Kdy čekat korekci? 3 sezónní akciové grafy, podle kterých se v roce 2014 může obchodovat

Sezónním faktorům přisuzuji na kapitálových trzích stále větší význam. Projevuje se rostoucí informovanost investorů v tomto směru a také mnohem větší role algoritmů než v minulosti. To, že akcie vytvoří nejvíce zisků od října do června, je všeobecně známá věc, proč tedy nenaprogramovat počítače tak, aby podle těchto sezónních pravidel obchodovaly? Myslím si, že právě to se v posledních letech děje. Jak jinak si vysvětlit velkou podobnost každodenního vývoje s "průměrným" vývojem za několik posledních let?
První graf ukazuje typický cenový vývoj akciového ETF SPY (S&P 500) vypočtený jako průměr za roky 1998 až 2012. Nahoře je typický vývoj , v dolním panelu pak skutečný vývoj v posledním roce. Je vidět velká podobnost obou křivek, přestože podpůrné aktivity Fedu ve formě odkupů dluhopisů znamenaly neustálý tlak na růst cen akcií. Červeně vyznačené období od května do října 2013 bylo převážně růstové, ale přece jen bylo mnohem kolísavější než období předtím a poté. V tomto ohledu vypadá tento úsek jako korekce.
Z grafu je patrné, že sezónní faktor funguje. Proto si myslím, že by mohl fungovat nadále a první větší korekce roku 2014 by mohla začít někdy mezi 10. a 14. lednem 2014. Sezónní křivka dále ukazuje, že by korekce za normálních okolností mohla vydržet do půlky března, načež by mohl přijít růst na jarní vrchol koncem května. Normálními okolnostmi mám na mysli roky bez zimní olympiády (ta s trhem dost zamíchá, což bude jasné ze třetího grafu). Letní cenové dno se typicky objevuje koncem července.
Druhý graf ukazuje další typický cyklus pravidelně se projevující na akciových trzích, a sice čtyřletý americký prezidentský. Volby se pravidelně konají v listopadu, ty poslední proběhly 6. listopadu 2012. Druhý rok po volbách bývá volatilní. Prezident je zvolen a do nové kampaně zbývá dost času, a proto je čas na nepopulární opatření. Prezident se nemusí příliš zabývat popularitou u voličů, jako tomu je později ve třetím a čtvrtém roce své vlády. Rok 2014 bude právě druhým rokem vlády prezidenta Obamy.
V horním panelu je jednak křivka z předchozího grafu (typický rok, červeně), a jednak křivky prezidentského cyklu (medián a průměr). Červené pruhy ukazují, jak moc odpovídala teoretická poklesová období dle prezidentského cyklu těm skutečným (dolní panel). Podle tohoto grafu by lednový vrchol mohl přijít někdy mezi 4. a 6. lednem, lokální cenové dno pak počátkem února. Následovat by mohl růst až do 6. dubna, pak měsíční pokles a další růst až do začátku července. Všechny tři křivky klesají od července do října. Celkově je pro rok 2014 červené barvy v grafu docela hodně. Celé období od začátku dubna by mohlo být dost volatilní.
Navíc bych zdůraznil konání zimní olympiády v Soči od 7. do 23. února 2014. Vývoj na akciových trzích během olympiád bývá celkem jasně pozitivní. Proto bude podle mě únorový poklesový faktor potlačen a projeví se růstové tendence typické pro únor ve druhém roce volebního období amerického prezidenta. Období od 7. února by tedy mohlo být růstové až do prvního dubnového týdne, dále je to s otazníkem.
Za normálních okolností (v letech bez zimní olympiády) bývá únor poklesový (modrá linie v horním panelu). V letech se zimní olympiádou konanou v únoru bývá tento měsíc růstový. Poklesové období pak začíná koncem dubna a pokračuje do konce června. V červnu však začíná fotbalové mistrovství světa, což je další faktor ovlivňující pozitivně trhy, alespoň krátkodobě.
Závěr
V současnosti probíhá typická vánoční rally a myslím si, že trhy budou silné minimálně do 5. ledna 2014. Sezónní vývoj v loňském roce byl typický navzdory aktivitám Fedu, což by mohlo vydržet i do budoucna. Tradeři cítí podporu Fedu a není důvod k přehnanému pesimismu, vyjma období, kdy každoročně pravidelně dochází k poklesům. Sezónní faktor mluví pro zahájení korekce nejpravděpodobněji někdy mezi 10. a 15. lednem 2014. Případná korekce nejspíše nebude příliš silná a dlouhá vzhledem k zahájení olympiády v únoru. I ten by mohl být z hlediska akciového investora silný.
Na stránkách FineCharts.cz každý předplatitel najde modul pro tvorbu sezónních grafů. Může si vytvářet vlastní grafy, například typického vývoje cen akcií během zimní olympiády nebo fotbalového mistrovství světa, které se odehraje 12. června až 13. července 2014.