US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,29 %
NASDAQ+0,59 %
DOW JONES+0,56 %
PX+err %
ČEZ-0,08 %
NVIDIA+2,58 %

Erste Group Bank v prvních devíti měsících roku meziročně vyskočil zisk o 40,2 % na 2,31 miliardy eur

Rakouské bankovní skupině Erste v prvních devíti měsících roku vzrostl čistý zisk o 40,2 % na 2,31 miliardy eur. Hospodaření podpořily vysoké výnosy z úroků díky růstu úrokových sazeb nebo čistý zisk z obchodování.

Redakce IW
Redakce IW
30. 10. 2023 | 7:43
Akcie ČR

Čisté výnosy z úroků bance narostly o 23,7 % na 5,42 miliardy eur, čisté výnosy z poplatků a provizí jí stouply o 5,9 % na 1,94 miliardy eur a na rovině čistého zisku z finančních operací vykázala Erste výsledek 337,4 milionu eur po ztrátě 848,5 milionu eur ve stejném období loni. Čistá úroková marže byla na úrovni 2,50 %, meziročně tak stoupla o 0,26 procentního bodu a mezikvartálně byla vyšší o pět bazických bodů.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 9M2023, zdroj: Erste

Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 9M2023, zdroj: Erste

Objem úvěrů se Erste ke konci třetího čtvrtletí meziročně zvýšil o 3,7 % na 206,2 miliardy eur, objem vkladů jí narostl o 1,4 % na 235,8 miliardy eur. Poměr úvěrů ke vkladům činil ke konci kvartálu 87,4 % (3Q2022: 85,8 %, 2Q2023: 85,0 %) a podíl úvěrů v selhání dosahoval 2 % (beze změny meziročně i mezičtvrtletně).

Erste zároveň nepatrně zlepšila výhled pro celý letošní rok. Čisté úrokové výnosy podle něj vzrostou o více než 20 % a čisté výnosy z poplatků a provizí budou vyšší o více než pět procent. Dosud banka čekala růst zhruba o tyto hodnoty. Zbytek výhledu zůstal nezměněný, Erste tak nadále čeká ROTE (návratnost vlastního kapitálu očištěného o nehmotná aktiva) nad 15 % a náklady na riziko maximálně 10 bazických bodů. Erste také předpokládá, že z letošního zisku vyplatí dividendu 2,7 eura na akcii, letos vyplatila z loňského zisku 1,9 eura na akcii.

Erste Group Bank - výhled pro rok 2023, zdroj: Erste

Erste Group Bank - výhled pro rok 2023, zdroj: Erste

Za samotné třetí čtvrtletí Erste Group Bank vykázala čistý úrokový výnos 1,86 miliardy eur (meziročně +20,2 %), čistý výnos z poplatků a provizí 662,9 milionu eur (meziročně +7,8 %) a čistý zisk z finančních operací 67 milionů eur (3Q2022: ztráta 316 milionů eur). Čistý zisk Erste v třetím čtvrtletí vyskočil o 60,7 % na 819,7 milionu eur.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 3Q2023, zdroj: Erste

Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 3Q2023, zdroj: Erste

"Erste oznámila za třetí čtvrtletí čistý zisk zhruba 820 milionů eur, a překonala tak naše očekávání na úrovni 790 milionů eur. Pozitivní překvapení vůči odhadům plyne z mírně vyšších výnosových položek. Celkově vnímáme výsledky pozitivně vzhledem k lepšímu vývoji hlavních výnosových položek a očekávání managementu na udržení vysoké ziskovosti také v příštím roce," napsal analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Vybrané body z konferenčního hovoru:

  • Očekávaný 10% růst úrokových výnosů v tomto roce bude tažen především zeměmi platícími eurem. 60 % úrokových výnosů je navázaných na sazby v eurozóně. Zároveň je tento výhled spíše konzervativní a management bude pečlivě sledovat, zda ho nebude třeba v průběhu roku aktualizovat. Výhled managementu počítá s vrcholem sazeb ECB na úrovni 3,75 až 4,00 %.
  • Podíl nesplácených úvěrů by v tomto roce měl být maximálně 3 %, stejně jako podle předchozího výhledu. Spíše však management očekává maximální úroveň 2,5 %.
  • Zpětný odkup akcií musí být ještě schválen regulátorem, management plánuje požádat o toto schválení v průběhu března.
  • Banka očekává další konsolidaci sektoru ve střednědobém horizontu a chce hrát v tomto procesu nadále aktivní roli.
  • Dopad daně z mimořádných zisků by měl být letos okolo 100 milionů eur.

České spořitelně v prvních třech čtvrtletích roku klesl čistý zisk o 2,9 %

České spořitelně, která je dceřinou společností Erste, za první tři čtvrtletí letošního roku klesl čistý zisk meziročně o 2,9 % na 14,6 miliardy korun. Provozní zisk se jí snížil o 15 % na 18,6 miliardy korun a provozní výnosy jí klesly o 5,6 % na 35,7 miliardy korun. Bance meziročně vzrostly vklady i úvěry, hrubý objem klientských úvěrů díky akvizici portfolia Sberbank CZ přesáhl bilion korun.

"Finanční i obchodní výsledky České spořitelny zůstávají velmi dobré. V třetím čtvrtletí dosáhla spořitelna pozoruhodného milníku - objem úvěrového portfolia poprvé v historii přesáhl tisíc miliard korun," uvedl Ivan Vondra, člen představenstva České spořitelny zodpovědný za finanční řízení.

Úvěry domácnostem v meziročním srovnání stouply o 8,7 % na 634,9 miliardy korun, objem úvěrů firmám vzrostl o 6,4 % na 367,2 miliardy korun. Závazky ke klientům vzrostly v meziročním porovnání o 1,7 % na 1,41 bilionu korun.

Česká spořitelna - hospodářské výsledky za 1-3Q2023, zdroj: ČS

Česká spořitelna - hospodářské výsledky za 1-3Q2023, zdroj: ČS

Za poklesem provozního zisku je podle banky kombinace nižších provozních výnosů a vyšších nákladů. "Provozní výnosy se snížily v meziročním porovnání o 5,6 % v důsledku vyšších úrokových nákladů vyplacených za vklady a ztrátou z odúčtování finančních nástrojů vykázaných v reálné hodnotě do zisku nebo ztráty," uvedla spořitelna.

Čistý úrokový výnos se od ledna do září meziročně snížil o 7,9 % a dosáhl 25,4 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí vzrostl o 9 % na 7,8 miliardy korun a čistý zisk z obchodních operací vzrostl o 21,4 % na 3,5 miliardy korun.

Celkové provozní náklady se meziročně zvýšily o 7,5 % na 17 miliard korun, což bylo podle spořitelny způsobeno zejména vlivem nárůstu nákladů na zaměstnance a ostatních správních nákladů.

Konsolidovaná bilanční suma dosáhla ke konci září 1,88 bilionu korun a ve srovnání s objemem bilanční sumy ke konci loňského roku vzrostla o 14,5 %.

Česká spořitelna je největší bankou v ČR podle počtu klientů, kterých měla ke konci letošního září 4,5 milionu. Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu vlastní, je hlavní společností na bankovním trhu střední a východní Evropy.

Zdroj: Erste Group Bank

Akcie ČRBankyErste Group BankEvropské bankyVýsledková sezóna
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

Akciový trh je asymetricky nakloněný býkům, chce to ale někdy hodně pevné nervy

20. 10.-Andrej Rády
Akciový trh