US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,74 %
KB-0,48 %
Erste-0,93 %

Pozadí legálního zdanění vkladů: Kyperský scénář v Británii i USA?

Dění kolem bezprecedentního návrhu na zdanění kyperských bankovních vkladů se stále více začíná podobat československé měnové reformě v 50. letech. Se stejnou zatvrzelostí, s jakou tehdy pouhých 36 hodin před provedením měnové reformy prezident Zápotocký prohlašoval, že tento krok nepřichází v úvahu, nás aktuálně evropští politici ujišťují, že je Kypr první a poslední zemí, které se zdanění vkladů týká. Co když je všechno jinak a podobný scénář hrozí i jinde než na ostrově ve Středozemním moři?

Redakce IW
Redakce IW
24. 3. 2013 | 10:00
Evropské banky

Daně chystá i Španělsko. S Kyprem nás nesrovnávejte, vzkazuje

"Lidé mohou zůstat klidní, zdanění jejich vkladů ve španělských bankách nepřipadá v úvahu," prohlásil v týdnu španělský ministr hospodářství Luis de Guindos. Jak se však zdá, není to tak úplně pravda. Španělská rétorika je prozatím velmi opatrná, to se ale může brzy změnit. Nedávné změny ústavy totiž umožňují zavedení takzvané "bankovní daně", která by se (prozatím) měla týkat výhradně španělských autonomních regionů, jež se odmítají v odpovídající míře podílet na vybírání daní od svých občanů.

Španělské ministerstvo financí prohlásilo, že by tato zamýšlená daň neměla vklady drobných střadatelů prakticky vůbec zasáhnout, protože by měla být pouze nepatrně vyšší než 0 %, a navíc by měla být zaplacena z účtů bank, nikoli přímým zdaněním účtů jednotlivých klientů. Ministerstvo taktéž upozornilo, že se možné zavedení této daně nedá v žádném případě srovnávat s kyperskou situací. "Jediným úkolem tohoto kroku je přinutit autonomní regiony k přispívání do společné státní kasy," zní oficiální stanovisko Madridu.

Británie a USA navrhují revoluci v rekapitalizaci bank

Nejistota ohledně možného zdanění bankovních vkladů se netýká jen jihu Evropy. Stále hlasitější obavy jsou cítit i z Velké Británie a Spojených států. Scénář zdanění vkladů v britských a amerických bankách je prozatím naprostou fikcí, v případě závažných problémů tamních bankovních sektorů se však nejedná o zcela vyloučenou cestu.

Situace Británie a USA je ve srovnání se Španělskem mnohem složitější – britské a americké obavy plynou z nových návrhů Bank of England a americké Federal Deposit Insurance Corporation (zajišťuje pojištění amerických bankovních vkladů), aby mohly být banky v případě potřeby rekapitalizovány penězi určenými na pojištění vkladů. Pokud by byl tento návrh schválen a k rekapitalizaci bank by skutečně došlo, znamenalo by to, že by již britské ani americké vklady nebyly plně kryty. V důsledku toho by se poté dalo očekávat jednorázové zdanění bankovních vkladů, čímž by se "účet" určený na jejich pojištění opět dorovnal. Nesrovnatelně horší scénář by klienty bank v této souvislosti čekal v případě, že by ani jejich rekapitalizace nepomohla a ony zkrachovaly. Vyplatit klientům jejich peníze by náhle nebylo z čeho.

Podle Bernankeho je ale v USA kyperský scénář vysoce nepravděpodobný. Jim Rickards z fondu Tangent Capital Partners ale v týdnu v relaci Daily Ticker upozornil, že Fed na střadatelích vydělává již léta. "Nikdo nekrade peníze z bankovních účtů jako Ben Bernanke," prohlásil Rickards.

Důvod? Politika nulových úrokových sazeb. "V tomto stadiu oživení by se sazby měly pohybovat mezi 2 a 3 %. To je vzhledem k výši vkladů Američanů v bankách až 400 miliard dolarů, které jsou nyní v podstatě brány střadatelům a strkány do kapes bankéřům, kteří je mohou roztáčet na trhu nebo si vyplácet tučné odměny." Dále Riskards zmiňuje ještě inflaci, která přesahuje úrokové míry a dále snižuje hodnotu peněz.

Nový Zéland: Rekapitalizujme penězi klientů bank

S přípravami na alternativu kyperského scénáře nezahálejí ani na Novém Zélandu, kde vláda navrhuje, aby bylo umožněno použít v případě potřeby na rekapitalizaci bank peníze přímo z účtů jejich klientů. Nadšení novozélandského ministra financí Billa Englishe však nesdílejí všichni.

Poslanec a člen strany Green Party Russel Norman otevřeně varuje: "Englishův návrh je jednoznačnou cestou k tomu, že budou drobní střadatelé ze dne na den připraveni o část svých úspor. To není fér."

Antonín Zápotocký: Naše měna je pevná a měnová reforma nebude

Antonín Zápotocký: Naše měna je pevná a měnová reforma nebude

Zdroj: Azizonomics.com

Americké bankyEvropské bankyKypr
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár