Americké akcie: Bleskový propad optikou grafů

Americký akciový trh má za sebou nejhorší týden od doby, kdy začínala pandemie covidu-19. Index S&P 500 po extrémním dvoudenním propadu přišel celkem o více než 9 %, technologický index Nasdaq Composite ztrácí na své maximum už přes 22 % a index volatility VIX je na 45 bodech.
Index S&P 500 se zřítil pod minima z loňského srpna a v pátek uzavíral prakticky na denním dně. Pokles tak navzdory silné přeprodanosti nemusí být u konce. Jako potenciální hladiny podpory se jeví kulatých 5 000 bodů a pak minima z loňského dubna na 4 954. Na nich by se index těsně přiblížil úrovni 20% ztráty z rekordu z 19. února.
Týdenní ztráta lehce přes 9 % byla pro index nejhlubší za zhruba pět let.
Index S&P 500 je hluboko pod svými klouzavými průměry a velice brzy nastane takzvaný kříž smrti, kdy linie 50denního průměru prorazí shora linii 200denního průměru. Pod svými 50denními průměry je již výrazná většina akcií z indexu.
S&P 500 je zatím "jen" asi 17,5 % pod svým rekordem z 19. února, tedy ještě nad úrovní obecně chápanou jako hranice medvědího trendu (-20 %). Průměrná akcie z indexu ale v medvědím trendu je již od čtvrtka 3. dubna.
Páteční výprodej proběhl za silné aktivity na trzích. Byl dokonce překonán rekord v počtu amerických akcií, které během jednoho dne změnily majitele. Bylo jich přes 26 miliard, předchozí rekord z 27. ledna 2021 byl 23,67 miliardy.
Propady v týdnu vedl technologický sektor. Ten ve čtvrtek a v pátek prodělal druhý nejhlubší dvoudenní pokles v historii. Mezi světovými miliardáři ostatně letos nejvíce ztrácejí právě ti, kteří mají svá hlavní aktiva právě v technologickém odvětví.
Prodejnímu tlaku ale nakonec v týdnu neodolal žádný z hlavních sektorů indexu S&P 500.
Nálada mezi investory je ponurá. Ukazují to výsledky průzkumů mezi individuálními investory v USA (AAII) i mezi poradci a analytiky (Investor Intelligence).
Index volatility VIX uzavřel týden na 45 bodech, nevýše od začátku pandemie. V historii pak krátkodobě měly americké akcie tendenci posilovat (historicky u toho ale většinou nebyl Trump jako prezident).
V delším výhledu byly výsledky pro index S&P 500 ještě lepší.
Stejně tak slibné vyhlídky ve smyslu minimálně korekce prudkého propadu dávají i historická data pro situace, kdy index S&P 500 ve dvou seancích po sobě ztratí minimálně 4,5 %, jako se to stalo ve čtvrtek a v pátek.
Minimálně 10% propad za dva dny do dvou měsíců po dosažení historického maxima, to se stalo teprve počtvrté. Na statistiku je to málo, ale pro zajímavost se podívejte, kdy k tomu došlo a co poté americký akciový trh předvedl.
Nejen americký akciový trh podle všeho čeká další náročný týden. Futures na americké indexy v pondělí nad ránem indikovaly další ztráty o několik procent. Historická data sice naznačují, že po tak výrazném a rychlém propadu se akciový trh má tendenci vracet výše, vyvozovat z toho ale cokoli pro současnost by bylo odvážné. Dominantním faktorem pro další dny by měly být nadále novinky v oblasti cel, a to jak zavádění různých odvetných opatření v reakci na zvýšené americké dovozní tarify, tak případná jednání o zmírnění napětí v mezinárodním obchodě.
Zdroj: Sherwood, All Star Charts, @MikeZaccardi, TOPDOWN CHARTS, The Daily Number, Subu Trade, SentimenTrader