US MARKETOtevírá za: 9 h 7 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Rok 2011 na forexu: Vlivy QE2, zadlužených zemí a Číny budou dominovat

Rok 2010 byl z velké části ovlivněn evropskou dluhovou krizí a druhým kolem kvantitativního uvolňování v USA. Tyto dva vlivy pravděpodobně zůstanou na radarech traderů i v roce 2011. Přibude k nim možnost zpomalení růstu v Číně, což by se promítlo do síly komoditních měn.

Patrik Urban
Patrik Urban
10. 1. 2011 | 6:15
Americký dolar

I přes všechny současné problémy se rozpad eurozóny zatím jeví jako málo pravděpodobný. Politická vůle udržet eurozónu pohromadě je stále dostatečně vysoká na to, aby udržela tento neuvěřitelně náročný a drahý projekt naživu.

Evropská centrální banka disponuje opatřeními (nákupy dluhopisů periferních států EU, zvětšení Evropského Fondu Finanční Stability, zvýšení finanční pomoci za asistence MMF, potvrzení dostupnosti finančních prostředků v nouzové situaci apod.), která může použít nejen pro stabilizaci evropského dluhopisového trhu.

Stabilizace dluhopisů by následně vedla ke stabilizaci pádu eura a možnému korektivnímu posilování. Korektivnímu proto, že výše zadlužení a snižování ratingu zemí eurozóny spolu s varováním o dalším možném snížení zůstane na paměti traderů a zamezí přílišnému posilování. Celkový výhled je slabě negativní. Pásmo EURUSD pro 2011: 1.3750 - 1.2500.

Aktuální kurzy směnných párů sledujte zde

Výrazně expanzivní politika USA v letech 2009 a 2010 pomohla stabilizaci a následnému oživení růstu HDP. Bohužel každá mince má dvě strany: tato expanzivní politika zhoršuje zadlužení a v nadcházejících letech způsobí řadu problémů.

Z hlediska USD budou primárně průběh roku 2011 určovat možnost zvýšení úrokových sazeb a výše ekonomického růstu. Z důvodu úsporných opatření a zvýšených daní v mnoha zemích EU lze očekávat, že Spojené Státy budou mít z hlediska růstu ekonomiky před EU náskok.

Kvantitativní uvolňování (QE) v USA částečně přispělo k růstu HDP a dalších fundamentálních indikátorů. Pokračující zlepšování ekonomického vývoje by vedlo k možnosti, že Fed nepoužije veškeré peníze určené pro QE. Na diskuzi o takové možnosti by USD reagoval posilováním.

Dokud bude nezaměstnanost blízko současných 9,4 % a inflace zůstane na nízké úrovni, Fed použije veškeré připravené prostředky a šance, že se zvýší úrokové sazby, zůstane mizivá. Výrazný růst USD by v takové situaci nebyl pravděpodobný. Pokud by však došlo ke zlepšení na trhu práce a zvýšení inflace, Fed by mohl začít signalizovat zvýšení sazeb, což by znamenalo fundamentální otočení trendu a možnost výrazného posílení USD. Tato varianta však není v první polovině roku pravděpodobná. Celkový výhled je pozitivní. Pásmo pro 2011 na USD Indexu: 76.00 – 88.00.

Na vývoj měnového trhu a na jeho volatilitu bude jistě mít vliv i vývoj v Číně. Čínská inflace je v současné době na dvouletém maximu a čínská centrální banka PBOC navýšila sazby od poloviny října již dvakrát. Další utahování monetární politiky je pravděpodobné a může mít dalekosáhlé dopady.

Na vyšší sazby většinou akciové trhy reagují výprodejem. Pád akciových indexů Hang Seng nebo Shanghai Composite by jistě vedl k pádům dalších světových indexů. Při prudkém pádu akciových trhů těží USD ze statutu bezpečného přístavu a japonské investice se vracejí zpět do Japonska. JPY tedy posiluje, většinou ještě více než USD, takže i USDJPY padá. Měny zemí s vyššími sazbami, například AUD nebo NZD, které se tradičně používají pro spekulativní carry trade v průběhu pádu akciových trhů, výrazně oslabují. Na riziko "bubliny" na čínském realitním trhu a výši špatných úvěrů čínských bank upozorňuje řada analytiků již poměrně dlouhou dobu. Riziko pádu cen realit se zvyšuje každým měsícem a zvýšení sazeb by mohlo být oním spouštěcím mechanismem, který způsobí splasknutí této bubliny. Z hlediska rizika "šoku", který by způsobil přechodnou vysokou averzi k riziku, je vývoj v Číně opravdu velmi důležitý.

Čínská ekonomika roste přibližně o 10 % ročně a importuje obrovské množství komodit. Pokud by došlo ke zpomalení, import těchto komodit by se snížil. To by výrazně uškodilo zemím, které do Číny exportují, zvlášť Austrálii a jejímu AUD.

Když už jsem se zmínil o Austrálii, nemůžu si odpustit několik poznámek: ceny domů neustále rostou a patří mezi nejvyšší na světě. Austrálie v průběhu roku 2010 zvýšila sazby čtyřikrát, a to celkově o celý procentní bod¨. Jako důsledek se zvýšilo množství nesplácených hypoték. Pokud vezmeme v potaz výše jmenovaná rizika a to, že na bázi PPP je australský dolar přeceněný přibližně o 30 %, nevidím pro AUD místo pro výrazné posilování.

Australský dolar je velmi citlivý na změny v averzi k riziku, takže známky rozšíření/prohloubení krize a pád na akciových trzích by vedly k velkým výprodejům. Riziko, že by se opakoval pád podobný tomu, který jsme viděli v polovině roku 2008, kdy AUDUSD během čtyř měsíců spadl z 0,98 na 0,60, asi není vysoké, ale spoléhat na to, že trend posilování AUD bude pokračovat donekonečna, by mohlo být velmi nebezpečné. Možnost zklamání z vývoje australské ekonomiky se mi jeví jako velmi značná a proto se domnívám, že příští rok uzavře AUD na nižší úrovni. Pásmo AUDUSD pro 2011: 1.0500 – 0.9350.

V delším časovém horizontu jsou pro měnové kurzy nejdůležitější inflace, výše úrokových sazeb a růst HDP. Nesmíme však zapomenout i na těžko definovatelný "sentiment trhu", který může mít krátkodobě větší vliv než fundamentální faktory. Rok 2010 byl rokem vysoké volatility. Kvůli možným rizikům (rozšíření evropské dluhové krize nebo dokonce neschopnost vyplatit dluhopisové investory, pád akcií, hlavně rozvíjejících se trhů, eskalace napětí na Korejském poloostrově nebo v Íránu apod.) jsem značně skeptický vůči tezi, že rok 2011 bude rokem stabilizace, jistoty a nízké volatility.

Celý článek včetně technické analýzy směnných párů a zlata najdete na serveru FXstreet.cz

Americký dolar
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika