Průměrná míra nezaměstnanosti v Japonsku loni poprvé po 11 letech vzrostla

Průměrná míra nezaměstnanosti v Japonsku v uplynulém fiskálním roce kvůli pandemii poprvé za 11 let vzrostla. Poměr volných pracovních míst k počtu žadatelů o práci pak zaznamenala největší pokles za téměř půl století. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, práce a sociálních věcí.
Průměrná míra nezaměstnanosti za rok do konce letošního března činila 2,9 %. Ve srovnání s předchozím fiskálním rokem stoupla o 0,6 procentního bodu. Zaznamenala tak první růst od finanční krize v roce 2009. Počet nezaměstnaných stoupl o 360 000 na 1,98 milionu. Počet zaměstnaných pak o 690 000 klesl a činil 66,64 milionu.
Průměrný poměr počtu volných pracovních míst k počtu uchazečů o práci se loni snížil o 0,45 na 1,10. To znamená, že na každých 100 uchazečů bylo 110 volných pracovních míst. Loňský pokles byl nejvyšší od poklesu ve fiskálním roce 1974, který byl reakcí na předchozí globální ropnou krizi. Hodnota ukazatele je také nejnižší od fiskálního roku 2013.
Situace na japonském trhu práce se začala výrazně zhoršovat kolem dubna loňského roku, kdy vláda vyhlásila kvůli pandemii první nouzový stav a požádala obyvatele, aby zůstali doma, a většinu podniků, aby pozastavily činnost. To trvalo až do poloviny května. Třetí největší ekonomika světa kvůli tomu za období duben až červen 2020 klesla v celoročním přepočtu o rekordních 29,3 %.
V samotném březnu se míra nezaměstnanosti snížila ve srovnání s únorem o 0,3 procentního bodu na 2,6 %. Většina analytiků přitom čekala, že zůstane beze změny nebo se zvýší, protože kvůli koronaviru velká část restaurací a barů zavřela. Ekonomka Juriko Šimanakaová ze společnosti Mizuho Research & Technologies uvedla, že důvodem poklesu bylo z velké části to, že ze statistiky vypadli lidé, kteří si přestali v době nové vlny infekcí hledat práci. Očekává, že míra nezaměstnanosti se opět začne zvyšovat a do září by mohla stoupnout až na 3,5 %.
Zdroj: ČTK
Aktuality
