Německá ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 1,8 %, odhadují instituty

Německá ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli dopadům koronavirové krize pravděpodobně klesla o 1,8 %, odhadují přední ekonomické instituty. Ve čtvrteční zprávě také uvedly, že horší bude pro největší ekonomiku v Evropě i celý rok. Vláda, která ale růst ekonomiky zatím odhaduje na nižší úrovni než instituty, se chystá výhled na letošní rok zlepšit.
Instituty nyní očekávají, že hrubý domácí produkt se v letošním roce zvýší o 3,7 %, což je výrazné zhoršení proti dosavadní prognóze, ve které čekaly růst o 4,7 %. Naopak odhad na příští rok instituty zlepšily a nyní očekávají zvýšení HDP o 3,9 %. Dosud čekaly 2,7% růst. Ekonomika se vrací k růstu po loňském propadu, který činil 4,9 %. K zotavení přispějí podle analytiků výdaje domácností, zejména až odezní dopady pandemie.
Vláda na letošní rok zatím podle lednové prognózy počítá s růstem HDP o tři procenta a očekává, že na úroveň před pandemií se hospodářství vrátí v polovině příštího roku. Ministerstvo hospodářství poznamenalo, že vývoj ukazuje na zrychlení růstu ve druhé části roku a že k celkové důvěře přispívá postupující očkování proti covidu-19.
"V letošním roce nejenže budeme schopni zastavit hospodářský propad, můžeme jej i zvrátit a příští rok získat zpět naši sílu," řekl ve čtvrtek ministr hospodářství Peter Altmeier. Optimističtější výhled německé vlády chce ministr předložit 27. dubna.
Německo se těžce potýká s třetí vlnou epidemie a kancléřka Angela Merkelová usiluje o další zpřísnění protikoronavirových opatření v nejvíce zasažených oblastech. Instituty neočekávají, že vláda omezení zmírní dříve než v polovině druhého čtvrtletí. Určitá omezení podle nich zůstanou v platnosti asi až do konce třetího čtvrtletí.
Výhled vývoje ekonomiky pro ministerstvo hospodářství dvakrát ročně připravují instituty DIW, Ifo, IfW, IWH a RWI. Výhled pomáhá vládě sestavovat její vlastní prognózy a plánovat rozpočet.
Zdroj: ČTK