Madoffovi je 75 let. Připomeňte si příběh největšího podvodníka posledních dekád

Dlouhá léta se na něj pohlíželo jako na respektovaného finančníka a byl jedním z nejbohatších mužů na newyorském Wall Street. Bernard Madoff, který se narodil 29. dubna 1938, své pověsti využíval do sytosti a několik desítek let od investorů snadno získával za příslib vysokého zhodnocení velké finanční obnosy. Koncem roku 2008 ale vyšlo najevo, že klienty oklamal takzvaným pyramidovým systémem a zpronevěřil až 65 miliard dolarů.
V červnu 2009 byl Madoff odsouzen k trestu 150 let vězení. Trest za největší finanční podvod v dějinách si odpykává ve federální věznici v Butneru v Severní Karolíně.
Vrchol kariéry a 150 let vězení
Madoff býval dokonce šéfem společnosti Nasdaq Stock Market, jednoho z hlavních trhů cenných papírů v USA, do dějin finančních podvodů ale vstoupila jeho společnost Bernard L. Madoff Investment Securities, která vznikla v roce 1960. Právě tato firma fungovala na základě takzvaného Ponziho schématu. Na stejném principu jsou založeny například pyramidové hry, lidově zvané letadlo. V těchto systémech investoři svěřují fondu peníze, aby byly zhodnoceny. Provozovatel fondu ale peníze dále neinvestuje a prvním klientům vyplácí výnosy z peněz těch, kteří do systému vstoupili později. V okamžiku, kdy investoři chtějí peníze zpět, se systém zhroutí.
To se stalo v prosinci 2008 poté, co klienti požádali o výběr 7 miliard dolarů. Madoff se o svém problému svěřil svým dvěma synům, kteří otce udali úřadům. Zatčen byl 11. prosince 2008, následně byl na kauci 10 milionů dolarů propuštěn do domácího vězení. V březnu 2009 se k podvodům přiznal a v červnu téhož roku byl u soudu v New Yorku odsouzen k trestu 150 let vězení, což byl maximální možný trest.
Své klienty Madoff lákal na výnosy ve výši až 15 % a na svou dobrou pověst. Neblahou roli v aféře hrála nečinnost Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), která přes opakovaná upozornění už od 90. let na Madoffových aktivitách nic podezřelého neshledávala. Madoff poškodil velký počet klientů včetně bank, investičních fondů, charitativních institucí, bohatých i méně majetných jednotlivců či hvězd Hollywoodu. Těžce byly zasaženy také různé židovské nadace, které Madoffovi věřily, protože pocházel z prostředí prominentní židovské komunity v USA.
Jeho konec byl i koncem mnoha dalších
Několik investorů spáchalo kvůli Madoffovým podvodům sebevraždu. Dobrovolně odešel ze světa ale i jeden z Madoffových synů Mark, který byl se svým bratrem Andrewem také v hledáčku vyšetřovatelů. Oba synové pracovali ve fondech svého otce, ale dosud jim nebylo nic prokázáno. K podílu na podvodech se naopak přiznal Madoffův bratr Peter.
Bernard Lawrence "Bernie" Madoff se narodil 29. dubna 1938 v New Yorku. V roce 1960 vystudoval politické vědy na Hofstrově univerzitě a poté začal podnikat s kapitálem pouhých 5 000 dolarů (dnešních 35 000 dolarů). Tyto peníze si údajně vydělal jako plavčík nebo instalatér rozstřikovačů vody. S manželkou Ruth se poznal na střední škole. Madoffova rodina se také angažovala v charitě. Svým synům Madoff v prosinci 2008 sdělil, že "všechno je to velký podvod, který není nic jiného než gigantické Ponziho schéma".
Ve vězení již Madoff poskytl několik rozhovorů. Hájí v nich svou rodinu a tvrdí, že velké instituce o jeho podvodech "musely vědět". Tuto verzi částečně podporuje i správce Madoffova majetku Irving Picard, který loni podal žalobu na obří americkou banku JPMorgan Chase. K loňskému září se Picardovi podařilo vrátit obětem podvodu asi 3,6 miliardy dolarů. Madoff s celkovou částkou, o kterou údajně připravil své klienty, polemizuje.
Zdroj: ČTK