Americké akcie uzavřely úterní seanci smíšeně, hluboké ztráty byly zastaveny slovy šéfa Fedu

Akciové indexy v USA po počátečních propadech začaly růst a s výjimkou technologického benchmarku Nasdaq Composite si připsaly mírné zisky. Náladu na trzích podpořilo vyjádření šéfa Fedu Jeromea Powella, který během svého slyšení v Senátu zmínil, že inflace je stále jen mírná a že centrální banka v blízké době neuvažuje o změně své mimořádně uvolněné měnové politiky. Na devizovém trhu i tak mírně posílil americký dolar.
Index Dow posílil o 0,05 % na 31 537,35 bodu, širší S&P 500 se zvedl o 0,13 % na 3 881,37 bodu a technologický Nasdaq Composite odepsal 0,50 % na 13 465,20 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,45 % na 23,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,345 %.
Ceny ropy se snížily zhruba o půl procenta, zlato zakončilo den mírně slabší a stříbro ztratilo přes procento a půl. Pod silným tlakem byly kryptoměny, bitcoin odepsal 11 % a ethereum 13 %. Na devizovém trhu mírně posílil americký dolar, jeho index se zvedl o 0,1 %. Americká měna zpevnila vůči euru i japonskému jenu.
Oživení ekonomiky USA zůstává nerovnoměrné a neúplné. Bude tak trvat ještě nějaký čas, než centrální banka USA začne uvažovat o změně své politiky, kterou přijala, aby pomohla zemi vrátit se k plné zaměstnanosti. Inflace je nadále pouze mírná. Těmito slovy během projevu před členy bankovního výboru Senátu uklidnil trhy šéf Fedu Jerome Powell. Snížení úrokových sazeb a program nákupu vládních dluhopisů za 120 miliard USD měsíčně podle něj poskytly výraznou podporu ekonomice. Ta je však stále daleko od cílů zaměstnanosti a inflace stanovených bankou a bude zřejmě trvat ještě nějakou dobu, než se podaří dosáhnout výrazného pokroku. "Zatím proto není vhodná doba, aby se začalo jednat o tom, kdy by bylo vhodné zrušit podporu ekonomice. Zdravotní krize v zemi se zlepšuje a očkování přináší naději, že by se podmínky mohly vrátit více k normálnímu stavu koncem letošního roku," dodal Powell.
"Fed se soustředí na zaměstnanost a zdá se, že je opravdu odhodlán tolerovat a 'absorbovat' vyšší inflaci a případné excesy na finančních trzích," uvedl Peter Boockvar, investiční ředitel Bleakley Advisory Group. "Dlouhodobý konec výnosové křivky ale ukazuje, že trh má k věci co říci, a to pěkně nahlas. Snad mu představitelé Fedu nakonec začnou naslouchat."
Na Powellova slova trh reagoval velice silně. Řada velkých technologických společností umazala většinu hlubokých ztrát (Apple -0,11 %, Tesla -2,19 %), mírný konečný růst hlavního indexu S&P 500 pak podpořila letos silná odvětví, zejména finanční nebo energetické společnosti (JPMorgan +0.75 %, ExxonMobil +1,42 %).
Jonathan Golub, hlavní stratég Credit Suisse pro americký akciový trh, je přesvědčen, že letos právě cyklické tituly potáhnou americkou burzu na nová maxima. Na konci roku vyhlíží index S&P 500 na úrovni 4 300 bodů.
Na devizových trzích vystoupala na téměř tříleté maximum k americkému dolaru britská libra. Rychlý postup očkování proti covidu-19 umožní podle investorů otevření britské ekonomiky. Krátce po 23.00 SEČ si libra k dolaru připisovala přes čtvrt procenta na 1,4105 USD. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu stoupal o 0,1 % na 90,13 bodu. Euro k dolaru oslabovalo o 0,1 % na 1,2148 USD. Dolar k japonskému jenu stoupl o 0,2 % na 105,25 JPY.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Americká technologická společnost Facebook (v úterý +2,12 %) opět umožní uživatelům v Austrálii sdílení a prohlížení zpravodajského obsahu na své stejnojmenné sociální síti. Podle agentury Reuters to oznámila australská vláda s tím, že se s firmou dohodla na úpravě sporného zákona, podle nějž měli provozovatelé internetových platforem platit australským zpravodajským společnostem za využívání jejich obsahu.
- Výrobce elektromobilů Lucid Motors vstoupí na burzu prostřednictvím spojení s jednou z firem specializovaných na akvizice, takzvaných SPAC. Transakce, která automobilku ohodnocuje na 24 miliard dolarů, je zatím největší dohodou tohoto druhu.
- Americká banka Wells Fargo (v úterý -0,32 %) prodá za 2,1 miliardy USD divizi správy majetku soukromým investičním společnostem GTCR a Reverence Capital Partners. Prodej představuje největší změnu v této bance od roku 2019, kdy se funkce ředitele ujal bývalý šéf Bank of New York Mellon Charles Scharf, uvedla v úterý agentura Reuters.
- Kurz kryptoměny bitcoin se poté, co se dostal až nad 58 000 USD, začal prudce propadat. V úterý kolem 10.30 SEČ ztrácel ve 24hodinovém horizontu asi 15 % a pohyboval se pod 46 000 USD. Tržní kapitalizace kryptoměny se snížila z více než bilionu dolarů na zhruba 900 miliard dolarů. Bezbřehý optimismus investorů narušila mimo jiné slova Janet Yellenové o tom, že je bitcoin extrémně neefektivní. Den zakončoval bitcoin slabší o zhruba 11 % na 48 100 USD.
- Oživení ekonomiky Spojených států zůstává nerovnoměrné a neúplné. Bude tak trvat ještě nějaký čas, než centrální banka USA začne uvažovat o změně své politiky, kterou přijala, aby pomohla zemi vrátit se k plné zaměstnanosti. Ve svém úterním projevu před členy bankovního výboru Senátu to uvedl šéf Fedu Jerome Powell. Inflace je podle něj stále pouze "mírná" a představitele Fedu neznepokojuje.
- Ceny domů ve Spojených státech v prosinci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 10,1 %. Po listopadovém růstu o 9,2 % (revidováno z 9,1 %) očekávali analytici zvýšení o 9,9 %. V meziměsíčním srovnání se ceny zvýšily o 0,8 % po růstu o 1,1 % v listopadu.
- USA: Index cen domů FHFA v prosinci meziměsíčně stoupl o 1,1 % (listopad: +1 %), meziročně index vzrostl o 11,4 % (listopad: +11,1 %).
- USA: Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v únoru stagnoval na 14 bodech po lednovém poklesu na tuto hodnotu.
- Důvěra amerických spotřebitelů v únoru vzrostla výrazněji, než se čekalo. Vyplývá to z údajů výzkumné skupiny Conference Board. Index spotřebitelské důvěry v únoru vzrostl na 91,3 bodu z lednových 88,9 bodu (revidováno z 89,3 bodu). Analytici očekávali růst na 90 bodů.
Výsledková sezóna
- Globální zpravodajská a informační společnost Thomson Reuters (v úterý +10,70 %) ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zvýšila provozní zisk o více než 300 % na 956 milionů USD. Firma uvedla, že k výsledku přispěl mimořádný zisk z prodeje investic a změn penzijního plánu spolu se snížením nákladů. Podnik chystá i změny ve své organizační struktuře.
- Výsledky Crocs (v úterý -3,76 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,06 USD (odhad: 0,81 USD), tržby 411,5 milionu USD (odhad: 408 milionů USD).
- Výsledky Macy's (v úterý +3,93 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,11 USD), tržby 6,78 miliardy USD (odhad: 6,48 miliardy USD)
- Výsledky Medtronic (v úterý +1,94 %) ve 3QFY2021: Upravený zisk na akcii 1,29 USD (odhad: 1,15 USD), tržby 7,78 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Arconic (v úterý -1,27 %) ve 4Q: Ztráta na akcii 0,59 USD (odhad: zisk 0,35 USD), tržby 1,46 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Home Depot (v úterý -3,12 %) ve 4Q: Zisk na akcii 2,65 USD (odhad: 2,63 USD), tržby 32,26 miliardy USD (odhad: 30,63 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK