Americké akciové indexy uzavřely divokou pondělní seanci převážně v minusu, z počátečních ztrát se ale dokázaly vyhoupnout nahoru
Americké akciové indexy mají za sebou další extrémně volatilní den, který s výjimkou Nasdaqu zakončily v minusu. Dokázaly ale předvést největší intradenní swing od takzvaného flash crashe v květnu 2010. Hlavním faktorem určujícím náladu na trzích byla cla a výroky politiků o nich.
Index Dow odepsal 0,91 % na 37 965,60 bodu. Během dne se index propadl o více než 1 700 bodů a zaznamenal rekordní intradenní pohyb o 2 595 bodů. Index S&P 500 klesl o 0,23 % na 5 062,25 bodu, když se během dne přechodně propadl více než 20 % pod historické maximum z letošního února. Technologický Nasdaq Composite ale mírně vzrostl o 0,10 % na 15 603,26 bodu díky zájmu o technologické tituly jako NVIDIA (+3,53 %) nebo Palantir Technologies (+5,17 %), během dne přitom ztrácel i přes 5 %.
Index volatility VIX po vzestupu na 60 bodů nakonec vzrostl jen o 3,69 % na 46,98 bodu a v obavách ze zpomalení ekonomiky a růstu inflace se zvedly výnosy vládních dluhopisů USA, u těch 2letých o 11 bazických bodů na 3,777 %, u 10letých o 18 bazických bodů na 4,198 % a u 30letých o 20 bazických bodů na 4,624 %. Ceny ropy klesly o procento a půl, zlato zlevnilo o bezmála dvě procenta na asi 2 980 USD za unci, stříbro naopak zdražilo o téměř dvě procenta a bitcoin nepatrně zlevnil na 78 800 USD. Dolarový index vzrostl o 0,72 % na 103,256 bodu.
Objem obchodování s americkými akciemi dosáhl nejvyšší úrovně za posledních 18 let. Zobchodovalo se asi 29 miliard akcií, čímž byl překonán i páteční objem 26,77 miliardy. Finanční trhy se obávají, že se pokles cen akcií může prohlubovat kvůli nuceným výprodejům hedgeových fondů a takzvaným margin callům.
Trhy se dočasně zotavily, když se na sociálních sítích rozšířila spekulace o možném 90denním odkladu cel na americký dovoz. Bílý dům ale zprávu označil za "fake news" a trhy opět klesly. Administrativa trvá na tom, že cla vstoupí v platnost 9. dubna, jak bylo oznámeno.
Trump v pondělí na síti Truth Social varoval, že pokud Čína nestáhne svá 34% cla do úterý 8. dubna, USA uvalí na dovozy z druhé největší ekonomiky světa další cla ve výši 50 % a ukončí veškerá jednání. Později zopakoval, že žádná přestávka v plánu neexistuje. "Zdá se, že Donald Trump chce přeorganizovat to, jak USA fungují jako přední světová ekonomika," uvedl analytik Giles Coghlan ze společnosti GCFX. "Dokud tomu trh bude věřit, budou pokračovat výprodeje na akciovém trhu."
Akcie Applu (-3,67 %) dále oslabily v reakci na hrozbu vyšších cel. Za poslední tři dny společnost ztratila na tržní hodnotě téměř 640 miliard dolarů. Investoři a ekonomové, například Bill Ackman, varují před ekonomickými problémy USA, pokud nedojde ke změně přístupu současné administrativy.
Nejdůležitější pondělní události na amerických trzích
- Šéf JPMorgan Chase Jamie Dimon varuje před negativními dopady cel, která minulý týden oznámil Donald Trump. Ve výročním dopise akcionářům uvedl, že opatření zvýší inflaci a ještě více oslabí už tak zpomalující americkou ekonomiku.
- Miliardář a investor Bill Ackman ostře kritizoval celní politiku prezidenta Donalda Trumpa, kterou označil za hrozbu pro americkou ekonomiku i globální důvěru. Podle něj USA směřují k "vlastnoručně vyvolané ekonomické nukleární zimě" a Trump přichází o důvěru podnikatelských lídrů v celém světě.
- Index S&P 500 prodělal jeden z nejhorších týdnů za 25 let a podle analytiků z Morgan Stanley může jeho pokles pokračovat. Pokud se situace na trhu nezklidní, hrozí propad až k úrovni 4 700 bodů, což by znamenalo další ztrátu 7-8 % oproti pátečnímu závěrečnému kurzu.
Zdroj: CNBC, Reuters, FactSet