Ministr: Maďarsko se plánuje stát členem Euroasijské rozvojové banky

Maďarsko se plánuje stát členem Euroasijské rozvojové banky (EDB). Na Facebooku to v úterý napsal maďarský ministr zahraniční Péter Szijjártó, který je na návštěvě Kazachstánu. Země by se tak stala prvním členským státem Evropské unie, který by se připojil k této organizaci, která sídlí v Moskvě a kterou tvoří Rusko s dalšími pěti bývalými státy Sovětského svazu. Podle ministra tak Budapešť získá nové zdroje financování pro aktivity svých firem v Asii. Krok je součástí snahy vlády Viktora Orbána posílit východní vazby a vztahy s Čínou.
EDB založilo v roce 2006 Rusko a Kazachstán. Banka si klade za cíl podporovat v členských zemích ekonomický růst, upevňovat mezi nimi obchodní vazby a podporovat euroasijskou integraci prostřednictvím investic.
"Záměrem toho (připojení k EDB) je otevřít nové možnosti financování pro maďarské firmy a pomoci jim být ještě úspěšnější na euroasijských trzích," řekl Szijjártó. Dodal také, že maďarská státní banka Eximbank zřídí úvěrový rámec ve výši 170 milionů dolarů na posílení obchodních vztahů s Kazachstánem.
Maďarsko už je členem Mezinárodní investiční banky (MIB), kterou také vede Rusko a kterou založily někdejší socialistické státy. Členem této instituce je i Česká republika, která ale zvažuje, že z ní vystoupí. Podle kritiků je banka jedním z nástrojů k prosazování ruských zájmů. Hlavní sídlo banky se v roce 2019 přesunulo z Moskvy do Budapešti, což vyvolalo kritiku západních spojenců Maďarska.
Maďarsko posiluje také vztahy s Čínou, která buduje železniční spojení mezi Budapeští a Bělehradem. Stavba je součástí čínského projektu One Belt One Road (nová Hedvábná stezka), který má čínským firmám otevřít nové zahraniční trhy.
Peking také plánuje otevřít v maďarské metropoli velký univerzitní kampus, který by se stal první unijní pobočkou univerzity Fudan, která má sídlo v Šanghaji. Agentura Reuters uvádí s odkazem na maďarský investigativní web Direkt36, že Čína kampus bude financovat úvěrem za více než 450 miliard forintů (32,4 miliardy Kč). Maďarsko přispěje 100 miliardami forintů, uvádí Direkt36 a dodává, že náklady na kampus budou vyšší než celková roční částka, jakou vláda v roce 2019 poskytla vysokým školám. Maďarsko v minulosti přimělo k odchodu z Budapešti do Vídně mezinárodní univerzitu, kterou založil miliardář a filantrop maďarského původu George Soros.
Zdroj: ČTK