Zbrojovce Colt CZ Group loni vyskočily tržby o polovinu, navrhne 15korunovou dividendu i zpětný odkup akcií
Společnost loni rostla jak organicky, tak díky převzetí výrobce střeliva Sellier & Bellot. Dařilo se jí v Evropě a jako tradičně i v samotném Česku. Letos Colt CZ vyhlíží další armádní zakázky, prioritou jsou pro ni EU a spolupráce s NATO, příležitosti ale vidí i na dalších trzích.
Výnosy společnosti vyskočily o 50,6 % na 22,38 miliardy Kč, a překonaly tak výhled managementu 20 až 22 miliard korun. I upravený provozní výsledek EBITDA se zvýšil zhruba o polovinu na 4,60 miliardy korun, firma čekala 4,30 až 4,70 miliardy. Výsledky podpořila konsolidace společnosti Sellier & Bellot od 16. května, růst prodejů a vyšší podíl zakázek v segmentu ozbrojených složek.
Upravený čistý zisk společnosti navzdory silnému růstu tržeb i EBITDA klesl o 5,7 % na 1,93 miliardy korun. To firma vysvětluje výsledkem z finančních operací, který ovlivnily vyšší úrokové náklady spojené s akvizičním financováním.
Společnost prodala meziročně o 2 % více palných zbraní, celkem 634 tisíc kusů. Z pohledu růstu prodejů se dařilo hlavně segmentu dlouhých palných zbraní (+13,4 % meziročně), v objemu prodejů ale vedly krátké palné zbraně (zhruba 56% podíl).
"Předběžné výsledky za rok 2024 odpovídají našim očekáváním, zejména pokud jde o organický růst v segmentu palných zbraní a úspěšný přínos akvizice Sellier & Bellot," okomentoval výsledky předseda představenstva Colt CZ Group Jan Drahota. "Přesto vnímáme prostor ke zlepšení jak na úrovni výnosů, tak ziskovosti. Řízení ziskového růstu se budeme důsledně věnovat v roce 2025 a dále, neboť efektivita nákladů je klíčem k dlouhodobé konkurenceschopnosti našeho byznysu."
Klíčovým trhem pro společnost zůstávají Spojené státy. Ty k celkovým tržbám skupiny přispěly skoro 40 %. Necelých 28 % tržeb zajistil evropský trh bez Česka a asi pětinu přidalo samotné Česko. V Evropě firma rostla nejdynamičtěji, výnosy jí tam vyskočily o bezmála 220 %. Silného růstu dosáhla i v Česku (+69 %), Latinské Americe (+49 %) a v USA (+41 %). Naopak útlum Colt CZ Group zaznamenala v Asii a Africe po loňských velkých zakázkách pro ozbrojené složky.
Tuzemské tržby vedle akvizice Sellier & Bellot podpořily dodávky Ministerstvu obrany včetně granátů Armádě ČR a dodávky spojené s pomocí Ukrajině. V USA dále ožíval komerční segment, který ale podle firmy stále zaostává za očekáváním z hlediska ziskovosti. Pomoc Ukrajině pozitivně ovlivnila i tržby v Kanadě. V Evropě bez zahrnutí Česka byl růst výnosů tažený prodejem munice (společnost swissAA získaná v roce 2023 a akvizice Sellier & Bellot).
Na dividendu a zpětný odkup má jít 1,7 miliardy
Na dividendu má jít letos z loňského zisku 847 milionů korun, tedy 15 korun na akcii. To znamená hrubý dividendový výnos (ke středeční zavírací ceně titulu na pražské burze) 1,94 %. Dalších 847 milionů má být použito na zpětný odkup akcií. Při současné tržní ceně akcií částka představuje ekvivalent 1,15 milionu cenných papírů. Společnost plánuje ponechat si vykoupené akcie pro další transakce.
Loni výplata dividendy dosáhla 30 korun na akcii. Letošní dividendu i zpětný odkup akcií musí schválit akcionáři na valné hromadě, která proběhne do konce pololetí.
"Navržená dividenda představuje asi 43,8 % čistého zisku. Naše očekávání byla optimističtější, na úrovni 32,20 Kč, ale nepočítali jsme s odkupem akcií," uvedl analytik z Komerční banky Bohumil Trampota.
Cílem pro letošní rok jsou tržby 25 miliard Kč
Colt CZ Group také dále investuje. Loni její kapitálové výdaje vzrostly o polovinu na 921 milionů korun. Přibližně 63 % investic směřovalo do Česka, 24 % do Severní Ameriky a zbytek do ostatních zemí, hlavně do Švýcarska.
Skupina vyhlíží další růst. Soustředit se letos chce na zakázky v Evropské unii a na spolupráci s NATO. Zaměřit se chce také na ziskovost v segmentu palných zbraní, hlavně v USA, a to prostřednictvím větší nákladovou kontrolou. Pro americký trh se připravují nové produkty značek CZ i Colt.
Celkové tržby by se podle výhledu managementu měly letos zvýšit o 12 % na 25 miliard korun a výsledek EBITDA by měl poskočit o 20 % na 5,5 miliardy korun. Investovat by společnost chtěla 1,1 až 1,3 miliardy korun.
"Výhled na letošní rok je ve středové hodnotě v souladu s naším očekáváním. Horní hranice výhledu pak vyznívá velice solidně," říká analytik z Fio banky Jan Raška.
Bohumil Tarmpota z Komerční banky čeká, že letos společnost dosáhne tržeb 25,2 miliardy korun. Výsledek EBITDA by se podle něj měl zvýšit až na 5,6 miliardy korun. Lepší výsledky by podle Trampoty z velké části měly být dány konsolidací Sellier & Bellot.
Analytik Jakub Blaha z Patria Finance vyhlíží za rok 2025 tržby dokonce 25,33 miliardy korun a EBITDA 5,41 miliardy. Souhlasí, že klíčový bude celoroční přínos Sellier & Bellot, ale i pokračující organický růst a možnosti dalších akvizic. Muniční divize by podle Blahy mohla těžit ze synergií s hlavním byznysem zbraní a při přetrvávající geopolitické nejistotě analytik očekává silnou poptávku ze strany armád a bezpečnostních složek.
Hlavní body konferenčního hovoru
- Zatímco výhled na rok 2025 je de facto stabilní pro upravený výsledek EBITDA na proforma bázi, generální ředitel uvedl, že plánuje organický růst, ale je opatrný. Společnost je přesvědčená o schopnosti splnit střední hodnotu výhledu. První dva měsíce roku 2025 byly na americkém komerčním trhu dobré a společnost letos očekává v segmentu střelných zbraní jasné zlepšení marží proti nízké základně z roku 2024, hlavně díky změnám v řízení a prodeji provedeným v USA.
- Firma očekává růst marží i u střeliva. Colt CZ Group v reakci na dotaz uvedla, že může těžit z růstu trhu v Německu a je tam ve výběrových řízeních na pistole. Na trhu již působí (hlavně prostřednictvím dceřiné společnosti swissAA).
- Zda zpětný odkup akcií bude prováděn formou nákupů na trhu, nebo tendrem, zatím nebylo rozhodnuto.
- Americká cla nebudou mít vliv na provoz amerického Coltu, protože ten má jen zanedbatelné dodávky ze zemí mimo USA. Značka CZ je plně vyráběna v České republice.
"Zatímco zpětný odkup akcií, který představenstvo navrhuje místo poloviny standardní dividendy vypadá i po konferenčním hovoru stále trochu nejasně, měli jsme z hovoru dobrý pocit ohledně výhledu na rok 2025. V současném tržním prostředí bychom viděli letošní výsledky na horní hranici výhledu firmy (EBITDA 5,5 mld. Kč +-7 %) jako splnitelné. Prudce roste poptávka z Evropského obranného sektoru a vývoj na americkém komerčním trhu zatím vypadá dobře. Případná americká cla na zboží z EU by samozřejmě zasáhla prodeje značky CZ v USA (potenciálně kompenzována vyšším prodejem místní značky Colt), což by mohlo být jedním z důvodů zatím opatrného výhledu managementu," napsal analytik Petr Bártek z České spořitelny.
"Celkově se z konferenčního hovoru domníváme, že poskytnutý výhled na letošní růst může být spíše konzervativní, neboť nereflektuje potenciál ze získání nových větších zakázek. Rovněž vidíme jako příznivý komentář k maržím, kdy management firmy očekává jejich růst v letošním roce. Vyznění hovoru proto hodnotíme pozitivně," doplnil analytik Pavel Ryska z J&T Banky.
Colt CZ Group je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní a munice pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Skupina produkty prodává především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Sellier & Bellot, Colt Canada, Dan Wesson, swissAA, Spuhr a 4M SYSTEMS.
Skupina Colt CZ sídlí v České republice a zaměstnává více než 3 600 lidí ve svých výrobních závodech v Česku, Spojených státech, Kanadě, Švédsku, Švýcarsku a Maďarsku. Majoritním akcionářem skupiny je holding Česká zbrojovka Partners.
Zdroj: Colt CZ Group