Pád evropských akcií se ve středu zastavil, všechny významné indexy zavřely v plusu

Investoři do evropských akcií se ve středu zbavovali technologických titulů (-1,4 %) a nakupovali cenné papíry těžařů ropy a zemního plynu (+2 %), přičemž celkové množství peněz na trzích po úterním poklesu opět rostlo. Nejostřeji sledovaná byla makrodata týkající se aktuální výše inflace. V průběhu obchodování došlo k potvrzení předpokládaného vysokého růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech, které zatím nepokračuje ve Francii ani v Německu.
Celoevropský index STOXX Europe 600 připsal 0,30 % na 437,93 bodu, německý DAX získal 0,20 % na 15 150,22 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,82 % na 7 004,63 bodu a francouzský CAC 40 narostl o 0,19 % na 6 279,35.
Hlavní středeční události na evropských trzích:
- Britská ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli uzávěrám zavedeným v souvislosti s pandemií klesla. Hrubý domácí produkt se proti předchozím třem měsícům snížil o 1,5 procenta, oznámil ve středu britský statistický úřad. Británie má pátou největší ekonomiku světa a vývoj za první čtvrtletí odpovídá očekávání centrální banky.
- Průmyslová výroba v Evropské unii i v zemích eurozóny v březnu vzrostla. V celé EU se meziměsíčně zvýšila o 0,6 procenta, v zemích platících eurem pak o 0,1 procenta. Oznámil to ve středu evropský statistický úřad Eurostat. V únoru přitom v obou regionech produkce průmyslu výrazně klesla.
- Ekonomika Evropské unie letos i v příštím roce především díky rychlejšímu uvolňování protipandemických omezení poroste rychleji, než se původně čekalo. Ve své jarní makroekonomické předpovědi to ve středu uvedla Evropská komise, která tak zlepšila letošní výhled růstu hrubého domácího produktu na 4,2 procenta. Příští rok by měla ekonomika EU, která loni kvůli pandemii zažila rekordní propad, vykázat růst o 4,4 procenta.
- Růst české ekonomiky bude po loňském rekordním propadu v letošním roce mírně lepší, než se dosud očekávalo. Počítá s tím středeční prognóza Evropské komise, podle níž hrubý domácí produkt vykáže růst o 3,4 procenta, zatímco předpověď z února uváděla vzestup o 3,2 procenta. Naopak výrazně pomalejší růst očekává komise v Česku v příštím roce, kdy původně předpovídala pět procent. V nové prognóze už počítá s růstem o 4,4 procenta.
- Německá automobilka BMW plánuje v příštím roce představit omezenou sérii sportovně-užitkových aut (SUV) řady X5 na vodíkový pohon. Na výroční valné hromadě akcionářů o tom ve středu informoval šéf společnosti Oliver Zipse. Většina automobilového průmyslu se zaměřuje na vývoj baterií elektrických aut, protože chtějí vyhovět zpřísňujícím se emisním limitům v Evropě a v Číně. BMW je jedním z mála výrobců aut, který sází na rozšíření vodíkového pohonu a nechává si tuto možnost do budoucna otevřenou.
- Ocel po celém světě zdražuje kvůli rostoucím cenám vstupních surovin a komodit obecně. Ceny železné rudy a šrotu stoupají od poloviny loňského roku v reakci na hospodářské oživení a masivní podporu globální ekonomiky ze strany vlád. Ceny oceli se meziročně zvýšily zhruba dvojnásobně.
- Americký internetový prodejce Amazon nemusí Lucembursku doplácet na daních 250 milionů eur, jak nařídila Evropská komise (EK). Rozhodl o tom ve středu Tribunál Evropské unie, podle něhož poskytnutá daňová výhoda unijní pravidla neporušila. Komise dostatečně nezdůvodnila, proč považuje přístup Lucemburska k americké firmě za nedovolenou státní podporu, uvedl soud.
- Evropský výrobce letadel Airbus se vrátil k transformaci svého závodu v Toulouse, kde dříve vyráběl dvoupatrová dopravní letadla A380. Teď tam chce vyrábět menší letadla s jednou uličkou A320 a A321. Firma loni projekt odložila kvůli pandemii a ve středu uvedla, že se zahájením provozu tam počítá na konci roku 2022.
- Francouzská inflace v dubnu meziročně 1,2 % (březen 1,1 %, odhad 1,3 %), meziměsíčně 0,1 % (březen 0,6 %, odhad 0,2 %)
- Německá inflace v dubnu meziročně 2% (březen 1,7 %, odhad 2%), meziměsíčně 0,7 % (březen 0,5 %, odhad 0,7 %)
- Ruská obchodní bilance v březnu +10,022 miliardy dolarů (únor +8,315 miliardy dolarů)
Výsledková sezóna:
- Německý finanční ústav Commerzbank vykázal v prvním čtvrtletí čistý zisk 133 milionů eur, zatímco stejné období loni uzavřel se ztrátou 291 milionů eur. Banka, která je druhá největší v Německu a která teď prochází zásadní restrukturalizací, to ve středu uvedla ve své výsledkové zprávě. Zlepšila i výhled letošních tržeb.
- Největší německá pojišťovna Allianz v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 83 procent na 2,6 miliardy eur. Hospodaření podpořil růst v divizi životního i v neživotního pojištění a nižší nárokované škody. Analytici očekávali zisk 2,04 miliardy eur.
- Nizozemskému maloobchodnímu řetězci Ahold Delhaize, který v Česku provozuje obchody Albert, klesl v prvním čtvrtletí očištěný provozní zisk o 12 procent na 849 milionů eur. Překonal však očekávání firmy a tržby na očištěném základě vzrostly, hlavně díky internetovému prodeji. Firma to ve středu uvedla ve své výsledkové zprávě.
- Developer logistických a průmyslových parků CTP Group v prvním čtvrtletí letošního roku vydělal 98,5 milionu eur. Loni společnost za stejné období vykázala zisk 57,8 milionu eur. Čistý příjem z nájmu se zvýšil o rekordních 16,9 % na 78,09 milionu eur a tržní podíl společnosti v regionu střední a východní Evropy narostl na 24 %.
- Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za období od loňského října do letošního března (první pololetí finančního roku firmy) čistý zisk 28,1 milionu eur. V prvním pololetí finančního roku 2020 zaznamenala skupina zisk 14,7 milionu eur. Firma rovněž oznámila, že vyplatí mezitímní dividendu 2,98 centu na akcii oproti 2,77 centu na akcii před rokem.
- Mezinárodní solární skupině s českými kořeny Photon Energy klesl v prvním čtvrtletí provozní zisk EBITDA meziročně o 85 procent na 0,22 milionu eur. Tržby se snížily o 14 procent na 4,57 milionu eur.
Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch