Americké akcie v pátek znovu posílily, za celý týden ale hlavní indexy klesly

Americké akcie v pátek podruhé za sebou posílily. K jejich růstu přispěli například výrobci polovodičů, kteří těžili ze zprávy, že američtí zákonodárci jsou blízko předložení návrhu o podpoře produkce mikročipů ve Spojených státech.
Index Dow si připsal 1,06 % a uzavřel na 34 382,13 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 1,49 % na 4 173,85 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,32 % na 13 429,98 bodu. Index volatility VIX spadl o 18,68 % na 18,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než tři bazické body na 1,635 %.
Za celý týden nicméně všechny tři indexy vykázaly pokles, a to zejména v důsledku obav z rostoucí inflace. Dow za týden ztratil zhruba 1,1 %, S&P 500 klesl o 1,4 % a Nasdaq Composite se propadl o 2,3 %.
Výrazně v pátek posílily například akcie společnosti Airbnb (+4,01 %), která zprostředkovává ubytování v soukromí. Investoři tak reagovali na zprávu o prudkému růstu rezervací po útlumu způsobeném pandemií covidu-19. Oslabily naopak akcie mediální společnosti Walt Disney (-2,60 %), protože růst počtu předplatitelů její streamovací služby zaostal za očekáváním.
Dolar v pátek oslaboval po zprávě o stagnaci maloobchodních tržeb
Na devizovém trhu v pátek americký dolar oslaboval po zprávě o překvapivé stagnaci maloobchodních tržeb ve Spojených státech. Euro si kolem 22.00 SELČ vůči dolaru připisovalo zhruba půl procenta na 1,2144 USD.
Americké ministerstvo obchodu odpoledne oznámilo, že maloobchodní tržby v USA v dubnu zůstaly meziměsíčně beze změny po březnovém nárůstu o 10,7 %. Ekonomové přitom v anketě agentury Reuters předpovídali jednoprocentní nárůst tržeb.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Spojené státy mají důvodné podezření, že hackerský útok na společnost Colonial Pipeline byl veden z Ruska, tamní vládu s ním ale nespojují. Ve čtvrtečním projevu k incidentu, kvůli němuž se dočasně zastavil provoz klíčové sítě pro přepravu ropných produktů v USA, to uvedl americký prezident Joe Biden. Podle agentury AP se necelý týden po začátku výpadku na internetu šířily nejrůznější dezinformace vykreslující Bidenovu administrativu jako strůjce krize.
- Irské úřady mohou dál vyšetřovat, jak Facebook nakládá s daty uživatelů, rozhodl v pátek podle agentury Reuters irský nejvyšší soud. Nevyhověl tak námitce americké firmy, podle níž věc škodí jejímu podnikání. Irská Komise pro ochranu dat (DPC) zahájila vyšetřování v srpnu a vydala předběžné opatření, které zastavuje převod dat uživatelů Facebooku z Evropské unie do Spojených států. V konečném důsledku by vyšetřování mohlo vést až k úplnému zákazu jejich převádění.
- Americký internetový prodejce Amazon letos vytvoří v Británii zhruba 10 000 pracovních míst. Firma v pátek uvedla, že počet jejích zaměstnanců v této západoevropské zemi tím přesáhne 55 000. Nová místa vzniknou v kancelářích, v provozu a v cloudové platformě Amazon Web Services (AWS). Společnost mimo jiné plánuje vytvořit nová skladová a balíková centra.
- Americký výrobce hraček Mattel vyzývá děti, aby vracely panenky Barbie, autíčka Matchbox a stavebnice Mega Bloks, se kterými si už nehrají. Společnost je recykluje a udělá z nich nové hračky. Cílem programu PlayBack, o kterém firma informovala tento týden, je používat do roku 2030 ve všech produktech a baleních recyklovaný materiál.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech se v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšila o 0,7 procenta. Výroba rostla již druhý měsíc za sebou díky obnovení provozu v továrnách v regionech zasažených únorovými mrazy. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pátek zveřejnila americká centrální banka (Fed). V březnu se výroba zvýšila o 2,4 procenta.
- Maloobchodní tržby v dubnu stagnovaly (březen +9,8 %, odhad +1 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v květnu předběžně 82,8 bodu (duben 88,3 bodu, odhad 90,4 bodu).
Výsledková sezóna
- Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů, což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD, uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.
- Streamovací služba americké filmové a zábavní společnosti Walt Disney měla na začátku dubna 103,6 milionu předplatitelů. Konkurent Netflixu tak nedosáhl na odhady analytiků, kteří podle společnosti FactSet očekávali, že Disney bude mít 109,3 milionu abonentů. Společnost nicméně zvýšila ve druhém čtvrtletí svého finančního roku čistý zisk z běžné činnosti, a to skoro o 95 procent na 912 milionů dolarů.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Velké americké rafinerie na pobřeží Mexického zálivu si kvůli výpadku hlavní sítě produktovodů začaly objednávat tankery, aby měly ropné produkty zatím kde uskladnit. S odkazem na své zdroje to v pondělí uvedla agentura Reuters. Tankery objednávají také obchodníci, kteří chtějí do Spojených států dostat benzín z Evropy. Počítačové systémy společnosti Colonial Pipeline, která je největším provozovatelem potrubní sítě na přepravu ropných produktů v USA, v pátek napadli hackeři. Podle zdrojů amerických médií za útokem zřejmě stojí ruští hackeři z relativně nové zločinecké organizace známé jako DarkSide.
- Společnost Colonial Pipeline doufá, že do konce týdne obnoví podstatnou část svých aktivit zasažených kybernetickým útokem.
- Důvěra v globální ekonomiku v prvním čtvrtletí 2021 rekordně vzrostla, vyplývá z průzkumu mezi finančními profesionály, který uskutečnila Asociace certifikovaných účetních (ACCA). Nárůst byl největší za 12 let, kdy se průzkum koná. Do konce tohoto roku by se podle něj mohla ekonomika vrátit na stejnou úroveň jako před pandemií covidu-19. Rostou však obavy z inflace a nejistota v ekonomice stále trvá.
- Skupina nejvyspělejších zemí světa G7 by měla do roku 2030 investovat ročně bilion dolarů, aby se globální ekonomika zotavila z pandemie a zůstala na cestě udržitelného růstu. Uvádí to zpráva, kterou si vyžádal britský premiér Boris Johnson. Plány předpokládají i transformaci energetického sektoru, aby se zpomalilo globální oteplování. Skupinu G7 tvoří Spojené státy, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Francie a Itálie.
- Americká společnost L Brands (v úterý -1,77 %) se rozdělí na dvě nezávislé veřejně obchodované společnosti - Bath & Body Works a Victoria's Secret. Plán schválila správní rada, která tak dala přednost rozdělení před prodejem značky spodního prádla Victoria's Secret. Rozdělení by mělo být dokončeno v srpnu, uvedla v úterý firma.
- Americký technologický gigant Apple (v úterý -0,74 %) čelí žalobě, podle které téměř 20 milionům britských zákazníků svého obchodu s aplikacemi App Store účtoval příliš vysoké ceny. Žaloba tvrdí, že 30% poplatek je příliš vysoký a nezákonný. Žádá proto, aby firma britské uživatele svých chytrých telefonů iPhone a tabletů iPad odškodnila za roky placení nadměrných cen. Podle odhadů předkladatelů žaloby může celková hodnota tohoto odškodného přesáhnout 1,5 miliardy liber.
- Akcie automobilky Tesla (v úterý -1,88 %) výrazně ztrácely po zveřejnění měsíčních prodejů v Číně. Podle China's Passenger Car Association klesly v dubnu prodeje automobilky o 27 % ve srovnání s březnem. Podle agentury Reuters se Tesla navíc rozhodla stáhnout své plány na rozšíření hlavní továrny v Šanghaji a přejít namísto toho k realizaci globálního exportního uzlu. Titul postupně během dne většinu ztrát smazal.
- Šéf americké automobilky Tesla (v úterý -1,88 %) Elon Musk se na Twitteru zeptal svých příznivců, zda má jeho firma začít přijímat platby v dogecoinech. Tuto kryptoměnu, původně vytvořenou z recese, už přitom letos velmi zpopularizoval a pomohl k raketovému růstu její ceny. Před několika dny také uvedl, že platby v dogecoinech začne přijímat jiná jeho firma, vesmírná společnost SpaceX. Tesla se už dříve rozhodla, že bude přijímat platby v nejpopulárnější digitální měně bitcoin.
- Sociální síť Facebook (v úterý +0,18 %) začala testovat novou funkci, která upozorní uživatele, když se chystá sdílet článek, aniž by jej otevřel. Informovala tom v pondělí na Twitteru. Uživatel stále bude moci sdílet text bez přečtení, pouze bude muset kliknutím potvrdit, že tak skutečně chce učinit.
- Společnost Boeing (v úterý -1,74 %) dodala v dubnu zákazníkům 17 letadel, za první čtyři měsíce letošního roku pak úhrnem 94 strojů. Americký výrobce letecké techniky minulý měsíc dodal pouze čtyři kusy nejprodávanějšího modelu 737 MAX. Společnost dočasně odstavila z provozu některé jeho verze kvůli možnému problému s elektřinou.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v březnu 8,123 milionu (únor: 7,526 milionu, revidováno z 7,367 milionu), odhad 7,500 milionu.
- Růst cen ve Spojených státech citelně zrychlil, míra inflace v dubnu vystoupila na 4,2 procenta a je nejvyšší od září 2008. Ve své zprávě to ve středu uvedlo americké ministerstvo práce. V březnu byla inflace na 2,6 procenta. Za růstem cen je hlavně vysoká poptávka v souvislosti s ústupem pandemie. V meziměsíčním srovnání pak ceny zrychlily růst na 0,8 z březnových 0,6 procenta.
- Americký internetový prodejce Amazon nemusí Lucembursku doplácet na daních 250 milionů eur, jak nařídila Evropská komise. Rozhodl o tom ve středu Tribunál Evropské unie, podle něhož poskytnutá daňová výhoda unijní pravidla neporušila. Komise dostatečně nezdůvodnila, proč považuje přístup Lucemburska k americké firmě za nedovolenou státní podporu, uvedl soud.
- Ocel po celém světě zdražuje kvůli rostoucím cenám vstupních surovin a komodit obecně. Ceny železné rudy a šrotu stoupají od poloviny loňského roku v reakci na hospodářské oživení a masivní podporu globální ekonomiky ze strany vlád. Ceny oceli se meziročně zvýšily zhruba dvojnásobně.
- Američané panicky skupují benzin v obavách, že ho bude kvůli výpadku potrubní sítě nedostatek. Zásoby paliva se tenčí už šestý den především na čerpacích stanicích ve velkých městech na jihovýchodě země. Důvodem je omezení dodávek způsobených problémy společnosti Colonial Pipeline, která je největším provozovatelem potrubní sítě pro přepravu ropných produktů ve Spojených státech. Úřady Američany přitom vyzývají, aby benzinem neplnili plastové tašky.
- Jihokorejská společnost Hyundai Motor Group, která zahrnuje automobilky Hyundai a Kia, hodlá do roku 2025 investovat 7,4 miliardy dolarů ve Spojených státech. Investice budou směřovat mimo jiné do výroby automobilů s elektrickým pohonem.
- Americká internetová společnost Google dostala v Itálii pokutu 102 milionů eur za zneužívání svého dominantního postavení na trhu. Antimonopolní úřad ve čtvrtek oznámil, že Google k tomu využívá svého operačního systému Android a on-line obchodu s aplikacemi Google Play.
- Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk ve středu na Twitteru uvedl, že Tesla pozastavila nákupy svých vozidel za bitcoin kvůli obavám z rychle rostoucího využívání fosilních paliv k těžbě této kryptoměny. Cena bitcoinu po tomto oznámení během několika minut klesla asi o pět procent.
- Americká společnost Colonial Pipeline začala obnovovat provoz sítě produktovodů, který minulý týden zastavil útok hackerů. Návrat k normálu ale potrvá několik dní, uvedla ve středu firma. Ta je největším podnikem svého druhu ve Spojených státech, denně přepravuje asi 2,5 milionu barelů benzinu, nafty, leteckého paliva a dalších ropných produktů a využívá k tomu síť potrubí v celkové délce zhruba 8 850 kilometrů. Podle analytiků může trvat až dva týdny, než se dodávky vrátí na původní úroveň.
- Americký internetový obchod Amazon hodlá ve Spojených státech a Kanadě přijmout 75 000 nových zaměstnanců. Firma ve čtvrtek uvedla, že nábor se týká pracovních míst v rozvážce zboží a ve skladech. Průměrná počáteční mzda nových zaměstnanců bude činit 17 dolarů na hodinu, uvedl server CNBC.
- Americký řetězec restaurací McDonald's se rozhodl přikročit k desetiprocentnímu zvýšení mezd v téměř 660 pobočkách, které vlastní ve Spojených státech. Oznámila to ve čtvrtek firma, jež v příštích třech měsících hodlá přijmout 10 000 nových zaměstnanců. Podobně jako další podniky z amerického pohostinského průmyslu se tak po uvolnění koronavirových restrikcí snaží přilákat zpátky potřebnou pracovní sílu, napsala agentura Reuters.
- Index výrobních cen bez potravin a energií v dubnu +6,2 % (březen +4,2 %, odhad +3,7 %).
- Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 8. května 3,655 milionu (předchozí týden 3,700 milionu, odhad 3,655 milionu).
- Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 8. května 473 tisíc (předchozí týden 507 tisíc, odhad 490 tisíc).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Hotelová společnost Marriott International (v pondělí -4,11 %) v letošním prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 11 milionů dolarů po zisku 31 milionů dolarů před rokem. Oznámila to v pondělí firma. Poptávku po ubytování v hotelech podkopal pokles cestovního ruchu, který způsobila pandemie covidu-19.
- Výsledky Air Products & Chemicals (v pondělí +1,03 %) v 2QFY2021: Upravený zisk na akcii 2,08 USD (odhad: 2,12 USD), tržby 2,50 miliardy USD (odhad: 2,34 miliardy USD).
- Výsledky US Foods (v pondělí -2,59 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,04 USD), tržby 6,30 miliardy USD (odhad: 5,95 miliardy USD).
- Výsledky Energizer (v pondělí +0,00 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,60 USD), tržby 685,1 milionu USD (odhad: 625,9 milionu USD).
- Výsledky Tyson Foods (v pondělí +0,02 %) v 2QFY2021: Upravený zisk na akcii 1,34 USD (odhad: 1,15 USD), tržby 11,30 miliardy USD (odhad: 11,19 miliardy USD).
- Výsledky Coty (v pondělí -13,00 %) v 3QFY2021: Upravený zisk/ztráta na akcii 0,00 USD (odhad: +0,01 USD), tržby 1,03 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Virgin Galactic (v pondělním after-marketu -6,9 %) v 1Q: Ztráta na akcii 0,55 USD (odhad: 0,27 USD).
- Výsledky Simon Property Group (v pondělním after-marketu -1,3 %) v 1Q: Zisk na akcii 1,36 USD (odhad: 0,96 USD), tržby 1,15 miliardy USD (odhad: 1,13 miliardy USD).
- Výsledky Wynn Resorts (v pondělním after-marketu +0,9 %) v 1Q: Ztráta na akcii 2,41 USD, tržby 726 milionů USD (obojí za odhady trhu).
- Výsledky Roblox (v pondělním after-marketu +3,9 %) v 1Q: Ztráta na akcii 0,46 USD, tržby 387 milionů USD, meziročně narostl počet uživatelů o 79 % na 42,1 milionu.
- Výsledky Perrigo (v úterý +2,83 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,50 USD (odhad: 0,57 USD), tržby 1,01 miliardy USD (odhad: 1,03 miliardy USD).
- Výsledky Palantir Technologies (v úterý +9,42 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,04 USD (v souladu s odhady), tržby 341,2 milionu USD (odhad: 332,2 milionu USD).
- Výsledky Walt Disney v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,26 USD), tržby 15,61 miliardy USD (odhad: 15,86 miliardy USD).
- Výsledky DoorDash v 1Q: Čistá ztráta na akcii 0,34 USD (odhad: -0,08 USD), tržby 1,08 miliardy USD (odhad: 994,3 milionu USD).
- Výsledky Coinbase Global v 1Q: Zisk na akcii 3,05 USD (odhad: 3,07 USD), tržby 1,8 miliardy USD (odhad: 1,814 miliardy USD).
- Výsledky Airbnb v 1Q: Ztráta na akcii 1,95 USD (odhad: -1,05 USD), tržby 887 milionů USD (odhad: 717,8 milionu USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
