za sebou v moderní době 30 let, její historie sahá až do 19. století. Zpočátku se zaměřovala především na obchodování s komoditami. Po pádu komunismu a vzniku České republiky byla obnovena ve své současné podobě. Obnova ovšem nebyla ani zdaleka tak úspěšná jako například v sousedním Polsku, kde se ve Varšavě v současnosti obchoduje se stovkami akcií.
Pražská burza se dlouhodobě potýká s úbytkem obchodní aktivity. Objem transakcí je v porovnání s roky na počátku tisíciletí minimální a z trhu odešla řada významných firem. BCPP v nedávné době opustily společnosti Avast a O2 Czech Republic, v současnosti se tak na primárním trhu obchoduje pouze 8 titulů.
BCPP se snaží s tímto trendem bojovat například větším zaměřením na startupy, pro které byl otevřen trh START. Tyto malé firmy ale zatím nejsou schopny kompenzovat odchod velkých firem.
Budoucnost pražské burzy je tedy nejistá. Rok 2022 byl poměrně úspěšný, a to především díky akciím ČEZ. Energetický gigant těžil a nadále těží z vysokých cen energií. Právě tato společnost nicméně může být další, která z trhu odejde, ve hře je totiž její zestátnění. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejpopulárnější titul na českém trhu, byl by to pro BCPP výrazný problém.
Jednotlivé akciové tituly jsou nicméně stále zajímavé a investoři by je neměli opomíjet. Například díky poměrně vysokým dividendám jsou akcie bank (Erste, KB, MONETA) a ČEZ oblíbené v rámci defenzivních portfolií. Například společnost Colt CZ Group má naproti tomu zajímavý růstový potenciál. I přes limitovanou nabídku firem je tedy stále z čeho vybírat.